„Очевидно в Европейския съюз е необходим компенсационен механизъм за разпределение на ваксините срещу Covid-19. Но е важно да се уточни, че здравеопазването не е общностна политика, а е задължение на държавите. Европейският съюз сме ние, а не те, тоест, решенията се одобряват от всички страни. Подходът на ЕС беше разумен и логичен - по отношение на разработка, на финансиране, на договаряне на цени на ваксините“. Това каза пред БНР Любомир Кючуков, директор на Института по икономика и международни отношения.
Той подчерта, че много звена по веригата не си изпълняват ангажиментите, което създава проблемите с ваксинирането.
„Първият проблем е в отношенията с компаниите - производителки, голяма част от които не изпълниха своите договорни задължения. Сключените договори не бяха достатъчно коректни, защото не беше добре гарантирано, че компаниите няма да се изкушат да продават ваксини на трети страни срещу по-висока цена. Нито една държава на ЕС не участваше в тези преговори, затова беше упълномощена Европейската комисия. При разпределението на ваксините водещ принцип и сега е пропорционалното количество спрямо населението на страната. Особеността обаче е - съобразно заявките на всяка страна от различните видове ваксини. Тези страни, които са заявили ваксини от фирма, която не изпълнява задълженията си, не получават заявеното. Твърди се, че някои страни членки са водели отделни преговори с производителите за допълнителни количества. Тук се визира преди всичко Малта. Както и че са преразпределени част от предварително заявените количества за дадена държава към други държави, като се споменава Нидерландия. По смущаващ начин тук се намесва името на България. В официално нидерландско заявление се твърди, че една държава членка се е отказала от заявените количества, които впоследствие са били преразпределени сред останалите страни. В западноевропейски медии се появи информация, че тази страна е България. Правителството дължи на българските граждани информация по въпроса“, допълни Кючуков в предаването „12+3“.
Той посочи, че изникват и въпросите с качеството на сключените договори от страна на Европейската комисия, които не гарантират необходимите количества ваксини и санкциите, които могат да им бъдат наложени.
Любомир Кючуков коментира и проекта за дигитален имунизационен паспорт:
„Това е опит да се намери решение за облекчаване на пътуванията в страните в ЕС, без да има риск от зараза. Но мненията са разнопосочни, включително и заради призмата на антиваксърските настроения в някои членки. Основните възражения срещу подобен паспорт са тези за дискриминация“.
Интервюто с Любомир Кючуков можете да чуете в звуковия файл.
За прекъсването на електрозахранването в Шри Ланка е виновна маймуна, проникнала в подстанция южно от Коломбо, заяви министърът на енергетиката Кумара Джаякори, предаде Би Би Си. Електрозахранването в 22-милионната островна държава постепенно се възстановява, като приоритет имат медицинските заведения и пречиствателните станции, посочва БТА...
По разпореждане на вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов днес в Държавно предприятие (ДП) "Ръководство на въздушното движение" ще бъдат обсъдени технически решения за ограничаване на нерегламентирани навлизания на дронове в подходите и зоните за излитане и кацане на българските летища. На срещата ще се дискутират и..
"Не затваряй очи" е български игрален филм по едноименния роман на Мартин Ралчевски, сценарист на филма. Николай Егерман: Някои от актьорите на "Не затваряй очи" се припознаха в героите Филмът се представя като начало на българското православно кино и като "Филм за силата на вярата, любовта и Божиите чудеса в нашия живот". Режисьор на филма..
Бойкотът на търговските вериги е сигнал към държавата - какво да направи, за да регулира по-добре пазара. Това каза пред БНР икономистът Румен Гълъбинов, бивш заместник-председател на Комисията по финансов надзор. "Мисля, че има основание и за претенции към цените, но в същото време не трябва да надценяваме такива инициативи, защото те са..
Истерията около проекта за бюджет за 2025 г,. който трябва да бъде представен на 14 февруари, петък, подходящо описва обществените нагласи по темата. Беше внесено излишно напрежение по въпроса, коментира социологът Елена Дариева в интервю пред БНР. Според нея е опасно, "когато говорим за парите на държавата да се борави с непроверени..
Фармацевтите отново поискаха да имат достъп до информацията за наличните количества лекарства в складовете на едро, когато става дума за медикамент, изписан с електронна рецепта. От съсловната организация отправиха искането към новата власт и припомниха, че така ще се предотврати разкарването на пациенти от аптека на аптека. Чрез системата..
Заради авария на магистрален топлопровод пет столични квартала ще са без парно и топла вода до сряда, съобщават от Топлофикация София. Това са Младост-1, Студентски град, Дървеница, Витоша и Малинова долина. От дружеството обясняват, че авариралото съоръжение е изградено през 80-те години на миналия век и е с изтекъл експлоатационен срок...
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..