Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Людмила Андровска описа в книга живота на Мария Тертер

Людмила Андровска
Снимка: Ани Костова

Людмила Андровска започва кариерата си като журналист, пише изследователски статии за изкуство и медиите. Работила е като журналист, редактор, асистент-режисьор и директор и собственик на издателство „Делакорт".

В предаването "Нощен Хоризонт" тя представи своята нова книга  - „Мария Тертер – царицата“ като сподели любопитни подробности от живота ѝ.

"Родителите на Мария Тертер се отказват от нея още с раждането ѝ. Отгледана е от домашна помощница. Мария Тертер се старае да има прекрасно семейство, да даде най-доброто възпитание на своите деца. Тя ги учи така, че все едно те утре могат да бъдат владетели“, каза в Людмила Андровска.

Мария Тертер е майка на Светослав Тертер

Митко Иванов коментира, че Светослав Тертер  е успешен български владетел.

Като че ли е по-лесно да бъдеш войнстващ български цар и победител в епоха, в която Византия е била по-слаба, но като че ли е по-сложно, по-драматично и по-голямо държавническо и войнско изкуство да направиш това в периоди, когато обстановката - международната и вътре в страната е по-сложна“, каза той.

Историкът Дора Тодорова коментира:

„Свикнала съм да приемам историята като наука и литературната интерпретация ми е чужда. Разбирам, че това не е много обективно, но затова пък има романи като „Мария тертер-царицата“, за който не можем да кажем, че е само исторически роман. Това е роман за чувствата, за ценностната система, за едни вече девалвирали понятия като родолюбие и патриотизъм, поднесени в този роман по човешки начин и съм сигурна, че той ще достигне до много хора, ще се преосмислят точно тези понятия като родолюбието и патриотизма“.

Людмила Андровска завършва Полиграфическия техникум „Юлиус Фучик“ в София през 1972 г. Магистър от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, специалност „Български език и литература“ от 1977 г. Първият роман на Людмила Андровска - „Хаос“ е публикуван през 2001 г., а през 2015 г. е преведен на немски и излиза в Германия – Chaos. През 2016 г. е второто му издание в България. През 2008 г. излиза следващата ѝ книга, която е литературен сценарий със заглавие „Данте“ – за живота и творчеството на Данте Алигиери. Третата книга – сборникът разкази „Което си отива“ – излиза през 2015 г. Премиерата е направена по време на 43-тия Софийски международен панаир на книгата в Национален дворец на културата. 

 Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38

Митко Александров вдъхновява хората, с които се среща

Митко Александров е вдъхновение за всеки, който се срещне с него. Придвижва се с помощта на инвалидна количка, но това не му пречи да работи и да пътува. Митко знае шест езика и помага на всички с каквото може. Занимава се с фотография, има няколко изложби. От 20 години е програмист. Обиколил е една четвърт от света. Любимото му място е 6 А..

публикувано на 30.08.24 в 12:10

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Мама винаги казваше, че най-голямото й богатство са хората

" Цялата ми фамилия сме македонци , аз бях дете и помня как се стигна до написването на книгата тогава , бях ва 9 години, трябваше да намерим лентов магнетофон, за да се запише гласа на Дилбер Илия - прототипът на главния герой - четникът Дилбер Танас, разказа в "Графити по възудха" Елица Бъчварова, която от години живее в Аржентина, със спомени за..

публикувано на 18.08.24 в 17:13