През април миналата година - месец след началото на карантината, се е наложило археолози, техни доброволни помощници и младежи от курсовете за подготовка за армията, да отидат в пустинята за спасителна операция, за да не допуснат плячкосването на ценни артефакти.
Находките бяха показани в лабораторни условия на 16 март в Йерусалим.
Младежи с подготовка по алпинизъм от курсовете за предвоенно обучение успяват да проникнат в една от пещерите Мурабаат в резервата Нахал Дарга в Юдейската пустиня. Попадат на най-интересната находка не просто за сезона в Израел, а в световен мащаб: огромен непокътнат кош с капак, който е изключително добре запазен поради високите температури и екстремното безводие в региона.
Кошът е от периода преди откриването на грънчарството. Това е най-старият кош в света, открит напълно непокътнат. Той има вместимост от 90-100 литра. Изработен е от растителен материал (палмови клонки), като методът на изплитане е необичаен. В момента на откриването е бил празен, но следва проучване на малкото пръст, запазена вътре и на полепналите микроскопични частици по стените му, за да бъде изяснено за какво е използван и какво е поставяно в него.
„Въпреки че тези наши находки са открити при спасителни работи, ние работим 3 години и половина по проект за разкопки и изследване на пещерите в Юдейската пустиня. Освен коша, който е уникален и е първото в света доказателство как са съхранявали продуктите преди откриване на грънчарството, намерихме откъси от свитъци отпреди 1900 години“, разказва проф. Офер Сион, ръководител на отдел в Управлението за античността.
„Това са нещата, които трябва да направите: говорете истината един на друг, дайте истинска и съвършена справедливост пред портите си. И не си измисляйте зло един на друг и не обичайте лъжесвидетелства, защото всичко това са неща, които мразя - заяви Господ." Тези думи от Книгата на пророк Захария са част от свитъците, открити през изминалата година в пещера, където еврейските бежанци са се укривали от римските гонения след въстанието на Бар Кохба. От пергамента са останали десетки фрагменти.
Това е първото откритие на ръкописи след намирането на последните библейски свитъци при археологически разкопки в Кумранските пещери. Преди повече от 60 години край Кумран бяха открити знаменитите свитъци, които са най-старите запазени преписи на Библията.
Освен това са намерени и монети от времето на въстанието на Бар Кохба, а също и части от дрехи и върхове от стрели. Интересно е, че свитъците са превод от иврит на гръцки. Знае се, че това е бил доминиращ език в страната, но се смята, че тези ръкописи са от синагога.
Климатичните условия са позволили изключително доброто съхраняване на свитъци и древни документи, които са изключително ценни за културното наследство. Цената им на световния черен пазар е изключително висока.
Намерени са още фрагменти и от Книгата на пророка Наум, а също и малко по-добре съхранен свитък от Книгата на дванадесетте малолетни пророци.
Сред уникалните находки е и мумифициран скелет на 6-годишно момиченце, наметнато вероятно от родителите си със завивка, която покрива само горната част на трупа, поставен във фетaлнa поза.
„Останките от момиченцето са отпреди 6 хиляди години. Частично мумифицираният скелет на детето е увит в плат. Било е погребано между два плоски камъка, в плитка, специално изкопана яма. Платът е около главата и гърдите, като малко одеяло, а крачетата му стърчат навън. Очевидно е, че при погребението са завили детето и са поставили краищата на покривалото под него, точно както родител покрива детето си с одеяло“, пояснява проф. Сион.
„Малкият пакет, устоял толкова хилядолетия в ръцете на детето, се разпадна. Скелетът и покривалото му обаче са забележително добре запазени. Поради климатичните условия в пещерата тялото се е мумифицирало. Запазили са се частично кожата, сухожилията и дори косата. Предварително проучване на компютърна томография, проведено от д-р Хила Мей от Университета в Тел Авив показаха възрастта на мумията.“
Снимки в публикацията: ЕПА/БГНЕС"Темата за войната по пътищата засяга всеки един от нас, тя е от години и все повече последствия крие зад себе си и все по-болни места засяга, затова трябва да надаваме глас. Съпричастен съм с това, откакто пиша книгата". Това каза пред БНР Борислав Вълов, по-известен с артистичния си псевдоним Ей Бо, който представи книгата си "Защото в твоите..
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..