37 българските офицери, родени във Велико Търново и произведени в генералско звание до 1945 година, ще бъдат удостоени със званието “Почетен гражданин на Велико Търново” на тържествената сесия на Общинския съвет на 22 март, празника на старопрестолния град. Предложението е на Държавния военноисторически архив. Сред видните търновски генерали са двама регенти на Царство България, двама генерали, завършили духовна семинария и след това избрали житейският и професионалният им път да продължи в българската армия. Велико Търново е дал и двама контраадмирали за българския флот.
Инициативата е по повод 22 март, празника на Велико Търново, и 70-ата годишнина на Военния архив, чието седалище е в старата столица.
Според директора на Държавния военноисторически архив Светлин Радев удостояването със званието “Почетен гражданин на Велико Търново” на 37-те генерали, посмъртно, е израз на обществено признание за приноса им в изграждането и утвърждаването на българската армия:
„37 търновски генерали заслужават, защото всеки от тях, освен че е роден в Търново, е доказал себе си и като търновец, и като военен. Всички те са изкарали войните, които нашата държава води до Втората световна война, включително. Тогава офицерството е било синоним на много положителни неща и са получавали дължимото им уважение и признание, и са си го заслужавали“.
В предложението за новите почетни граждани на Велико Търново са първият български генерал Сава Муткуров и министърът на войната генерал Никола Михов, като и двамата са били регенти на Царство България, баща и син - генералите Христо и Стефан Бояджиеви, синовете на Марко Тотев - братята генерали Георги и Никола. Има и двама търновски генерали, възпитаници на първото духовно училище в България, разказва Светлин Радев, директор на военния архив:
„Генерал-лейтенант Христо Недялков и генерал-майор Рашо Георгиев са завършили Петропавловската семинария. Лично за мен застана въпросът как такива хора, които чисто духовно и в християнската традиция, силно вярващи и получили духовно образование, коренно променят нагласата си и се включват в армията, където от тях се очаква точно обратното - да воюват и да отнемат човешки живот, когато се наложи“.
За повече от век, откакто старопрестолно Търново има почетни граждани, само двама търновски генерали са носители на това звание. През 1929 година с престижното отличие е удостоен генерал Никола Бакърджиев за приноса му за стопанското развитие на града, а през 2014 година званието получава бригаден генерал Иван Харизанов, бивш началник на Националния военен университет „Васил Левски“.
Сред 37-е търновски генерали, предложени за почетни граждани на Велико Търново, са двама висши офицери, отдали кариерата си на флота. През 19-и век Търново е било известно като сухото пристанище и дава своите двама висши офицери "които избират да свържат живота си с морето и там да реализират себе си"
"Единият от тях е контраадмирал Сава Стефанов, който е брат и на друг, предложен за почетен гражданин, на генерал-майор Стефан Славчев. Следващият морски офицер е контраадмирал Сава Иванов, който завършва военното училище в София, после кадетски курс в Петербург, специализира морско въздухоплаване в Германия, което за този период е много интересен факт от биографията му. Тогава въздухоплаването въобще е съвсем в зародиш и нашата армия е била на нивото на силните европейски армии или поне се е старала да го достигне“.
В предложението е включен и генерал Атанас Стефанов, благодарение на когото Търново има паметникът „Велчова завера“, с който се отдава почит на участниците във въстанието след Одринския мирен договор за освобождение на Търново и възстановяването на българското царство. Монументът е издигнат през 1935 година за стогодишнината от Велчовата завера. Името на генерал Атанас Стефанов е свързано и с построяването на военния клуб в Търново.
Директорът на военния архив Светлин Радев разказва и за още един бележит търновски генерал, родственик на майстор Колю Фичето:
„Генерал Иван Фичев, член на Академията на науките. При престоя си в Търново започва изданието на първия военен вестник. Участва в настоятелството на читалище „Надежда“. Там заедно с Киро Тулешков започват да издават първия военен вестник „Народна защита“. През 1886 година издават 20 броя“.
Всеки от номинираните 37 генерали е родово, професионално и обществено свързан с Велико Търново. Наш дълг е да запазим спомена за тях и да им отдадем полагащото се признание, аргументират се от Държавния военноисторически архив.
Паметта за търновските генерали е запазена и с арка, която беше издигната преди няколко години на входа на старото военно училище в центъра на града.
Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които..