Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София Грънчарова представя фрагментарни образи от градската среда

Изложбата е в Софийската градска художествена галерия, но до края на март галерията ще бъде затворена заради обявения локдаун

Снимка: Софийска градска художествена галерия

Изложбата „Ако се вгледаш отблизо, нещата може да се разпаднат (If you look closely, things may fall apart“) е част от фестивал „Културама“. Откриването е на 19 март 2021 година в Софийската градска художествена галерия. Но до края на март галерията ще бъде затворена заради обявения локдаун. Решението предвижда да се преустанови провеждането на всички културни и развлекателни мероприятия – кина, музеи, галерии, сценични прояви, концерти, занятия на танцово, творческо и музикално изкуство.

Талантливата художничка София Грънчарова е един от стипендиантите на Национална стипендия „С усилия към звездите“ за 2020 г. в област „Визуални изкуства“ под менторството на Правдолюб Иванов. Нейната авторска изложба представя серия от експерименти със суров материал и вдъхновение, идващи от изображенията в публичната среда, рекламите, от пространствата, които те заемат - обширни, централни и дотолкова познати и внедрени в ежедневието, че на моменти остават незабележими. Като част от средата, в която живеем, те неусетно стават част и от нашето съзнание, хранят визуалния ни апетит и ни заливат с информация.

"Изложбата включва една голяма инсталация, която включва 14 броя винила, които са инсталирани почти на тавана на галерията и върху тях съм напечатала изображения, които съм взела от отделно съществуващи билборди в града. Аз изкупувах немалко количество стари билбордове, сканирах ги, преработвах ги с редуцирано послание и съдържание, визуално отвън ги вкарвам в галерията вътре".

София Грънчарова представя инсталация от фрагментарни образи от градската среда. Тяхната функция е рязко променена и вниманието и начинът, по който зрителят ги гледа, също стават различни. На фокус в избора на фрагменти е присъствието на човешкото тяло на рекламните пана - любопитно е как те са уголемявани и деформирани многократно и как си въздействат с архитектурата в града и с хората около тях.

Тя сподели, че има влечение към текстила, към модата,

"Тези гънки и сравнения с близостта до човешкото тяло и фигура не са ми чужди и винаги са ми били интересни. В тази изложба продължавам тези търсения". 

София Грънчарова е завършила висшето си образование във Франция:

"Започнахме да оценяваме живота в България по друг начин, започнахме да му виждаме позитивите и ценностите и аз когато се върнах извадих много голям късмет в това да намеря моята среда, колеги, с които да се подкрепяме, да работим заедно. Много е важно да намериш "социален балон", в който да можеш да съществуваш, защото, ако си съвсем сам е страшно трудна битка".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35