Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екстремните спортове 14-20 март 2021

Сам на шестхилядник в Непал
Снимка: Ерве Бармас

Италианецът Ерве Бармас премина соло „Via De Amicis“ на Матерхорн. С това 43-годишният алпинист стана първият, изкачил всичките 6 ръба на Матерхорн в този стил след Лион, Хьорнли, Цмут, Фурген и Дефейес. Използвал е въже само в един участък за няколко метра.

Бармас е роден през 1977 г. Четвърто поколение алпийски водач. Единственият човек, изкатерил сам 1500-метровата Южна стена на Матерхорн и вторият, след легендарния Валтер Бонати, прокарал сам нов маршрут към този връх. Известен е със соловите си изкачвания, с чистия си стил и със стремежа към неизкачвани и трудни върхове. Интервю с него можете да чуете тук.

Лука Пандолфи

Известният италиански сноубордист Лука Пандолфи загина в лавина в долината Гран Сан Бернардо, Алпите. Той и партньорът му се спускали по линия, дълга 1900 м. Пандолфи се е спуснал първи, а човекът с него е станал свидетел. Докато са изравяли тялото, спасителите са извадили още един фрирайдър, който е попаднал в лавината, той е оцелял.

Освен в Европа, 47-годишният Пандолфи има екстремни спускания със сплитборда си в Хималаите, Иран и Перу. Едно от най-забележителните му спускания е по Гран кулоар дела Бренва по Монблан.

---

Трима поляци осъществиха първо зимно изкачване на веригата Expander в Татрите. Става дума за 4 маршрута, разположени на около 30 км един от друг, с общо 3000 м изкачване. Идеята за комбинирането им е от 80-те години на миналия век и е на известния полски алпинист Кшищоф Панкиевич. Въпросната колекция от маршрути е изкатерена до момента от едва 4 свръзки и само през лятото. Първото зимно изкачване сега е дело на Мачиек Чешелски (Maciek Ciesielski), Пьотр Суловски (Piotr Sułowski), Кацпер Текели (Kacper Tekieli) и е продължило 43 часа и 50 минути. Тримата не са носили спални чували и за цялото това време са почивали общо 3 часа.

Маршрутите: Mały Młynarz (350 м, VI-/), Kocioł Kazalnicy (200 м, M7), Mnich (160 м, VII-) и Kościelec (90 м, VI+). 

Нирмал Пурджа

Непалският рекордьор Нирмал Пурджа обяви мащабен план за почистването на няколко високи върха в следващите 4 години. Началото е идното лято, когато изкачилият тази зима К2 Нимс Дай и екипът му ще се завърнат на втория по височина връх на планетата, за да помогнат на пакистанския алпинист Саджид Садпара – син на изчезналия под К2 Али Садпара. В интервю за БНР миналия месец Саджид обяви, че по нормалния маршрут към върха, особено под Лагер 3, има снопове стари въжета, които често стават причина за инциденти и целта на обявената от него акция е те да бъдат премахнати.

След К2 Нирмал Пурджа предвижда почистване на Еверест през 2022 г., а след това на Манаслу и на Ама Даблам. Проектът е подпомогнат от благотворителната фондация на Нимс Дай, който обяви, че търси още финансиране за мащабната акция.

---

Сред по-високите категории маршрути, изкатерени от българи през последните дни, ще отбележим едно премиерно преминаване:

* Ивайло Радков-Фазата - "Нема тебе, нема мене" 8b+, FA, Карлуково.


На българския пазар излезе книга за две исторически спелеоложки проучвания, целящи да достигнат „дъното на света“. През 2004 г. двама изследователи се спускат поотделно в пещерите Чеве в Мексико и Крубер в Абхазия в търсене на най-дълбокото място на Земята. Става дума за небезизвестните сред пещерняците Бил Стоун от САЩ и Александър Климчук от Украйна. Техните проучвания са описани от американския писател и журналист, отразяващ екстремните спортове, Джеймс Табор, автор на популярния филм „Пътешествие до центъра на света“. Повече за бестселъра, който вече е и на българския пазар, благодарение на издателство „Вакон“, очаквайте в понеделник, в предаването „Хоризонт до обед“.

---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

01.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 01.12.24 година.

публикувано на 01.12.24 в 08:12

Какъв е ефектът на войната върху икономиката на Израел?

Какъв е ефектът на войната върху икономиката на Израел?  Това коментира Шимон Улиел - борсов анализатор от Телавивската борса .  На какво се дължи разликата между оценките на рейтинговите агенции като "Мудис", например, и оптимистичната прогноза на Телавивската борса? Израелската борса вече гледа утрешния ден, когато ще има..

публикувано на 28.11.24 в 18:25

Купа "Петър Атанасов" отново събра в село Баня любители на катеренето

И тази година в рамките на Банско филм фест се състоя вече традиционното състезание за любители на спортното катерене – купа „Петър Атанасов“, на името на основателя на международния фестивал. Въпреки силния вятър, за поредна година студенти от НСА, деца и техните родители, гости на фестивала решиха в съботната сутрин да отидат до село..

публикувано на 25.11.24 в 12:16
Законите на Мърфи

24.11.24 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете изречението-победител за месец ноември, както и новите предложения. Водещ - Даниела Якова 

публикувано на 24.11.24 в 10:15

Надежда Хвойнева - глас като на влюбен славей

Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния  небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..

публикувано на 19.11.24 в 03:00

17.11.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 17.11.24 година.

публикувано на 17.11.24 в 08:15
Проф. д-р Добрин Денев

Уникалността на Мадарския конник край Шумен

Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..

публикувано на 17.11.24 в 05:14