Преди две седмици Министерството на здравеопазването разпореди спешна проверка и профилактика на системите за подаване на кислород в лечебните заведения. Причината е увеличаващите се случаи на пациенти с Covid-19 в лечебните заведения.
„Наблюдава се желание на някои от лечебните заведения за увеличаване на обемите и доразвиване на системите за кислород, за да посрещнат по-високо потребление.
През декември месец МЗ закупи за болниците 460 концентратори за цялата страна, които са за по-леките случаи, но които подпомагат ползването на кислород.
В момента потреблението е съизмеримо с това през ноември и декември миналата година, затруднения няма никъде. В Силистра имаше затруднения, но сега там се обновява цялата кислородна инсталация, присъединен е и нов корпус.
Има и достатъчно кислородни бутилки за болниците от павилионен тип, каза още в „Хоризонт до обед“ заместник-министърът на здравеопазването Слави Пачалов.
Пачалов добави, че във всички лечебни заведения в страната системите за подаване на кислород са проверени и са минали профилактика.
"Ние като Агенция нямаме отношение към проверките на МЗ, но ние проверяваме всичките 95 съдове, монтирани в болниците в цяла България", коментира в "Хоризонт до обед" Григор Къшов, главен директор на Главна дирекция "Инспекция за държавен технически надзор" в Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.
„Те се проверяват веднъж на 4 години, а веднъж на 8 години се изпитват на якост тези съдове. Ние няма да допуснем нещо, което е опасно за здравето, да работи", категорично заяви главният директор на Главна дирекция "Инспекция за държавен технически надзор" в Агенцията. Той добави:
"Още ноември здравният министър поиска нашето съдействие и го получи, защото болниците искаха монтиране на допълнителни съдове, нови, защото имаха нужда от допълнителен кислород. Той им свършваше много бързо, но натоварването върху самите съдове не се е променило. Но това не значи, че старите съдове не са годни за използване. Те се проверяват и ако не са годни, се бракуват. Това касае всички части на съдовете", каза още Георги Къшов.
Още по темата слушайте в звуковите файлове.
Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..