"Това отговаря на тъмната и светлата страна на всеки един от нас. Човек като се оглежда - веднъж се оглежда в светлото огледало, веднъж в тъмното. Отгоре на самата икона е нарисуван Господ Исус Христос. 17 добродетели са гравирани в златото като честност, вяра, търпение, креативност. Идеята на иконата е за свободната воля на човека", каза за БНР Диан Костов.
В предаването "Нощен хоризонт" той коментира:
"Тази пандемия се отрази на всички хора, но на нас творците се отрази много зле, защото нещата, които правим, трябва да достигнат до хората, а със затворените изложби, концертни зали и театри, това ограничи възможността нашето изкуство да стига до хората, но от друга страна ни направи по-креативни".
Според него не може да се говори за българска школа в иконописта в последните години:
"За да има иконописна школа, трябва да има работа за тази иконописна школа, а в момента аз мисля, че не сме повече от 50 души, които се опитваме да правим нещо в иконописното изкуство и така да остане нещо след нас професионално".
Диан Костов подчерта, че за да се създаде иконографска школа, трябва да има нещо характерно, което да отличава една школа от друга.
Той направил първата си творба когато бил студент в първи курс. Гръцки студент в България му поръчал да нарисува икона на Света Петка. Преди време той извърши един висш и повече от благороден дарителски акт, като предаде уникалната си икона „СВ. БОГОРОДИЦА - ЗАКРИЛНИЦА“, която пази човешкия род от ужаса на коронавируса, на Университетската спешна болница „Пирогов“ в София.
От 28 години Диан Костов рисува по черкви и манастири, а в момента изографисва храм „Свети Свети Константин и Елена“ в град Костинброд.
Родом е от Стара Загора. Завършил е иконография във Великотърновския университет "Св. Кирил и Методий".
През 2019 г., Диан Костов участва в 12-ото Световно биенале на съвременното изкуство във Флоренция с художествения си проект „Кой си ти?“.
Зографът е избран измежду стотици кандидати за участие в световния артфорум.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР. Главен диригент е Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма, подходяща за..
25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..
За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..
Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..
Галерия "Доза" представя изложбата на Станислав Беловски "Къщата на залязващото слънце". Произведенията в нея не пресъздават миналото, а го разместват – като монтаж, който поражда напрежение между образите, вместо да ги фиксира в носталгичен ред. Те задават посока на тръгване "навътре" – към личното, към спомена. Изградени са така, сякаш кадрират..
Драматичният театър в Ловеч ще представи премиерата на моноспектакъла "Последният танц на Нижински". Пиесата на Норман Алън се поставя за първи път в България. Режисьор и актьор на моноспектакъла е Георги Грозев. Правата за постановката са закупени от Холивуд. Вацлав Нижински е легендарен руски и френски балетист и балетмайстор. Той е о..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...