Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Марински: Великият пост е подготовка да успеем духовно да преживеем пасхалната радост

Храм „Св. Висарион Смоленски" в Смолян
Снимка: Фейсбук-храм „Св. Висарион Смоленски"

Великият пост е период от седем седмици в християнството, който предхожда най-големия християнски празник Възкресение Христово. Това е най-продължителният и важен постен период в годината, част от подготовката за Великден.

Великият пост е време на посвещаване на човека на Бог, по примера на Христос, който е прекарал четиридесет дни в пустинята в пост и подготовка за своята жертва за човека.

"Постът не трябва да се приема като диета. Става въпрос за християнски пост, защото целта на християнския пост е не да ни направи вегани, нещо, което е много модерно днес, и много хора се обръщат към този начин на живот. В основата си Великият пост е подготовка да успеем духовно да преживеем пасхалната радост. Явно човек няма да успее да почувства тази тържественост, на тази пасхална нощ, ако преди това по някакъв начин не подготви себе си. Тази подготовка се отнася за всеки аспект от нашия живот", каза отец Иван Марински от катедралния храм „Св. Висарион Смоленски".

През Великия пост човекът скърби заради своята греховност, станала причина за жертвата на Иисус Христос. Човекът трябва да преосмисля поведението си и да се моли да му бъдат простени греховете, за да се пречисти тялом и духом.

За този период има специален сборник с песнопения, така наречения Постен триод, който съдържа кратък канон обикновено с покаен характер за всеки ден от поста.

"Аз бих посъветвал всеки, който има възможност да посети тези прекрасни великопостни богослужения, да се потопи в тяхната атмосфера, а тя е много особена атмосфера на монотонност, която не те раздвоява, дава ти възможност да започнеш да се вглеждаш вътре в себе си", допълни отец Иван Марински. 

Молитвата е живот по Бог. Молитвата е сила, ободряване и радост. Чрез Божията благодат и нашите старателни усилия, молитвата ни издига от нашата изолация до съзнателно, любящо общуване с Бог, в което всичко се усеща в нова светлина. Молитвата става личен разговор с Бог, дихание на душата, предвкусване на блаженството, на Царството Божие.

Как да се молим? Само Светият Дух може да ни научи да се молим както трябва. Просто както едно дете се учи да ходи чрез самото ходене, така можем най-добре да се научим да се молим чрез молитвата, уповавайки се на Божията помощ, с отдаденост на цялата си душа на молитвата. Мисли относно значението на всяка дума, с която се молиш, както ни съветва Евангелието. Направи я твоя лична молитва. Бъди постоянен в молитвата. Не се отдавай на безгрижност и небрежност. Подсили молитвата си чрез жива вяра в Бог, с дух на прощаване спрямо другите и истински християнски живот. Според Божието писание: Ако ние се молим дълбоко в нашите сърца, ние преуспяваме в молитвата.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51