Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По покана на Софийската филхармония

Марта Аргерич и Евгени Божанов ще свирят за първи път заедно

Концертът ще бъде онлайн и без публика в залата

5
Снимка: Вл. Балевски

За гостуването на легендарната пианистка Марта Аргерич у нас по покана на Софийската филхармония се говори отдавна. Ограниченото количество билети за концерта, който трябваше да бъде на 24 март с 30% публика в зала "България", бяха изкупени за часове и меломани от различни части на страната се готвеха да пътуват до столицата, за да присъстват. До момента, когато беше обявено, че от 22 март, заради пандемията, културните събития отново ще бъдат отменени - засега по план за 10 дни, но точно когато трябваше да се състои най-очакваната музикална среща за сезона.

Ръководството на Филхармонията - в лицето на директора и диригент Найден Тодоров, смекчи удара, като преформатира концерта и на 25 март той ще се състои, само че без публика в залата, а с онлайн-стрийминг през една от утвърдените за това интернет платформи.

Марта Аргерич вече е в София и вълнения все пак има. Тя ще си партнира с японката Акане Сакаи в "Карнавал на животните" от Камий Сен-Санс и с българина Евгени Божанов в Двойния концерт на Франсис Пуленк, а те двамата пък ще изсвирят заедно Концерт за две пиана от Моцарт.

Акане Сакаи отдавна работи с Марта Аргерич - не само свири с нея в дуо, но е и артистичен координатор на фестивала под егидата на пианистката в Хамбург. Като всички музиканти с международна кариера, и тя е загубила огромна част от ангажиментите си в последната една година, била е задълго при семейството си в Япония, но сега се радва най-после да има концерт - в София, където идва за първи път. Смята, че пандемията е тежък период за творците, но пък дава поле за размисъл - дали нещо не трябва да се промени генерално.

На въпроса дали има шанс фестивалът в Хамбург да се състои тази година, тя отговори:

„За момента все още подготвяме порденото издание през юни, но ми изглежда доста трудно за осъществяване. Изобщо не знаем как ще се развие ситуацията, а да направим фестивал онлайн, с артисти, които трябва да пристигнат от всички посоки на света, ми изглежда твърде сложно. Все още не знам, само се надявам да можем да го осъществим тази година, защото миналата беше невъзможно. Фестивалът е винаги в края на юни и Евгени Божанов всеки път участва. Поканен е и тази година, разбира се, но оставаме с надеждата да можем да го направим, както го планираме.“

Как избират програмата за концертите, когато свирят заедно с Марта Аргерич, попитах Акане Сакаи.

"Специално за този концерт в София изискването беше да свирим концерти за две пиана, а те не са чак толкова много. Освен това тя не свири всички, а само няколко от двойните концерти са в репертоара й, така че не беше трудно да конструираме програмата: творбите от Пуленк и Моцарт са важна част от клавирната музика, а "Карнавал на животните" ние с Марта свирим много често и е истински забавна пиеса, така че беше лесно наистина.”

Права ли съм да отбележа, че Марта Аргерич все повече и с все по-голямо удоволствие свири в клавирни дуа, освен в други камерни ансамбли?

„Да, мисля че свири доста често в клавирни дуа напоследък. За късмет, имам щастието аз да съм един от нейните партньори - през 2019 г. направихме голямо концертно турне в Япония точно преди пандемията. Беше чудесно!“

Чисто емоционално - какво е да свириш с Марта Аргерич?

„Да свиря с нея? О, това е чиста наслада! Но, разбира се, ми се иска да свиря колкото се може по-добре - всеки може да научи толкова много от нея и нещата се случват много спонтанно - не толкова планирано и репетирано, колкото като хепънинг, на мига.“

Това каза за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" японската пианистка Акане Сакаи - една от честите сценични партньорки на Марта Аргерич.
Можете да чуете интервюто в първия звуков файл.

Дълго след края на първата репетиция със Софийската филхармония и Найден Тодоров тримата солисти продължиха да свирят в различни конфигурации на двата рояла, осигурени специално за концерта в четвъртък.

Нашият прочут пианист Евгени Божанов, който живее в Германия, често работи с фирмата, която ги предоставя, а вълнението му сега е голямо, защото след дългогодишно познанство с голямата Марта Аргерич и много участия в нейни проекти, дойде денят, в който за първи път ще свири с нея. Тези няколко дни в София са шансът им да стиковат интерпретациите си на Двойния концерт от Франсис Пуленк (репетираха и Соната за две пиана от Моцарт).

Разговорът с именития ни пианист започна от неизбежното усещане за безизходица и липса на свобода за музикантите, които не могат да изнасят концерти по света заради пандемията от Ковид-19. Спасението за него - студентите, на които преподава в Университета по изкуствата Folkwang в Есен, Германия.
Интервюто можете да чуете във втория звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51