Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По покана на Софийската филхармония

Марта Аргерич и Евгени Божанов ще свирят за първи път заедно

Концертът ще бъде онлайн и без публика в залата

5
Снимка: Вл. Балевски

За гостуването на легендарната пианистка Марта Аргерич у нас по покана на Софийската филхармония се говори отдавна. Ограниченото количество билети за концерта, който трябваше да бъде на 24 март с 30% публика в зала "България", бяха изкупени за часове и меломани от различни части на страната се готвеха да пътуват до столицата, за да присъстват. До момента, когато беше обявено, че от 22 март, заради пандемията, културните събития отново ще бъдат отменени - засега по план за 10 дни, но точно когато трябваше да се състои най-очакваната музикална среща за сезона.

Ръководството на Филхармонията - в лицето на директора и диригент Найден Тодоров, смекчи удара, като преформатира концерта и на 25 март той ще се състои, само че без публика в залата, а с онлайн-стрийминг през една от утвърдените за това интернет платформи.

Марта Аргерич вече е в София и вълнения все пак има. Тя ще си партнира с японката Акане Сакаи в "Карнавал на животните" от Камий Сен-Санс и с българина Евгени Божанов в Двойния концерт на Франсис Пуленк, а те двамата пък ще изсвирят заедно Концерт за две пиана от Моцарт.

Акане Сакаи отдавна работи с Марта Аргерич - не само свири с нея в дуо, но е и артистичен координатор на фестивала под егидата на пианистката в Хамбург. Като всички музиканти с международна кариера, и тя е загубила огромна част от ангажиментите си в последната една година, била е задълго при семейството си в Япония, но сега се радва най-после да има концерт - в София, където идва за първи път. Смята, че пандемията е тежък период за творците, но пък дава поле за размисъл - дали нещо не трябва да се промени генерално.

На въпроса дали има шанс фестивалът в Хамбург да се състои тази година, тя отговори:

„За момента все още подготвяме порденото издание през юни, но ми изглежда доста трудно за осъществяване. Изобщо не знаем как ще се развие ситуацията, а да направим фестивал онлайн, с артисти, които трябва да пристигнат от всички посоки на света, ми изглежда твърде сложно. Все още не знам, само се надявам да можем да го осъществим тази година, защото миналата беше невъзможно. Фестивалът е винаги в края на юни и Евгени Божанов всеки път участва. Поканен е и тази година, разбира се, но оставаме с надеждата да можем да го направим, както го планираме.“

Как избират програмата за концертите, когато свирят заедно с Марта Аргерич, попитах Акане Сакаи.

"Специално за този концерт в София изискването беше да свирим концерти за две пиана, а те не са чак толкова много. Освен това тя не свири всички, а само няколко от двойните концерти са в репертоара й, така че не беше трудно да конструираме програмата: творбите от Пуленк и Моцарт са важна част от клавирната музика, а "Карнавал на животните" ние с Марта свирим много често и е истински забавна пиеса, така че беше лесно наистина.”

Права ли съм да отбележа, че Марта Аргерич все повече и с все по-голямо удоволствие свири в клавирни дуа, освен в други камерни ансамбли?

„Да, мисля че свири доста често в клавирни дуа напоследък. За късмет, имам щастието аз да съм един от нейните партньори - през 2019 г. направихме голямо концертно турне в Япония точно преди пандемията. Беше чудесно!“

Чисто емоционално - какво е да свириш с Марта Аргерич?

„Да свиря с нея? О, това е чиста наслада! Но, разбира се, ми се иска да свиря колкото се може по-добре - всеки може да научи толкова много от нея и нещата се случват много спонтанно - не толкова планирано и репетирано, колкото като хепънинг, на мига.“

Това каза за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" японската пианистка Акане Сакаи - една от честите сценични партньорки на Марта Аргерич.
Можете да чуете интервюто в първия звуков файл.

Дълго след края на първата репетиция със Софийската филхармония и Найден Тодоров тримата солисти продължиха да свирят в различни конфигурации на двата рояла, осигурени специално за концерта в четвъртък.

Нашият прочут пианист Евгени Божанов, който живее в Германия, често работи с фирмата, която ги предоставя, а вълнението му сега е голямо, защото след дългогодишно познанство с голямата Марта Аргерич и много участия в нейни проекти, дойде денят, в който за първи път ще свири с нея. Тези няколко дни в София са шансът им да стиковат интерпретациите си на Двойния концерт от Франсис Пуленк (репетираха и Соната за две пиана от Моцарт).

Разговорът с именития ни пианист започна от неизбежното усещане за безизходица и липса на свобода за музикантите, които не могат да изнасят концерти по света заради пандемията от Ковид-19. Спасението за него - студентите, на които преподава в Университета по изкуствата Folkwang в Есен, Германия.
Интервюто можете да чуете във втория звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Камерен оркестър

Децата от проекта "Музиката вместо улицата" свириха в Женева

Инициаторите на проекта „Музика вместо улицата” - цигуларят Георги Калайджиев и неговата партньорка Мария Хаушилд - вече са убедени, че тяхната кауза носи смисъл и спасение за много деца в Сливен.  На 25 и 26 септември 2024 г. възпитаниците на музикалната школа в кв. "Надежда", ръководена от Радка Кусева, гостуваха в Женева по покана на Постоянното..

обновено на 05.10.24 в 19:10

Фестивал на занаятите и изкуствата започва в Добрич

Тридневен Фестивал на занаятите и изкуствата започва днес в Добрич. Проявата се организира за пети път от Фондация "Добруджанска задруга" и се осъществява с финансовата подкрепа на Община Добрич. На площад "Свобода" своите произведения ще покажат десетки занаятчии и творци от цялата страна. Предвидена е и богата музикална програма. Фестивалът..

публикувано на 04.10.24 в 08:42

Woomb с номинация за наградите Music Moves Europe 2025

Shape Yourself Around Me ще бъде част от To Never Fear the Sun (ЕР-то се очаква да излезе през ноември).  Песента  идва след меланхоличния дебют на Woomb от миналото лято - Pray for the Worst, след показалата по-амбициозната им страна Last Rays и след най-представителната за енергията им на живо - Picture of a Deer.  Музикалните..

публикувано на 03.10.24 в 22:10
Творчески екип на

"Сватбата на Фигаро" - най-новото заглавие на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов"

Комичната опера "Сватбата на Фигаро" от Моцарт е най-новото заглавие в репертоара на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Спектакълът е поредният голям проект на театъра, а солистите са от Китай, Северна Македония и Сърбия. Режисьор на постановката е Петко Бонев, а диригент е маестро Георги Патриков...

публикувано на 03.10.24 в 11:05

НУМСИ "Христина Морфова" в Стара Загора празнува юбилей

Точно в Деня на музиката, 1 октомври, Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора отпразнува своята 50-годишнина.  Тържественият концерт се състоя в залата на Старозагорската опера в партньорство с оркестъра на трупата. Солисти бяха едни от най-изявените възпитаници на училището през годините, които днес..

публикувано на 02.10.24 в 19:41

Спомен за хоровия диригент Самуил Видас

На 26 септември отбелязваме 100-годишнината от рождението на видния български хоров диригент Самуил Видас.   Неговото име свързваме преди всичко с работата му с хор „Георги Кирков“ - един от най- изявените представители на нашата хорова култура през втората половина на ХХ век. От 1959 г. Самуил Видас е диригент на хора при профсъюзния дом на..

публикувано на 02.10.24 в 19:08

Росен Карамфилов: Човешкият път не може да бъде просто една права линия

От печат излезе новата книга на Росен Карамфилов "Входове и изходи". "Отделните разкази са обвързани с една невидима, червена нишка, която ги направи и едно цяло. Животът е необятен и човешкият път не може да бъде просто една права линия или една отсечка. Той е нещо много по-сложно. Има много завои. Важно е как ги взимаме, за да не се..

публикувано на 02.10.24 в 18:08