Висшият съдебен съвет (ВСС) прие правила за подбор на прокурор, който да разследва главния прокурор и неговите заместници, но отложи за следващо заседание решението дали да открие и веднага да спре изборната процедура докато Конституционния съд се произнесе дали новата правна фигура съответства на Основния закон.
Съдът беше сезиран от президента Румен Радев още преди да започне да тече 3-месечният законов срок, в който съдебните кадровици бяха задължени да изберат т.нар. специален прокурор.
Дебатът протече в отсъствието на главния прокурор, а въпросът за замразяването на процедурата беше поставен от Цветинка Пашкунова веднага след одобряването на правилата.
Тя напомни, че на 24 февруари президентът Румен Радев е сезирал Конституционния съд, а на 9 март съдът е допуснал разглеждане на възраженията му по същество.
„Един от аргументите за нарушаване на член 6-и от Конституцията - равенство на гражданите пред закона, е и процедурата по избор, която е различна от тази, която се предвижда за останалите прокурори“.
Според председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков и самата Пашкунова при висящо дело в Конституционния съд Висшият съдебен съвет няма друг ход, освен да замрази процедурата за избор на надглавен прокурор:
„Само по този начин ще спазим закона и същевременно ще гарантираме една конституционносъобразна и ефективна процедура“.
След като правилата, по които да се избере разследващ главния прокурор бъдат публикувани на страницата на ВСС, съдебните кадровици отново ще се върнат на процедурата.
С евентуалното ѝ замразяване се спира и тримесечният срок, в който трябва да бъде избран специалният обвинител.
В зависимост от решението на Конституционния съд процедурата или ще се разгърне по същество, или никога няма да започне.
Конституционният съд ще разгледа по същество дали противоречат на Конституцията промените в Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс, с които се въвежда фигурата на прокурор, който може да разследва обвинител номер едно или неговите заместници.
„За да не изпадаме после в хипотеза, ако нормите бъдат определени за противоконституционни (а има такова основание), че сме избрали разследващ на главния прокурор и неговите заместници, който да остане без работа поради обявяване на противоконституционност на разпоредбите“, коментира за БНР доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право.
„Ако (сега) бъде избран разследващ главния прокурор и този избор предшества решение на Конституционния съд за обявяване на противоконституционност на разпоредбите, то новото Народно събрание ще бъде длъжно отново да се занимае с този въпрос“, допълни Киселова.
Темата ще бъде отворена не защото партиите са поставили този въпрос в програмите си, а поради очакваното решение, ако КС обяви разпоредбите за противоконституционни, поясни още преподавателят.
В предаването „12+3“ Велислав Величков от инициативата „Правосъдие за всички“ коментира:
„Фигурата на специалния прокурор е абсурдна и без аналог, леко изнасилване на понятието за правосъдие... Този специален прокурор не трябва да е в системата на прокуратурата. Не трябва да е лично подчинен на главния, може да е магистрат, който да се отчита пред ВСС“.
На общо четири години затвор беше осъден синът на пернишкия прокурор Бисер Михайлов - Васил. Софийският районен съд го призна за виновен по няколко обвинения за хулигански действия и нанасяне на различни по степен телесни повреди. Наказанията за отделните деяния бяха между 6 месеца и 3 години и 3 месеца. След като му наложи най-високото..
Ден на отворените врати се проведе в авиобаза "Безмер" по случай Международния ден на авиацията и космонавтиката - 12 април. В базата можеха да бъдат разгледани щурмови самолети СУ-25, стрелково въоръжение и оборудване. Със седем щурмови самолета СУ- 25 разполага авиобазата в момента, те бяха модернизирани през 2021 година. Максималната скорост,..
Украйна ще получи допълнителна военна помощ за 21 милиарда евро, съобщи министърът на отбраната на Великобритания Джон Хийли на съвместна пресконференция с германския си колега Борис Писториус и украинския Рустем Умеров след заседанието на министрите на отбраната във формат "Рамщайн". В него участваха общо 51 държави. Среща в Брюксел на..
Представители на нито една от поканените институции не се включиха в извънредното заседание на Столичния общински съвет, свикано заради боклука в София и работата на завода за преработка на отпадъци. В заседанието участваха само кметът Васил Терзиев, зам.-кметът по екология Надежда Бобчева и директорът на завода Николай Савов...
С жива верига жителите на гетото в столичния квартал "Захарна фабрика“ ще спрат машините, които се очаква в понеделник да започнат работа по разрушаване на незаконните постройки. Близо 200 души, сред които малки деца, ученици, възрастни и онкологично болни, живеят от години в квартал "Захарна фабрика“. Не са годни за живот жилищата в квартал "Ботунец“,..
След възобновяването на израелските удари в Газа миналия месец, в 224 случая са поразени жилищни сгради, като при 36 от тези удари загиналите са единствено жени и деца. Това обявиха от комисариата на ООН за човешките права. Говорителка на службата подчерта, че смъртта, разрушенията, принудителните евакуации и липсата на достъп до основни..
След поредните смъртни случаи на пътя, депутатите спешно прекрояват Закона за движение по пътищата. Основните акценти в предложенията са кметовете на общини да могат също да осъществяват контрола по пътищата, да се ползват общинските камери за това. Приета е средната скорост, която да бъде измервана от камерите на ТОЛ-системата...
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
По време на галаконцерта "Музикант на годината 2023" на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР екипът на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" връчи и..