Четвърти в поредицата по азбучен ред е диригентът Димитър Косев. Отговорите му можете да чуете в звуковия файл.
***
Едва на 28 години, през лятото на 2020 г. той е избран единодушно за главен диригент на Държавна опера - Русе.
Роден е в крайдунавския град през 1992 г. Възпитаник е на Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“ в класа на Евгени Желязков. Веднага след завършването му е приет в консерваторията “Прайнер” във Виена, където учи дирижиране при проф. Максимилиан Ченчич и пиано при проф. Щефан Мьолер. Завършва Консерваторията с пълно отличие, когато е на 21 години. Скоро след това се завръща там като асистент на проф. Йосеф Щолц в класа по оперно майсторство. Работи с ансамблите Passion Artists и Vienna Traditional Classic Orchestra. Лауреат е на Първа награда за модерна музика на Лотар Бандеман в майсторския клас на Академията за млади пианисти във Виена през 2006 г. и за изпълнение на музика от Едвард Григ през 2007 г.
Димитър Косев дебютира като диригент в България през ноември 2013 г. с Русенската филхармония на откриването на Международния конкурс „Франц Шуберт“. След година дирижира и Новогодишния концерт на Русенската филхармония. От февруари 2016 г. е щатен диригент в Държавна опера - Стара Загора, а от октомври 2017 г. работи в Държавна опера - Русе.
В края на ноември 2016 г., по специалната покана на световноизвестния мецосопран Веселина Кацарова той дирижира концерта в Държавна опера - Стара Загора, посветен на 80-годишнината от рождението на композитора Красимир Кюркчийски. През декември 2018 г. дирижира Коледния концерт на Софийската филхармония в зала „България“. Ръководи премиерните спектакли на „Дон Паскуале“, „Джани Скики“, „Вълшебната флейта“, „Сватбата на Фигаро“, „Севилският бръснар“, „Парижки живот“, „Царицата на чардаша“, „Луд гидия“, „Набуко“, „Хубавата Елена“, „Петя и вълкът“, „Прилепът“, „Травиата“ и др.
Едновременно с това участва в многобройни проекти, свързани с джаз и поп музика като диригент и пианист: През 2015 г. заедно с акустичния проект „Kristal Bardess‘‘ е избран от продуцента на групата „Ролинг Стоунс“ в топ 20 на световния конкурс за авторска музика „Call for Legends“. Диригент е на спектаклите „Класиката среща ABBA“, „Класиката среща Queen“, „45 години Диана Експрес – Symphony 2019“, “Да те жадувам аз“ – група Сигнал и Русенска филхармония, концерти – трибюти на групите Queen, Deep Purple & Rainbow, Whitesnake, на Тодор Колев. Дирижира световната премиера на рок симфонията „Queen’s Hits“ от Любомир Денев. Печели конкурса за авторска музика „БГ Таланти“ и заедно с Божидара Симеонова са финалисти на конкурса „Бургас и морето“ 2016 г. През юли 2016 г. дирижира премиерата на спектакъла на Калин Вельов и Тумбаито „Симфонична фиеста“. Най-ефектният му самостоятелен проект е „ДЖАЗОСПЕКЦИЯ“ по музика на френския композитор Клод Болинг и филма „Baraka“ на Рон Фрик.
Димитър Косев е носител на наградата на JCI Bulgaria „Най-изявените млади личности на България“ през 2015 г. в категорията „Културно постижение“. През същата година е удостоен със златна значка „Русе“ от кмета на Община Русе Пламен Стоилов и е избран за лице на Русе и културен посланик на града. Част е от класацията на Дарик Радио „40 до 40“ за млади и вдъхновящи личности на 2018 г. В началото на 2019 г. диригентът Димитър Косев е отличен с престижната награда "Златно перо" на агенция „Cantus Firmus“ и галерия „Макта“ за принос към българската култура и изкуство.
След пожара в сградата на Държавна Опера – Русе през юли 2020 г. става инициатор на кампанията „Изкуството е феникс“.
Чуйте в звуковия файл как Димитър Косев отговори на 10-те въпроса на "Алегро виваче".
***
Очаквайте и останалите номинирани за "Млад музикант на годината 2020" в лексикона на "Алегро виваче" - в 11 поредни вторника след 21:10 часа.
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..