„Източната могила“ край новозагорското село Караново е археологическа ценност, която е оставена на милостта на природата, след като преминава от една институция в друга. Тя би трябвало да бъде притегателен туристически обект, защото в историческите пластове са представени праисторическите култури от VII до II хилядолетие пр. Хр. с малки прекъсвания.
След като разкопките са покрити с лека конструкция, то години по-късно покривът тече върху историческия пласт, а всеки който иска може безпрепятствено да влезе, защото от началото на годината, когато управлението е прехвърлено от община Нова Загора на Министерство на културата няма охрана и няма кой да се грижи за обекта. Междувременно стана ясно, че в близката нива, на около 100 метра са шетали иманяри и вероятно са извадили една или две колесници.
До могилата се стига по черен път, минаващ покрай селското сметище и ромската махала. Гледката на изхвърления боклук и локви не подсказва, че се стига до обект, който има какво да разкаже на света за съграждането на човечеството.
Кметът на село Караново Николина Стефанова разказа в „Хоризонт до обед", че е получила сигнал от полицията за набези над могилата:
„С Веселин Игнатов, археолог от Сливен и с криминална полиция Нова Загора установихме счупвания на платна на могилата, но нищо не е взето от вътре. При огледа установихме, че няма копаене от иманяри…“
Стефанова коментира, че представителите на Министерство на културата, които от нова година стопани на Източната могила, вече са направили оглед на обекта.
„В средата на април се очаква да започне ремонт на обекта и да се подмени покривната конструкция.“
Директорът на Общинския историческия музей в Нова Загора Генчо Димитров също посочи в „Хоризонт до обед“ за скорошен старт на ремонтните дейности на Карановската могила.
„Поради метеорологичните условия не са започнали по-рано. Но ще започнат всеки момент“.
От сайта на Министерството на културата става ясно, че вече има сключен договор за реставрация на „Източната могила“, подмяна вентилацията, осветителна инсталация и други подобрения, както и договор с археологически екип, който да отговаря за консервацията и реставрацията на артефактите в обекта.
От там твърдят, че по могилата няма иманярски набези.
Същевременно откривателят на отлично запазената тракийска колесница в Карановската могила д-р Веселин Игнатов съобщи пред „Хоризонт“, че източно от могилата, в нива, иманяри вероятно са открили две колесници:
„По размерите на ямата аз съдя, че става дума за две колесници“.
И тук възниква научен спор. Според директора на новозагорския музей дупките са стари.
Най-важното е обаче Министерство на културата да влезе по-бързо във владението си и да зарадва туристите, защото мнозина до този момента са останали разочаровани. Историята за стопанисването на безценната за човечеството Карановска могила остава незавършена, защото още нищо не е започнато и нищо не е спасено.
„Сега виждам, че и от страна на Министерство на културата, и от страна на директора на Общинския историческия музей в Нова Загора пред БНР се съобщи, че иманярски набези няма. Иманярски набези обаче има. Няма значение дали е от преди седмица или отпреди три месеца. Факт е, че оттам са извадени изключително ценни артефакти. Става въпрос за антични колесници, най-вероятно с ранна датировка. Колесници, които виждаме, че навсякъде по света се превръщат в атракция, отриването им е една от основните исторически новини. Ние настояваме да се съхрани „Източна могила“- Караново, защото тя е единственият обект в България, където хората могат да видят на място експонирана колесница. А на фона на това в България са разграбени от иманяри 150 комплекса с антични колесници.
Според Закона за културното наследство държавата осигурява закрилата на културното наследство, независимо от местонахождението. Така че Министерство на културата и Община Нова Загора са длъжни да се погрижат по закон за този обект", това заяви категорично Калоян Праматаров.
Американският президент Доналд Тръмп осъществява безпрецедентна атака срещу околната среда в рамките на първите си 100 дни от втория му мандат. Според изследване на Юридическите факултети на Колумбийския университет и "Харвард" администрацията на Тръмп е предприела 145 различни действия, за да отмени или отслаби екологичните правила в..
Една от забележителностите на Павликени е в центъра на града, но това не е паметник или красива достолепна сграда с богата история. Това е общинският зоопарк с десетки породи птици и бозайници. Зоокътът е като райска градина с места за отдих и люлки за децата. Безплатен е за посещения, но хората, които идват от близо и далече, не..
Варненската кметска управа предлага да се инкриминира нерегламентираното изхвърляне на строителни отпадъци. "Проблемът с незаконните сметища на територията на всички общини е много сериозен. Искаме да направим предложение да се инкриминира самото деяние на изхвърляне на строителни отпадъци . Около контейнерите в градската част ще го забраним..
С провокативна акция с парапланер над втория по големина ТЕЦ у нас екологичната организация "Грийнпийс" - България иска да накара управляващите да спрат да финансират въглищната индустрия и да обърнат внимание на зелената енергия в България. Акцията беше осъществена малко преди 8 часа тази сутрин. Още за посланието на активистите - в..
Расте недоволството срещу разполагането на ветрогенератори в Осоговската планина по пътя на основния маршрут към връх Руен . Кюстендил e на крак срещу изграждането на ветроенергиен парк. За 14.00 ч. пред Общината е заявен протест. По това време общинските съветници ще гласуват за инвестиционното намерение на софийско дружество да изгради..
Деинфлуенсъри са хората, които ни карат да се противопоставяме на наложената от инфлуенсърите свръхконсумация . Това обясни в интервю за БНР журналистът Ванина Тодорова от "Капитал", която изследва темата. По думите ѝ, виждаме клипчета в социалните мрежи, които ни карат да купуваме продукти, които невинаги ни трябват или не носят..
Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..
Една от най-вълнуващите книги, които прочетох в последно време е "Вода"- творба на може би най-популярният съвременен ирландски писател Джон Бойн. Може..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
Ако си политик, който иска да има политическо бъдеще, ще следваш мнозинството от българските избиратели. В чл. 1 от Конституцията пише, че решенията..