Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надя Шабани, Български център за нестопанско право:

Инвестицията в социални предприятия е по-добра от раздаването на помощи

Критериите за регистрация следва да се намалят, за да се даде шанс на повече такива предприятия да се развиват

Надя Шабани
Снимка: БГНЕС

В Covid контекста социалните предприятия направиха невъзможното, за да запазят работните места. Те дават шанс на едни много уязвими групи, които иначе трудно биха стигнали до пазара на труда. Това каза пред БНР Надя Шабани, директор на Българския център за нестопанско право. Центърът организира днес онлайн дискусия на тема „Възможности, трудови умения, заетост, достоен живот: социалните предприятия в търсене на най-добрите решения за хората“.

Covid кризата ескалира усилията ни да запазим тези работни места на всяка цена. Сега е време да се направи равносметка“, посочи Надя Шабани в предаването „Преди всички“.

Според данните НСИ за миналата година като социални предприятия са се самоопределили над 3 хиляди организации. Това никак не е много на фона на 800 000 фирми у нас, коментира Шабани. „Това е един много малък сегмент.“

В специалния регистър към Министерството на труда и социалната политика обаче, който е нов, са записани едва 30.

Една от причините за това разминаване според Надя Шабани е в поставените доста високи критерии за регистрация.

„Те изискват да имаш минимум наети три лица на трудов договор или да имаш печалба за миналата година поне 7 хиляди лева. Всъщност на социалните предприятия им коства доста време, за да достигнат до етапа, в който въобще имат печалба.“

Снимка: БГНЕС

МТСП иска да насърчи тази екосистема, но трябва да се намалят критериите, за да се даде възможност на повече от тези предприятия да се идентифицират, смята Надя Шабани.

Според Надя Шабани друга причина записаните в регистъра на социалното министерство да са само 30 е това, че хората не виждат стимули. „Последните десет години само обменяме ноу-хау. Добрите примери са ясни“, изтъкна тя.

Европейски държави като Италия и Холандия инвестират много в тази политика на развиване на социалните предприятия, защото тя е по-добра от това да раздаваш помощи и да държиш хората на социални плащания, категорична е Шабани.

„Даже те имат специална марка, която слагат на продуктите и като отидете в Италия и познавате марката – вино, колбаси, паста, всякакви други неща – можете да видите и да разпознаете кои са продуктите на социалните предприятия.“

Социалните предприятия се нуждаят от популяризиране на дейността им. Снимка: БГНЕС

И в България има създадена такава марка, но за да има смисъл от нея, тя трябва да е съпроводена от съответната кампания и популяризиране. „Да ти създава условия да можеш да предлагаш стоката си.“

Хората са съпричастни с тези каузи, сподели свои наблюдения Надя Шабани. Тя даде пример с платформата „Дар пазар“, която представя продукти на социални предприятия

В началото не можехме да смогнем на поръчките на хората. Беше ясно, че се обаждат и си поръчват, просто защото искат да споделят тази кауза. Виждат в това един смислен начин да подкрепят организациите и това, което правят.“

Надя Шабани е категорична, че социалните предприятия трябва да имат достъп до ресурс от Плана за възстановяване от коронакризата. 

„Чудната градина“ е първото социално предприятие в гр. Добрич, в което работят младежи с интелектуални затруднения Снимка: Фейсбук

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Певицата Камелия: Обществото ни се раздели на чалгаджии и културтрегери

Цялото интервю на Илия Вълков с певицата Камелия в предаването "РадиоТочка" чуйте в звуковия файл.

публикувано на 20.09.24 в 18:16
Димитър Къцарков

Димитър Къцарков: Атаката показа, че "Хизбула" е уязвима и Израел е готов за пълномащабна война с нея

Тези удари показаха две неща - "Хизбула" е уязвима и Израел е готов за пълномащабна война с нея . С тази констатация започна коментара си пред БНР Димитър Къцарков, специалист по Близкия изток, като уточни: " Израел демонстрира, че вече не е способна да толерира този тлеещ и постоянен конфликт, който е на северната ѝ граница , който принуди над 60..

публикувано на 19.09.24 в 17:55

Николета Атанасова: Украинците смятат за техен дълг да са там

Украинците смятат, че техен дълг е да са там . Това каза журналистката от програма "Христо Ботев" на БНР Николета Атанасова, водеща на предаването "Мрежата" , като подчерта, че в страната се завръщат много от напусналите я след началото на руската агресия на 24-ти февруари 2022 г.   В предаването "Нещо повече" тя разказа за срещите си в Украйна,..

публикувано на 18.09.24 в 17:36
Константин Илиевски

Светлин Русев и Константин Илиевски: Има много с какво да се гордеем!

Маестро Константин Илиевски и цигуларят Светлин Русев застават за първи път заедно пред Радиооркестъра тази вечер . За тях това е голямо призвание.  Светлин Русев ще е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР, посветен на Деня на независимостта на България . Събитието започва в 19 часа в Голямата зала на Софийската опера и..

публикувано на 18.09.24 в 12:08

Предизвикателство: Здравословно хранене в училище

Българската агенция по безопасност на храните започна проверки в училищните столове и бюфети във връзка с началото на учебната година. Инспекторите проверяват всички столове, бюфети, обекти по Закона за храните на територията на училищата, както и кетъринг фирми, доставящи храна на учебните заведения в цялата страна. "Надявам се усилията, които..

публикувано на 18.09.24 в 11:17

Ще спечели ли Павликени битката срещу завода за боклук?

До месец и половина Върховния административния съд ще се произнесе по казуса с инвестиционното намерение за изграждане на цех за производство на каменна вата и енергоизточник за нуждите на производство в землището на село Върбовка, община Павликени. Как се стигна дотук? През 2021 г. в РИОСВ – Велико Търново постъпва Уведомление за..

публикувано на 18.09.24 в 07:00

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват децата с нова геймърска визия

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват деца и ученици с нова визия , съобщи пред БНР Галина Боева - ръководител сектор "Връзки с клиенти" в Центъра за градска мобилност.  След допитване до децата се спряхме на геймърски дизайн , посочи тя и обясни:  "Решихме, че това, с което можем да привлечем вниманието на децата, е нещо..

публикувано на 17.09.24 в 11:50