"Аз уча на английски, за мен е по-лесно да уча на английски", добавя той.
Ако намери възможност за реализация в България, ще остане у нас. Майка му и брат му живеят в Германия, възможно е да продължи с по-висока степен на образование - магистратура в Германия.
"Знам, че там е по-лесно, финансово им помагат, осигуряват жилище".
Нарт Харуан сподели, че има приятели в университета и на работното си място:
"Примерно, когато взимаш квартира под наем, плащаш всеки месец, добър си към хазаина, той няма да каже, че сирийците не са добри".
Диана Георгиева - Фай е от София. Още като студент в Биологическия факултет на Софийския университет решава да продължи във Франция. Завършва специалност „Биология на популациите и на екосистемите“, в Университета на Дижон, а след това специализира „Екология“ в Париж. Дипломната си работа подготвя в Музея на природните науки в столицата, където изследва как обществото възприема и използва ресурси на околната среда.
За българката е ясно, че при внедряването на новите технологии като енергиен източник до голяма степен думата имат политиците, а не биолозите. Това я навежда на мисълта, че е по-добре да остане вярна на науката за природата и избира учителската професия. Във Франция я задържа не само образованието, но и семейството, което създава още като студентка. От пет години цялата ѝ фамилия живее на село, където обаче отглеждат и български домати.
Дистанционното преподаване на уроци на учениците във Франция е свързано и с проблеми с интернет връзката в селата във Франция.
"С много ученици по време на пандемията нямахме връзка, не можехме да им изискваме да са на линия", казва Диана Георгиева - Фай .
Тя споделя, че и във Франция се сблъскват с проблема с липсата на кадри за преподаватели в училищата:
"Започнах като заместник-учителка в друго малко селце. Малките селца като тук им липсват кадри, на които могат да разчитат, нямах избор. Идва някой, който им върши работа с желание, интегрира се в екипа".
Росица Лазарова, по мъж Сбаралия, е широко скроен човек и светът е тесен за нейните множество таланти. Сигурно затова животът я отвежда от площад „Славейков” в София до италианския град Пескара. За хората, които я познават, няма нищо по-естествено от това Росица Лазарова да започне да преподава в местното Българско неделно училище „Булгарина”, в което се обучават над 40 деца. Извън това си амплоа обаче, тя от дете изпълнява български фолклор, пяла е в „Мистерията на българските гласове“, продуцент е на свой самостоятелен албум и на документални филми. Неотдавна е била жури в международен конкурс "Природните чудеса на България". А неотдавна тя беше жури в международния конкурс „Природните чудеса на България“, проведен съвместно от училището и Културната асоциация AIBIA в Пескара, под патронажа на българското посолство в Рим:
"Месец март миналата учебна година, когато светът се разтресе от новата ситуация и се луташе, не знаейки какво точно го очаква, един ден в часовете по география онлайн беседвахме за Рило-Родопския масив, Родопа планина, разказахме на децата за пещерите Дяволското гърло, Ягодинската пещера, задълбочихме се върху археологически обекти като Перперикон, Белинташ, Чудните мостове, Триградското ждрело...
Всяко дете, не само със слово, но и с цветове да разкаже за всички тези светини, за да я запомни за цял живот...Много е важно децата да имат стремеж към знание, но и да се чувстват спокойни".
"Детето и неговите познания от училище трябва да бъдат обгрижени, трябва да има мотивация да изучава езика на мама или татко или и двамата. Държавата ни трябва да бъде по-бдителна какво се пише в учебниците в чужбина за историята и културата на народа ни и какви образни средства се поставят", добавя тя.
„Ние, българите, сме много уважавани и ценени сред хората в Словакия. Това е може би единствената държава, където съм усетила истинска почит и гордост, че съм българка“ ‒ така започва разказа си за Словакия Димана Иванова, възпитаник на университета в Прага.
Първо тя следва славянска филология с профил "Чешки език и литература" в Софийския университет "Св. Климент Охридски", а след това е одобрена за докторантура в специалност "Сравнително литературознание" в Карловия университет в Прага. Тя решава да живее в Словакия, където пише и първите си стихове.
"Още по време на моите студентски години в София имах интересна, близка връзка с един колега словак, който изучаваше българска филология и след това се запознах с други българи от Словакия. През това време успях по-задълбочено да опозная не само Братислава, но и други градчета, словашката култура, литература. Как се озовах там - пак чрез личен, по-интимен контакт, имах приятел словак, който беше родом от този град. Кандидатствах в гимназията в този град и бях приета за учител по френски език и изкуство и култура".
Повече можете да чуете от звуковия файл.Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..