Ловешкият край се слави със своите занаяти от векове - и с троянската керамика, и с дърворезбата, и с иконописта, и с кожарството, и с тъкачеството, а местните майстори занаятчии продължават да поддържат традициите живи със своите уникални произведения.
Един позабравен занаят обаче оживява в ръцете на украинката Людмила Владимирова. Тя живее в Ловеч и се занимава от години с плъстене.
Страстта към плъстенето се заражда у Людмила Владимирова през 2008 година, а творчеството ѝ се превръща в хоби.
Започнала да прави опити да се научи на занаята плъстене сама. Търсила уроци в интернет.
"Не изкарах нито един курс, беше ми интересно, по интернет се обучавах. Гледах какво правят в други държави и пробвах да се опитвам, да повтарям".
Освен към занаята, Людмила Владимирова е привързана и към самата вълна.
"Може би след половин година исках да закупя всички материали, които има на света".
Людмила Владимирова се привързала дотолкова към занаята, че дори напуска работа, а вълната и плъстенето завладяват ежедневието ѝ:
"Не исках повече да работя някъде за дребни стотинки, исках да работя за себе си".
За изработването на различните изделия, които прави Людмила най-важно е качеството на вълната:
"Вълната трябва да е 16-17-18-19 микрона до 22 микрона".
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..