Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десетки лидери и СЗО искат международен договор срещу пандемиите

Идеята за такъв договор беше предложена от председателя на Европейския съвет Шарл Мишел

| обновено на 30.03.21 в 12:45
Шарл Мишел
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Генералният секретар на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел и лидери на 24 страни призоваха за създаване на глобален договор срещу пандемиите.

Лидерите, сред които френският президент Еманюел Макрон, германския канцлер Ангела Меркел, премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън,  президентът на Украйна Володимир Зеленски, определят като основна цел на договора общ подход на държавите за укрепване на националния, регионален и глобален капацитет и устойчивост на бъдещите пандемии.

Като пример те дават сериозното подсилване на международното сътрудничество за подобряване на системите за предупреждение, споделяне на данни и изследвания, както и локално, регионално и глобално производство и разпределение на ваксини, лекарства и лични защитни екипировки.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел подчерта:

„Нито една страна или континент могат да победят пандемията сами. Това изисква общ подход - "ние" вместо "аз", както и колективен ангажимент на най-високо политическо ниво. Следващата пандемия не е въпрос на "дали", а на "кога". Затова трябва да сме подготвени и нямаме време за губене“.

Председателят на Световната здравна организация посочи, че преговорите по бъдещия договор се очаква да приключат до края на май, след което да се приеме обща резолюция. 

Лидерите призоваха за глобален договор срещу пандемиите в обща статия за водещи световни печатни издания.

Идеята за такъв договор, който да гарантира универсалния и справедлив достъп до ваксини, лекарства и диагностициране при пандемии, беше предложена от председателя на Европейския съвет Шарл Мишел на срещата на Г-20 през ноември.

Във вторник тази идея бе подкрепена от лидерите на Фиджи, Португалия, Румъния, Великобритания, Руанда, Кения, Франция, Германия, Гърция, Корея, Чили, Коста Рика, Албания, Южна Африка, Тринидад и Тобаго, Нидерландия, Тунис, Сенегал, Испания, Норвегия, Сърбия, Индонезия, Украйна и СЗО.

В договора ще се посочва, че здравето на хората, животните и на планетата са свързани помежду си и трябва да водят до споделена отговорност, прозрачност и сътрудничество в световен план.

"Ние сме уверени, че е наша отговорност, като лидери на държави и международни организации, да гарантираме, че светът си е взел поука от пандемията от Covid-19", пишат лидерите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протестиращите в Сърбия с призив за обща стачка утре

Протестиращите от месеци в Сърбия призовават за обща стачка утре. Призивите идват от студентите, които организират блокади в цялата страна след рухването на бетонната козирка на жп гарата в Нови Сад на 1 ноември. Тогава загинаха 15 души. Вчера част от преподавателите в различни сръбски университети обявиха, че не искат да провеждат изпити и..

публикувано на 23.01.25 в 09:17
Разрушена сграда в Запорожие, 29 септември 2024 г.

Най-малко една жертва и десетки ранени при руска атака срещу Запорожие

Един човек загина, а други 25 бяха ранени при руско нападение с дрон и ракети срещу югоизточния украински град Запорожие, съобщиха местните власти. Повече от 20 000 жители са останали без електричество и отопление в резултат на атаката през нощта, заяви губернаторът Иван Федоров. Причината според него е унищожаването на енергийно..

публикувано на 23.01.25 в 08:54
проф. Надя Миронова

Проф. Надя Миронова: Финансовото състояние на НДК е добро

Към този момент всичко е подредено и ясно. НДК е готов да посрещне следващите предизвикателства. Това заяви пред БНР новият изпълнителен директор проф. Надя Миронова. По думите ѝ, най-голямото предизвикателството е модернизирането и поддържането на материалната база . Зала 1 – най-популярната, е в състояние, което изисква основен..

публикувано на 23.01.25 в 08:25

Шенген в природата – проверки насред полето

Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени служителите на Гранична полиция, Агенция "Митници" и Национална агенция по приходите и при какви условия изпълняват задълженията си?  На българо-гръцката граница най-голям интерес в първите дни..

публикувано на 23.01.25 в 08:11

Заради авария и ремонт: Спират водата в село Торос

Заради авария на захранващ водопровод и планов ремонт от 9.00 ч. до 17.00 ч. днес ще спре водоподаването за луковитското село Торос.  Поради това днес и утре няма да работи детската градина в селото.

публикувано на 23.01.25 в 08:03

ВСС на извънредно заседание – прекратява процедурата за избор на нов главен прокурор

Два дни след като в Държавен вестник бяха обнародвани последните промени в Закона за съдебната власт, Висшият съдебен съвет се събира извънредно, за да прекрати процедурата за избор на главен прокурор.  Заседанието беше свикано от новия министър на правосъдието Георги Георгиев и ще първото под негово председателство. Измененията в съдебния..

публикувано на 23.01.25 в 07:54