„В мотивите на тази наредба, която се предлага от МТСП, коректно е записано, че този нов начин на редукция, на намаляване на пенсията, е много по-справедлив, по-законосъобразен“, коментира в предаването „Преди всички“ на БНР Иван Нейков, директор на Балканския институт за социална политика и бивш социален министър.
От момента, в който действа вторият стълб и започнаха работа капиталовите фондове, започна и намаляването на вноската в първия стълб на родените след 31 декември 1959 г. Тази част се прехвърли като вноска във втория стълб, поясни Иван Нейков откъде идва необходимостта от намаляването.
„От един момент нататък хората имат по-малка вноска в първия стълб и това е причината да има намаляване на пенсията от първия стълб. Защото има по-малък принос на хората. Този принос се пренесе във втория стълб. Идеята беше по този начин да не се увеличава осигуровката на хората.“
Според Нейков от неразумни действия са били нанесени щети на осигурителната система през годините.
„Едно правителство каза, че парите ви ги няма във втория стълб – откраднаха ги секретарките, изпиха ги шофьорите. В резултат на което – хора, откажете се от собствените си пари и елате, прехвърлете се в НОИ. Много невярна теза. Обидно лъжлива теза беше тази. Парите на хората винаги са били там, където те са ги внесли или където е направен изборът. Днес има вече над 15 милиарда лева лични пари, натрупани и спестени там.“
Иван Нейков уточни, че досега парите си са прехвърлили от универсален пенсионен фонд в НОИ около 3% от бъдещите пенсионери.
Бившият социален министър определи като положително решението за трите варианта, по които хората ще получават парите си от втория стълб на пенсионното осигуряване. „Така че размерът на втората пенсия ще зависи винаги от приноса.“
Нейков е категоричен, че осъвременяването на пенсиите с премахването на ножицата между стари и нови пенсии трябва да бъде направено.
„Тезата „няма пари“ просто не е вярна. Как намерихме 1 милиард за по 50 лева, които абсолютно безпринципно раздавахме на калпак? Могат да се намерят за осъвременяване на старите пенсии.“
Като цяло информираността ни за пенсиите и пенсионното осигуряване се появява, като останат 5-10 години до пенсиониране, обобщи Иван Нейков.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..