Младият тромпетист Георги Грозев е един от номинираните в анкетата на предаването "Алегро виваче" - "Млад музикант на годината 2020". Победителят ще бъде обявен по-късно през пролетта.
Междувременно, след дълго очакване и няколко отлагания заради пандемията, вече са завършени и готови за представяне новите му записи, които бяха направени с екип на Музикална къща БНР като част от наградата „Олга Камбурова“, която се връчва от 2016 г. насам в памет на дългогодишната водеща на предаването "Алегро виваче" и в подкрепа на младите български таланти. Георги Грозев заслужи да бъде отличен заради огромния брой спечелени награди от конкурси, заради усърдието и всеотдайната му работа с инструмента, заради отличните му прояви на някои от най-важните сцени по света - като Карнеги хол н Ню Йорк, „Бозар“ в Брюксел, “Херкулес” в Мюнхен, Тонхале в Цюрих.
Георги в роден през 2002 г. в Пловдив, а в момента е ученик в Националното училище за музикално и танцово изкуство „Добрин Петков“ в Пловдив, в класа по тромпет на Пенчо Пенчев. Едновременно с това от октомври 2020 г. е част от Оркестъра на Пловдивската опера. Свирил е като солист на Симфоничния оркестър при НУМТИ "Добрин Петков“ - Пловдив и на Оркестъра на Държавна опера - Стара Загора.
Пандемията доста обърка плановете на всички, но ето че търпението ни е възнаградено и Георги вече може да ни разкаже за новите си записи в БНР, направени с продуцента Лилия Николова. Соната за тромпет и пиано от Паул Хиндемит и Концертна пиеса от Александър Текелиев бяха записани в дуо с пианистката Мария-Десислава Стойчева - носителка на приза "Млад музикант на годината 2015".
Чуйте интервюто с Георги Грозев и две от изпълненията на дуото в звуковия файл.
Гласуването в анкетата "Млад музикант на годината 2020" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" приключи. Предстои преброяване на гласовете и подготовка на церемонията по награждаването. Междувременно 11-те номинирани от екипа на..
Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото с развитието на човешката..
Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в..
Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е..
Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една..
Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от..
В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..