Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за проф. Дина Шнайдерман

Дина Шнайдерман
Снимка: БГНЕС

На 28 март се навършиха 90 години от рождението на проф. Дина Шнайдерман - една от най-високоценените цигуларки от втората половина на ХХ век.

Родена е в Одеса, в еврейско семейство. На 4-годишна възраст е приета в школата за даровити деца на Столярски. Продължава обучението си в Музикалното училище в Санкт Петербург е още с първите си концертни изяви прави впечатление с техническите си умения и задълбочено музициране. Още преди да е завършила Московската консерватория, където се обучава в класа на проф. Давид Ойстрах, тя е поканена за солистка на Ленинградската филхармония.

На Младежкия фестивал в Берлин през 1951 г. Дина Шнайдерман е заедно с българския виртуоз Емил Камиларов и четири години по-късно двамата стават семейство, а в България свирят под името Дуо "Дешка". Концертират с успех в цяла Европа. Панчо Владигеров създава Концерт за цигулка и оркестър №2 специално за Шнайдерман.

След две десетилетия активна работа и принос в развитието на музикалната култура у нас, забраняват на Шнайдерман и Камиларов както преподавателската дейност в Музикалната академия, така и да изнасят концерти. През 70-те години семейството се установява в Швеция. Дина Шнайдерман преподава в музикалните академии към Университетите в Гьотеборг и Упсала, изнася концерти, майсторски класове и участва в журита на престижни конкурси. За изключителния ѝ принос към шведската култура и общество цигуларката е наградена със златен медал „Илис Кворум“.

Един от важните моменти в кариерата й е предоставянето на цигулката на Паганини за серия концерти, предавани от над 150 радиостанции по света.

През 1997 г. е удостоена с почетното звание Доктор хонорис кауза на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в София, а няколко години по-късно именитата цигуларка и педагожка е наградена с орден „Стара планина“ - първа степен. През 2011 г. учредява Международния музикален фестивал и конкурс за млади цигулари „Проф. Емил Камиларов“, който се провежда в София. Отива си от света на 9 август 2016 г. в Упсала, Швеция.

Чуйте още интересни подробности от биографията й, както и нейно изпълнение в дуо с пианистката Милена Моллова - в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34