Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рони - аутист, който се вписва в света с любов

Роналд Найденов – Рони
Снимка: Ива Антонова

„Като се запознавам с много хора, някои стават по-внимателни с мен, по-човечни с мен – приятелски настроени към мен, това е думата. Може би защото ги посрещам с усмивка, със „Здравей, как си, какво правиш, не се притеснявай от мен“, казва Рони, който работи в Регионалната библиотека във Враца. Той е общ работник, премества книги, полива цветята, когато се налага, реди читателските картони.

Роналд Найденов – Рони, е на 29 години. Има синдром на Аспергер, по-лека форма на аутизъм, или т.нар. високофункционален аутизъм.

Рони работи отдавна в библиотеката, разказва неговият колега Петър Пенев.

„Когато постъпих на работа тук, го заварих. Дори той ми е помагал – кое, къде, как става – реденето на книги. Той е човек, който обича да услужва. Изключително стриктен – по него можеш да си свериш часовника. Винаги е абсолютно точен. Ако нещо го помолиш да се свърши, никога не забравя. Явно умът му така работи. Никога не е небрежен към нещо, което трябва да свърши.“

„За мен Рони е изключително лъчезарно момче, много интелигентно, възпитано, много добър колега. Той е много открит човек, много искрен“, споделя Галя Христова.

За него не е трудна работата, трудно му е да открие любовта на живота си, но вярва, че с Божията помощ ще я открие, „защото който търси, намира“.

Имам ли любов на този свят, значи имам всичко на света“, допълва Рони, който знае, че „животът е любов и любовта е живот“.

„Аутизмът е психологическо състояние, което стеснява социалните, комуникативните умения. Ние, аутистите, проявяваме известни тикове. Ей така, като съм седнал, си клатим телата като тик. Когато сме твърде емоционални, жестикулираме с ръцете си като тик. Аутистите много-много не разбират от шега, от изрази с преносно значение, от метафори“, наясно е той.

„Невинаги те гледат в очите, като жест. Така са родени. Неволно го правят може би.“

Роналд Найденов – Рони

„Прекалено е умен, аз се възхищавам на това колко бързо запаметява всичко, което му се каже. Той знае за всеки човек от библиотеката – от колектива ни, на коя дата е роден, кой месец, коя година, каква зодия е и трите му имена“, казва Десислава Петрова. Тя открива в аутизма положителни страни.

Имало е моменти, в които Рони е бил неспокоен, буйствал, бил агресивен, реагирал е остро. След това е свикнал, научил се е да общува в работна среда. 

„С всички хора е супер общителен, внимателен и много културен.“

Десислава Петрова е убедена, че хората с проблеми като Рони трябва да се адаптират към нормалната среда. „Трябва да се адаптираме и ние към тези хора и да знаем, че никой не е застрахован от нещо такова.“

Историята на Рони е успешно вписване на човек с проблеми, категоричен е Петър Пенев.

„Според мен за тези хора с някакъв вид аутизъм е много важно да са сред хората. Той може, тук е полезен, знае какво се иска от него, спокоен е и се разбира с всички нас много добре.“

Рони много обича изкуството и природата. Повече обича да чете поезия, отколкото проза. Петър Пенев смята, че той е намерил за себе си решение „да се справя в този свят, който за него не е обичаен“.

Хубаво е да сме сред хората, да не сме по цял ден сами вкъщи, потвърждава Рони.

„Мога да готвя – яйца да си пържа на очи, сандвичи да си правя, пуканки да правя. Научих се да правя дълги разходки. Горе-долу мога да рисувам. Да чистя мога, това е лесно, само че ми е досадно чистенето. Слушам музика, гледам филми“ – така изглежда ежедневието на 29-годишния Рони.

Рони призовава да бъдем внимателни и съпричастни с хората с увреждания. Както самият той се опитва да се сближи със света. 

Неговата история чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42