Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борислава Борисова: Детската книга е изкуство

Борислава Борисова
Снимка: Личен архив

Книгата може да бъде полезен спътник в живота на всеки родител и всяко дете. В това е убедена издателката на детски книги Борислава Борисова от издателство „Таймлайнс“. „Инвестираното“ време с децата и книгиге се отблагодарява в бъдеще, смята тя. 

Сега, когато има ограничителни мерки, децата са лишени от възможността да трупат опит и приятелства, да приключенстват. Затова книгите им дават тази възможност.

„Книгата е един помощник - да приключенстват с героите, чиито разкази четат. Защото децата са едни малки откриватели и изследователи. Във времето, в което живеем в момента, те са затворени и не могат да изследват света и случващото се, да правят приятелства. Затова си мисля - нашата мисия да им показваме това, което се случва с други приятели, което се случва с други хора, които са живели преди тях, е нещо много важно за тях, което ще развие въображението им, фантазията им, ще им помогне в разбирането на хората, ще ги учи на емоционална интелигентност, ще развива чувства, най-вече чувството за емпатия“, изтъква Борислава Борисова в предаването „Хоризонт до обед“.

„Летящото килимче“ от поредицата „Уини и Уилбър“

Ролята на родителя е много важна – той трябва да запали искрата за четене, вярва Борислава Борисова. 

„Да отдели малко повече време с детето, от самото начало, от раждането. Вече има достатъчно визуални книжки, различни материали, с които се пробужда интересът на децата към четенето. В днешно време книгата повече отвсякога е изкуство и дори в най-ранна възраст се предлагат изцяло илюстративни книги, в които почти липсва текст.“

Всеки родител, който е „инвестирал“ време в четене с децата си, вижда, че това се отблагодарява и ние отглеждаме читатели, които след това сами търсят книгите, подчертава издателката.

„Чудесата от храброст“ за едно малко издателство днес са да достигне до повече хора, които да разберат какво прави, признава Борислава Борисова.

„Книжарници се отварят и затварят, два месеца работят, два месеца не работят. Доста полезен е моментът със социалното присъствие – да достигнеш до хората, да им покажеш какво правиш. Вярвам, че всеки, който го прави със сърце и душа - добрата книга наистина си пробива път и от уста на уста набира популярност.“

Целия разговор чуйте в звуковия файл.
Снимка: Издателство „Таймлайнс“

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Автопортрет на Винсент ван Гог

Експозиция "Инфинити" бе открита в Израел

Тази година в Израел са модерни видео - пърформансите. В тях оживяват картините на Ван Гог или Фрида Кало и дори посетителя може да се поразходи из тях. В стара мелница в Яфо „разцъфнат“ полски цветя прожектирани върху неравните стени и витите стълбища. Но най-необичайна е изложбата на преживяванията, свързана с космоса. А порталът към това..

публикувано на 25.08.24 в 07:07
Люка Дьобарг

Люка Дьобарг: Важно е талантът да бъде оценен като нещо специално

Люка Дьобарг е френски пианист, когото все повече меломани по света оценяват като особено интересен интерпретатор. Достигнал е Христовата възраст от 33 години, преминавайки през какви ли не житейски премеждия, търсейки и откривайки пътя си в изкуството – и не без усилия, но с много устрем и преборване на собствените си демони.  Запознахме се..

публикувано на 23.08.24 в 15:09
Георги Тутев

Спомени за композитора Георги Тутев

На 23 август се навършват 100 г. от рождението на изтъкнатия български композитор Георги Тутев, един от създателите на Дружеството за нова музика в България - движение, довело на българската сцена музикалния авангард, организатор на международния фестивал “Музика нова“ в София.  Творби на Тутев са изпълнявани на много от фестивалите за съвремена..

публикувано на 23.08.24 в 13:20

Станислава Айви: Литературните адаптации са сред най-желаните филмови истории

Днес изтича срокът за кандидатстване за първия форум на литературните адаптации за голям екран в рамките на фестивала "Синелибри". 10 проекта ще имат своя шанс да се представят пред продуценти. Това обясни в интервю за БНР Станислава Айви от екипа на "Синелибри". "Нашият фестивал е уникален – профилът ни е в адаптациите. Това прави..

публикувано на 23.08.24 в 10:56
Иван Стайков и Венета Нейнска

Покана за танц към публиката в Шабла, Варна, Созопол и Бургас

Пианистката Венета Нейнска и цигуларят Иван Стайков тръгнаха на турне в четири крайморски града. В рамките на една седмица те ще представят пред публиката програма, наречена "Покана за танц", а началото беше поставено в град Шабла на 20 август. Венета Нейнска е създател и директор на Sofia Art Institute, който организира проекта "Концерт с история"...

обновено на 22.08.24 в 20:00
Роза Николова

Роза Николова и "Смъртта на времето": Когато търсим изход в лабиринтите на времето

" Светлината е уязвима, мракът я заобикаля, но все пак тя е по-силна ...така е и с душите на хората. А какво е понятието "копнеж" за мен - това е някакво място, за което аз не знам къде е и какво е, то е копнеж по завръщане, ти знаеш, че някога си бил, но си забравил пътя до там , припознаваш го на разни места, връща се в сънищата ти, сподели за..

публикувано на 20.08.24 в 11:02
Робърт Левин

Проф. Робърт Левин: Високото ниво на младите музиканти вдъхва оптимизъм за бъдещето на нашето изкуство

Ако сте почитатели на клавирната музика, не може да не сте чували името на американеца Робърт Левин. През октомври той ще отпразнува своята 77-годишнина с продължаваща кариера, изпълнена с постижения и ценно наследство, което ще остави след себе си. Защото проф. Левин е отдал живота си на музиката, открил е за себе си и сега предава на..

публикувано на 19.08.24 в 18:16