„Без съмнение ваксинационната кампания в Европейския съюз като цяло ще се ускори през второто тримесечие, и то значително. Ако правителствата на страните членки са в състояние да оползотворят всички ваксини, които ще получат през този период, Евросъюзът ще успее да имунизира 70 процента от пълнолетното си население до края на юни... Трябва да отчетем, че различните страни са купили различни количества от различните ваксини. И тъй като най-голямата част от дозите, които се очакват сега, са от „Пфйзер“/„Байонтех“, страните, заложили в най-голяма степен на тази ваксина, ще са в още по-благоприятна позиция. А онези, които са купили по-големи количества от „АстраЗенека“, например, ще са относително по-необлагодетелствани“.
Това каза пред БНР Якоб Киркегаард от германския фонд „Маршал“.
Според него отделни страни членки няма да могат самостоятелно да блокират или значително да променят ваксинационната стратегия на Европейския съюз, но от друга гледна точка, някои действия на отделни еврочленки могат и играят съществена роля.
„Австрийският канцлер Себастиан Курц направи няколко настоятелни изявления за това как Австрия не е получила полагащият ѝ се дял от ваксините. Освен това заплаши да блокира покупката от страна на Еврокомисията на допълнителни 100 милиона дози от ваксината на „Пфайзер“, ако Австрия не получи повече, отколкото ѝ се полага според числеността на населението ѝ. С това Курц стана доста непопулярен в едва ли не всички останали еврочленки. Някои страни членки получават преференциално от договорените от Еврокомисията допълнителни 10 милиона дози. Това са страни, които наистина са имунизирали относително малка част от гражданите си и са поръчали по-малко от ваксината на „Пфайзер“.
Еврокомисарят Тиери Бретон очаква до началото на лятото Европа да реши проблема с недостига на ваксини срещу коронавируса - с над 50 фабрики, които ще затворят цикъла на производство. Какво ще правим тогава с толкова много дози? Киркегаард отговори в предаването „Събота 150“:
„Ако се реализира стратегията на еврокомисаря Бретон, което подозирам, че има голяма вероятност да стане, Евросъюзът ще се превърне в най-големия производител на ваксини в света и то с голяма преднина пред останалите. Интересите ни диктуват всички по света да получат ваксина - защото това ще направи минимален рискът от появяване на нови мутации на вируса. Затова трябва да осигурим ваксини за света. Очевидно ще има и политически ползи. Ситуацията към момента показва, че Европейският съюз е изнесъл вече десетки милиони дози по света, въпреки че самият той изпитва остър недостиг. Това, по мое мнение, е похвална отдаденост на принципите на свободната търговия и на помощта за другите, дори когато в краткосрочен план с това вредиш на себе си. Успешното увеличаване на производствения капацитет в Евросъюза, и то толкова бързо, се дължи и на факта, че ваксините и съставките за тях се търгуват с останалия свят без ограничения от страна на Европа. Фактът, че Съюзът става най-големият производител, а с това и износител на ваксини, би трябвало да успокои европейците и те да са сигурни, че недостиг на ваксини в Евросъюза вече няма да има“.
По думите на Якоб Киркегаард Еврокомисията е направила стратегическа комуникационна грешка, като се е опитала да скрие факта, че Европейският съюз е вече доста голям износител на ваксини.
„Разбираемо е защо Комисията се държеше така - защото правителствата на страните членки не искаха да признаят, че Съюзът изнася при очевиден недостиг. Но това си беше чисто потулване на фактите. Сега, след като вече всичко е известно, е наистина глупаво Еврокомисията да говори за пропорционалност, реципрочност и всякакви други абстрактни понятия, които са потенциални параметри за ограничаване на износа на ваксини преди всичко за Обединеното кралство, но и за други страни. Глупаво е заяждането с Великобритания, защото тя е дребен производител на ваксини“.
Киркегаард подчерта, че китайците изнасят сериозно количество ваксини, а Русия играе много цинична игра.
„Руснаците са ваксинирали твърде малка част от населението си, но в същото време Путин използва като пропаганден инструмент постиженията на блестящите руски учени и ефективната ваксина, която са създали. Лъсва обаче и проблемът на Русия - че тя няма достатъчно промишлен капацитет и затова няма да бъде в състояние да направи това, което Европейският съюз скоро ще прави - да ваксинира със замах света. В известна степен това се отнася и за Китай. Производственият му капацитет е значително по-голям от руския, но няма да може да се мери с количествата от Евросъюза. За това ще допринесе и фактът, че китайските ваксини са съмнително ефективни - не са тествани толкова колкото западните. И Китай, и Русия към момента се опитват да използват краткосрочен шанс да спечелят влияние с готовността си да изнасят ваксини, въпреки че не са имунизирали собственото си население. Това ще се промени само след 3 месеца, когато ще има значителни излишъци от ваксини в Съединените щати и в Европейския съюз, които до тогава вече ще са ваксинирали едва ли не всичките си граждани“.
Интервюто с Якоб Киркегаард можете да чуете в звуковия файл.
Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..
ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..
Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..
Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието. Промените в..
Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..
Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..
Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%. На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..