Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хаос в началото на изборния ден в Турция

По-ниска избирателна активност при гласуващите българи в Турция

| обновено на 04.04.21 в 18:20
Снимка: Тоня Димитрова, БНР

Изборният ден в Турция започна с хаос и скандали заради декларациите, които трябва да се попълват от всеки български гражданин, решил да гласува в чужбина. Пред изборните секции имаше хора, чакащи да дадат своя глас още преди началото на изборния ден. 

Още в самото начало на изборния ден в секцията в Авджълар СИК трябваше да проведе заседание и да реши къде трябва да се попълват декларациите от тези избиратели, които не са ги попълнили онлайн. С 4 гласа за и 3 против – решението беше това да става предварително, а пред СИК да се полага само подпис. Минути след това решение в секцията пристигнаха застъпници и беше свикано ново заседание на СИК, а решението беше променено – декларациите да се попълват в самата секция. А опашката от гласоподаватели растеше, увеличаваше се и напрежението.

"В 7:00 пише! Стана 8 часа, а още не приемат. Те гледат колкото по-малко хора минат, още по-добре! Това е", сподели избирателка пред БНР.

"От 6:30 чакам тук и не мога да гласувам. Искат да не гласуваме! Тогава да не отварят!", сподели гласоподавател.

В съседната секция – Гемешли, също се попълват декларации пред СИК. В Газиосманпаша в Истанбул това става отвън в присъствието на член от Комисията и застъпник. Проблем е имало и в избирателната секция в квартал в Анкара. В Чорлу, където предварително заявилите за гласуване бяха по близо 2000 души за двете секции, хората само се подписват в секцията. 

Дъждът и пандемията не изплашиха изселниците с български паспорти и от рано сутринта има постоянен поток към секциите. В Авджълар, към 11 ч. бяха гласували 300 души, а в генералното ни консулство в Истанбул – едва 100. Заради различните правила в различните секции започна пренасочване на гласоподаватели, където не е толкова натоварено и могат да се попълват декларации отвън. 

350 000 са хората с български паспорти в Турция, които имат право на глас

В Турция днес е в сила полицейски час, който не важи за българските избиратели. На места са организирани микробуси, които да ги превозват до изборните секции. 

По традиция в Турция са най-много гласувалите български избиратели извън страната. Тази година предварителни декларации са попълнени от 21 000 души. 

В 7 часа в присъствието на поне половината членове на секционните комисии започва вота във всички 35 секции в Турция. За гласуващите с български паспорти тук не важи наложеният полицейски час и те могат свободно да отидат до урните с документа си за самоличност. Турска полиция охранява още от вчера изборните секции. 

През нощта 4-ма униформени полицаи и двама цивилни дежуриха пред всяка секция, а в изборния ден за реда и спазването на мерките, които са в сила в Турция ще следят по 6-ма униформени и двама цивилни турски полицая. 

За разлика от предишните избори, този път изселниците от България имаха възможност предварително да попълват декларации, но могат и да го направят и на място

Голямата неизвестна е дали традицията в Турция да се регистрира най-високата избирателна активност в български секции ще бъде спазена и тази година. 

За разлика от минали избори, този път няма да има масово пътуване до България за вота. Не е ясно дали това ще означава, че всички тези хора ще отидат до най-близката секция до тях, или просто ще си останат у дома, опасявайки се от пандемията.


В квартал "Авджълар" в Истанбул през целия ден вчера имаше микробуси с високоговорители, които обясняваха как ще се проведе вотът за български парламент. Но в друг район на Истанбул, Газиосманпаша, нямаше никакви индикации, че днес предстои вот, улиците бяха пусти.

В квартал "Авджълар" са гласували 700 души, но при предишни избори те са били вече към 17 часа 2000 души, което значи, че тук няма да има толкова голяма избирателна активност. Проблем създаде попълването на декларациите, не се спазват и противоепидемичните мерки.

"Имаме автобуси да извозваме хората до избирателните секции, защото е дъждовно и трябва да им се помогне", казаха гласуващи пред БНР.

Изборният ден продължава до 20 часа с възможност за удължаване до 21 часа. Очакват се дълги опашки в Истанбул, Бурса и най-вече в Чорлу, където има две секции, а предварително регистрираните за вота са по близо 2000 за всяка. Тази година нямаше и много автобуси от Турция към България.

Повече за хода на гласуването в Турция слушайте в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бойкот на магазините и бензиностанциите в Хърватия заради високите цени

В Хърватия се провежда бойкот на магазините и бензиностанциите заради високите цени, съобщават местни медии.  Протестът бе организиран в група в социалните мрежи от потребителска организация, но бе подкрепен от асоциации за защита на потребителите, профсъюзи, политически партии и дори от министъра на икономиката. Хърватските граждани бяха призовани да..

публикувано на 24.01.25 в 17:18

Радев: Иновациите, научните изследвания и технологиите са в основата на конкурентната икономика

Иновациите, научните изследвания и технологиите са в основата за развитие на конкурентоспособна европейска икономика, е заявил президентът Румен Радев по време на срещата си с европейския комисар за стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации Екатерина Захариева, която е на посещение у нас, съобщават от президентския пресцентър...

публикувано на 24.01.25 в 17:07
Борислав Гуцанов

Борислав Гуцанов официално представи кандидатурата си за председател на БСП

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов официално представи кандидатурата си за председател на БСП и приоритетите за развитие на партията.  Гуцанов получи подкрепата на Георги Първанов - президент на България от 2002 до 2012 г. Крайно време е да се сложи край на вътрешните противоречия в БСП, време е за обединение, каза Борислав..

публикувано на 24.01.25 в 17:01
Божана Димитрова

Божана Димитрова: БНР е първата медия, която има право да се нарече обществена

В "Разговор с вас" напипахме точно това, от което радиото не бива да отстъпва – новината на деня, силата на новината и предимството да бъдеш пръв. Предаването беше своеобразна фабрика за репортери и школа да водещи. Това сподели един от емблематичните гласове на БНР, водещата Божана Димитрова в интервю пред Националното радио за..

публикувано на 24.01.25 в 16:56

ЕАЛ повече няма да публикува в "Х"

Европейската агенция по лекарствата (ЕАЛ) повече няма да публикува в платформата "Х". "Смятаме, че тя вече не отговаря на комуникационните ни нужди", посочват от там.  От агенцията уточняват, че за да се избегнат опитите за присвояване на акаунта и заради запазване на възможността за слушане на разговори, свързани с общественото здраве и това на..

публикувано на 24.01.25 в 16:41
Снимката е илюстративна

Възстановяват осветлението по пътя Кюстендил - Ябълково

27 000 лева ще осигури Общината в Кюстендил за възстановяване на осветлението в 20-киломеровия участък от пътя Кюстендил – село Ябълково, където преди близо месец стана ПТП с коне и загина 18-годишно момиче. Осветлението в този участък не работи от 1985 г. и това също е предпоставка за ПТП, коментират експерти. До края на следващата..

публикувано на 24.01.25 в 16:26

Киев с кампания за завръщането на украинските бежанци, които живеят в Германия

Масовото намаляване на населението след началото на войната в Украйна е огромно, като почти половината от гражданите живеят в чужбина. Сега правителството в Киев започна кампания за завръщането им, като се обръща първо към бежанците в Германия. Чрез така наречените "Unity Hubs" (Центрове за единство) ще бъдат предлагани както възможности за..

публикувано на 24.01.25 в 16:14