Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Смехът като лекарство и свобода

Що е то смехотерапия и как смешното може да тонизира организма ни? Отговорите от Мария Балтаджиева, организатор на курсове по Смехотерпия

Снимка: https://www.istockphoto.com/


Смях, който лекува. Може ли нашите „ха-ха-ха“ или „хи-хи-хи“ да са се отразяват добре на психическото и физическото ни здраве? „Изотопия“ отиде на Смехотерапия, за да провери това.

В дебрите на здравословното забавление ни развежда Мария Балтаджиева, координатор и организатор на курсовете по Смехотерапия за Североизточна България. Самата терапия е разработена, като лекциите се провеждат от психолога Моника Балаян.

Вътрешен смях

Курсовете са комплексни, набляга се основно на отношение към собственото тяло“, казва Балтаджиева. Заниманията включват физически упражнения, както и такива с медитативен характер и отношение към тялото.

Необходимо е да се обърнем навътре към себе си, за да търсим доброто настроение и здравето, а не да чакаме някой отвън да ни развесели, за да ни създаде настроение“, уточнява Балтаджиева. По думите й основното е създаването на вътрешно състояние, за да може организмът да е здрав: „Смехът, който идва отвътре от тялото от стомаха, от корема, той дава здравето, той създава вибрации вътре в тялото, които помагат за тонизиране на организма.

Основната идея е да човек да има необходимостта да извади смеха и емоцията от себе си, да не я потиска, а дори да я предизвика сам.

Шарено и смешно

Групите са шарени – хората в тях не са разпределени по пол, възраст или професия. „Смехът не подбира, нито професия, нито възраст. Смехът е необходимост, която прави човека свободен. Ако иска човек да бъде свободен, ще го направи“.

Някои идват от любопитство, просто за да видят какво е.

Мария Балтаджиева: „Нещата зависят от настройката, с която човек идва на тези занятия. Ако идваш с идеята да помогнеш на себе си, да подобриш и промениш живота си, тогава нещата се случват много по-лесно. При тези, които се съмняват, е много по-трудно да се изкара този вътрешен смях“.

Вие не се съмнявайте, а се усмихнете и чуйте цялото интервю в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43

Бойните другари на редник Преслав Стоянов почетоха паметта му в Силистра

На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..

публикувано на 04.05.25 в 06:28
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05