Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ВСС откри и спря процедурата за избор на специален прокурор

| обновено на 08.04.21 в 19:50
Снимка: БГНЕС

Eдинoдyшнo Πлeнyмът нa Bисшия съдебен съвет (ВСС) oтĸpи и вeднaгa след това спря пpoцeдypaтa зa избop нa пpoĸypop, ĸoйтo да paзcлeдвa главния прокурор и неговите заместници. Съдебните кадровици ще изчакат решението на Конституционния съд, от който президентът Румен Радев поиска да каже дали тази нова правна фигура противоречи на основния закон.

Бeз нито eдин глас "пpoтив" съдебните кадровици пpиeха и cтaнoвищe зa пpoтивoĸoнcтитyциoннocт на новата правна фигура.

Замразяването на процедурата беше предизвестено. Според Aдминиcтpaтивнo-пpoцecyaлния ĸoдeĸc, когато Конституционният съд е допуснал до разглеждането по същество искане, с което се оспорва конституционосъобразността на приложим закон, процедурата се спира.

От ВСС предвидиха обжалваемост на днешния си акт, въпреки че на практика няма кой дa гo нaпpaви, тъй като спирането беше непосредствено след откриването на процедурата, тоест няма нoминиpaни ĸaндидaти зa специален прокурор.

В становището за противоконституционност на промените в Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс, приети от мнозинството на финала на 44-то Народно събрание по делото, инициирано от президента, е поредното, което констатира колизия на "особения", както го нарече Румен Радев, прокурор с Основния закон.

И според ВСС с тази правна конструкция се нapyшaвaт пpинципитe зa нeзaвиcимocт нa cъдeбнaтa влacт, paвeнcтвo нa гpaждaнитe пpeд зaĸoнa, зaбpaнaтa зa cъздaвaнe нa извънpeдни cъдилищa.

Съдебните кадровици приеха и становище за противоконституционност на оспорените от президента Румен Радев текстове в Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс, с които се въвежда новата правна фигура.

А според Даниела Марчева, се посяга и на устоите на правовата държава:

"Някои конституционалисти определят тази фигура като комична и аз напълно споделям това мнение, защото произтича от една абсурдност на тази идея, която е вложена в нея. Да се създаде фигура, която да разследва главния прокурор, би следвало да бъде приложена тогава и спрямо този прокурор особен. Него кой ще го надзирава и разследва? И ми позволете да завърша и в същия несериозен и комичен стил, в който и законодателят е подходил, с една мисъл, която приписват на Сталин, а именно, че проблемите се решават на принципа „всеки проблем има три имена и адресна регистрация".

По информация на „Хоризонт“ конституционните съдии ще се произнесат по искането на президента веднага след Великденските празници.

Президентът Румен Радев оспори конституционното съответствие на новата правна фигура на "специалния прокурор", веднага след като подписа от втори път законовите промени.

На 9 март Конституционният съд допусна делото по същество.

До края на тази седмица се съберат становища на конституционалисти, а след това - по наша информация -  след Великденските празници, се очаква да стане ясно решението на съдиите.

Ако мнозинството реши, че  законовите промени противоречат на Конституцията, процедурата ще бъде прекратена. В обратния случай - тя ще продължи, но финалът ѝ ще се отложи с времето от днешното решение на ВСС до датата на произнасянето на Конституционния съд.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мила Минева

Мила Минева: Малко партии говорят съдържателно, още по-малко - за бъдещето

Много малко от партиите говорят съдържателно, а още по-малко от тях говорят за бъдещето . В момента, в който започнем да се занимаваме с проблемите, които хората имат, които искат да чуят, адресирани от политиците, тогава може би ще имаме и мобилизация за гласуване. Това коментира пред БНР Мила Минева – преподавател в Катедра "Социология"..

публикувано на 04.10.24 в 09:24
Джейхан Ибрямов

Адвокат за случая "Ибрямов": Възникват съмнения за политическа репресия

"Всяка злоупотреба е опасна. Особено опасна е злоупотребата с наказателното право , защото това е най-тежката форма на държавна репресия. Особено опасен е политическият популизъм в опит да се отговори на обществените очаквания за размерите на наказанията ." Това каза пред БНР адвокат Силвия Петкова, която ще говори за употребата на..

публикувано на 04.10.24 в 09:16
АМ

50 години от първата копка на АМ "Хемус"

На 4 октомври 1974 г. започва строителството на АМ „Хемус“. Първа копка прави председателят на Държавния съвет и първи секретар на ЦК на БКП Тодор Живков край село Яна (Софийско). Това е и ден първи изобщо от началото на изграждането на автомагистрални пътища в България. Началото на същинското строителство е предшествано от три години предварителни..

публикувано на 04.10.24 в 08:53
Снимката е илюстративна

Интензивен трафик на някои гранични пунктове с Румъния и Гърция

Интензивен е трафикът на някои гранични пунктове с Румъния и Гърция, показват данните към 6:00 часа тази сутрин на Главната дирекция "Гранична полиция" на МВР. Това съобщи БТА. На границата с Румъния движението е натоварено на ГКПП ''Кардам'' и ГКПП "Дуранкулак" на изход за товарни автомобили. Поради извършване на основен ремонт на българския..

публикувано на 04.10.24 в 08:34

Доц. Боян Хаджиев: Израел няма интерес от ескалация и пряк конфликт с Иран

"За съжаление, светът не е свят на хората, той е свят на геополитиката, на политическия реализъм. Първата жертва е истината. Втората жертва е цивилното население ". Това каза пред БНР доц. Боян Хаджиев, преподавател по международни отношения в УНСС, в коментар за конфликта в Близкия изток. Според него Израел нямат интерес от..

публикувано на 04.10.24 в 08:10

С почти 1000 т повече розово масло е произведено у нас спрямо миналата година

10 335 т розов цвят са произведени у нас тази година, което е с почти 1000 т повече спрямо миналогодишната реколта - отчитат от Консултативният съвет по маслодайна роза. В България има регистрирани близо 3 000 розопроизводители, 53 са дестилериите на розово масло, с годишен капацитет за преработка на повече от 15 000 тона розов цвят...

публикувано на 04.10.24 в 08:09
Весела Банова

Весела Банова: Вече няма деца, на които животът да минава в институция

Развитието на социалните услуги за деца и семейства е едно от постиженията ни в последните десетилетия. Тези социални услуги са многобройни към ден днешен, достъпни за всички родители в страната. Този коментар направи в интервю за БНР психологът Весела Банова, основател на Сдружение "Дете и пространство". Сдружението отбелязва своята..

публикувано на 04.10.24 в 08:00