Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предсрочните избори и ябълката на раздора в Гренландия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Поздравяваме ви за изборния успех и очакваме с нетърпение да видим как ще съставите правителство“. Това не е цитат от следизборното говорене у нас, а думи на загубилия предсрочните парламентарни избори премиер на Гренландия към опонентите му. Статутът на Гренландия трудно може да бъде определен - това е автономна територия в рамките на Кралство Дания, свободна и желаеща да доразвие своята независимост от датчаните, но въпреки това ограничена, тъй като разчита на тях за около една трета от годишния си бюджет. Зад вота на ледения остров с едва 56 хиляди жители се крие сложна геополитическа битка.

Зелената партия „Инуитско братство“ спечели изборите с 37% от гласовете. И изпревари управлявалите досега над 40 години и почти без прекъсване социалдемократи, които получиха 29%. Разпределението на мандатите в парламента вещае трудно съставяне на правителство.

Ябълката на раздора, довела до предсрочните избори, е уранова мина в южната част на ледения остров, която може да се превърне във втория по големина обект за добив на редки минерали в света и петия по големина за уран. Жители на района обаче протестират срещу плановете за съхранение на радиоактивни отпадъци.

Така предизборната кампания премина под знака на предложението на досегашните управляващи да се извлекат икономически ползи от добива на полезни изкопаеми. Зелената опозиция се противопостави на развиването на тази индустрия, която вреди на околната среда на острова, и то в момент, когато Гренландия вече е негативно повлияна от климатичните промени.

С това стигаме до геополитическия спор, който предизвиква Гренландия заради значителните залежи на редки метали, които се използват за производството на военна техника. В момента 90% от редките метали в световен мащаб доставя Китай. Гренландските залежи предизвикват сериозен интерес сред държавите, които искат да противостоят на китайското влияние. Борбата, в която са вплетени Съединените щати, Русия и Китай, е за 17 елемента, които имат все по-широко приложение в нововъзникващи и съществуващи високи технологии с огромно значение за следващото поколение зелени и военни технологии. Това осъзна и вече бившият американски президент Доналд Тръмп, когато преди две години поиска да купи Гренландия.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пет държави се наричат арктически - Русия, Канада, Съединените щати, Норвегия и Дания заради Гренландия. Водеща сила за момента категорично е Русия. За президента Владимир Путин Арктика е основен приоритет, включващ добива на суровини, разширяване на икономическата зона, военни бази и атомни ледоразбивачи.

„За Русия Арктика е важна както от икономическа, така и от военна гледна точка“, коментира Екатерина Клименко, експерт за Арктика към Стокхолмския международен институт за изследване на мира СИПРИ.

Съединените щати изоставят в това съревнование, както призна вече бившият американски външен министър Майк Помпео.

„Да, малко сме закъснели. Но ми се е случвало да закъснея за купон и въпреки това да се забавлявам“.

Администрацията на Доналд Тръмп зададе нов тон в Арктическия съвет - вече ще се занимаваме и с геополитически въпроси. Като например как да се противопоставим на Китай, който е световен лидер в доставките на редките метали. Тази линия следва и новият стопанин на Белия дом Джо Байдън, който определи Китай като системен противник и предизвикателство номер едно. В същото време Западът тласна Китай и Русия към още по-тясно сътрудничество, включително и в Арктика, както обяснява Екатерина Клименко:

„Санкциите срещу Русия заради Крим принудиха Москва да си сътрудничи с Китай, за да финансира скъпите си арктически проекти“.

Въпреки това Клименко не смята, че това стратегическо партньорство ще продължи дълго. Още по-малко Русия би позволила Китай да има каквото и да е право на решения в рамките на Арктическия съвет. А тук мненията на Москва и Вашингтон съвпадат напълно.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ужилването от стършел може да бъде смъртоносно

Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51