Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Дивангейт", разнопосочни послания за ваксините и други събития от седмицата

Председателят на ЕС Шарл Мишел, президентът на Турция Реджеп Ердоган и председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен по време на разговорите в Анкара - 6 април 2021
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Отминава поредната седмица от „интересните времена“, надминали филми и романи.

При пълната карантина във Франция полиция и разследващи журналисти насочиха сили към онези, които си позволяват „пир по време на чума“.

„Салонът ми е празен, а преди нямах свободни часове. Този вирус ни разори. Ако все пак успеят до лятото да ваксинират всички, ще си върнем живота“, обобщава ситуацията 78-годишна фризьорка от Будапеща.

Масовата имунизация, сочена като панацея от властите, беше спъвана в много страни от техните объркани послания.

Комисията по безопасност към Европейската агенция по лекарствата заключи, че е възможна връзка между образуването на кръвни съсиреци и имунизирането с „АстраЗенека“, но настоя, че това са „редки странични ефекти“. От агенцията отново подчертаха, че плюсовете от поставянето на ваксината значително надвишават рисковете. Здравните министри от Евросъюза обаче не успяха да договорят координиран подход към „АстраЗенека“ и всяка страна решаваше въпроса сама, някои - с доста лутане.

Без стол остана по време на посещението си в Анкара председателката на Еврокомисията. Обиколиха света кадрите с Фон дер Лайен, която въздиша в недоумение, докато турският президент Реджеп Ердоган и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заемат двете кресла в центъра, а тя впоследствие сяда на съседен диван. В коментара си по темата на италианският премиер Марио Драги употреби думите „унижение“ и „диктатор“.

В отговор турският външен министър Мевлют Чавушоглу заяви, че разпределението на местата било договорено с Брюксел. Кадри от посещение при Ердоган на предишните европейски ръководители обаче показаха тримата мъже на три съседни кресла.

Във Великобритания почитат паметта на принц Филип. Съболезнования по повод смъртта на съпруга на кралицата постъпват от цял свят. Човекът, който повече от 7 десетилетия беше до Елизабет, е ветеран от Втората световна и животът му е описван като пример и вдъхновение за младите. Принц Филип се жени за принцеса Елизабет през 1947-а, четири години преди тя да стане кралица. По време на дългия им брак е изпълнил 20 хиляди обществени ангажимента.

От Белия дом изразиха загриженост от движението на руски войски близо по границата с Украйна. Американският президент Джо Байдън е потвърдил подкрепата на страната си за Украйна в телефонен разговор с колегата си Володимир Зеленски „на фона на продължаващата руска агресия в Донбас“, заявиха още от Вашингтон.

Президентът Зеленски посети Донбас и призова НАТО да ускори приемането на Украйна, защото това ще доведе до по-бързо прекратяване на войната - позиция, с която в Москва изразиха несъгласие.

Русия ще отговори на всякакви бъдещи неприятелски действия от страна на Съединените щати, заяви министърът на външните работи Сергей Лавров. Според него американската  политика на санкции към Русия не постига желаните от Вашингтон резултати.

Още за събитията от седмицата чуйте в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04
Желяз Турлаков

Желяз Турлаков: Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица

Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай".  Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...

публикувано на 04.02.25 в 09:49

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07