Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повеждат ли Съединените щати световна социалистическа революция?

доц. Виктор Йоцов
Снимка: БГНЕС

Като "ляв завой" определят анализаторите икономическите политики на новата американска администрация. В самото начало на мандата му американският президент Джо Байдън предложи, а Конгресът впоследствие прие, спасителен план заради пандемията, включващ еднократна помощ от 1400 долара за повечето американци и редица форми на подпомагане на пострадалия от ограниченията бизнес. Анализаторът на "Гардиън" Джонатан Фрийдланд възкликна: "Байдън учи левите партии по света как се използва властта".

И това изглежда няма да бъде еднократен акт. С цел да осигури конкурентоспособността на американската икономика сега Джо Байдън предлага още по-голям и дълготраен инфраструктурен план, чиято стойност може да достигне 4 трилиона долара. Заедно с това в първите си значими публични изяви, финансовият министър Джанет Йелън обяви едновременно планове за повишаване на корпоративния данък, както и че Вашингтон ще настоява за въвеждане на глобален минимален корпоративен данък. Повежда ли Съединените щати социалистическа революция, или просто трябва да се конкурират с Китай в условията на безпрецедентна пандемия? 

Някои анализатори стигат до там да нарекат близо двутрилионния спасителен план на Байдън заради пандемията - "едно от най-важните законодателни решения на нашето време". Сега имаме предложение за 2-трилионен инфраструктурен план, който може да нарасне допълнително. Самият Байдън се вижда в ролята на Рузвелт или Линдън Джонсън и казва - "Искам да променя парадигмата". Виждаме ли осъществяването на такава промяна?

Джо Байдън

Темата коментира пред БНР икономистът, специалист по международни финансови отношения и преподавател в УНСС доц. Виктор Йоцов, бивш представител на България в Международния валутен фонд:

"Това, което виждаме в момента, наистина е безпрецедентно. Натрупаха се две много големи кризи - финансова и здравна. Ако първият план на Байдън, вече приетият, беше насочен към последиците от пандемията, сега виждаме нещо съвсем различно. Става дума за инфраструктурен план, който е дългосрочен. Финансирането му няма да бъде просто с увеличаване на дефицита, а ще има и промяна в приходите".

Тук стигаме до предложенията на новия финансов министър Джанет Йелън едновременно за повишаване на корпоративното облагане в Съединените щати и глобален минимален корпоративен данък.

"Големите корпорации имат възможност да използват офшорни зони и така да се крият огромни печалби, които остават необлагани. Искат да се увеличи корпоративното облагане в САЩ от 21% на 28% и напълно си дават сметка, че въвеждането на една такава политика без глобални промени - означава, че тези данъци просто ще изтекат. Предвождат се и други промени - облагане на богатството, подоходен данък с вероятно по-стръмна скала. Интересното е, че се настоява тези основни принципи да бъдат приети и от техните партньори, разбирайте преди всичко Европа. ", обясни доц. Йоцов.

Поглеждайки към уроците на пандемията - може ли да се разчита на "свободния пазар" да се справи с икономическите и социални предизвикателства на подобна извънредна ситуация?

"В нормални условия пазарът действа добре, в кризисни - не. Вижте какво става с ваксините. Чрез пазарни механизми не може да се осигури ваксина на цялото население. Трябва да има някаква централизация".

Интервюто на Константин Мравов с доц. Виктор Йоцов в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заседанието на българо-македонската историческа комисия се отлага

Заседанието на съвместната комисия по исторически и образователни въпроси между България и Северна Македония, което днес и утре трябваше да се проведе в Скопие, се отлага, съобщават медии в Северна Македония, а част от тях допълват, че вероятната причина е промяната на състава на комисията от страна на Скопие. Преди седмица на закрито заседание..

публикувано на 18.09.24 в 11:45
Председателката на ЦИК Камелия Нейкова

Изтеглиха номерата за частичните и новите кметски избори

ДПС ще бъде с номер 55 в бюлетините за насрочените за 20-и октомври нови и частични избори за кметове, а коалиция "БСП за България“ - с номер 43. Това стана ясно при провеждането на жребия в Централната избирателна комисия за определянето на поредните номера на формациите, които са допуснати за участие в тях. Тегли се жребият за новите и частични..

публикувано на 18.09.24 в 11:34
Искра Михайлова

Докладът за бъдещето на ТЕЦ "Марица-изток" трябва да бъде готов до 10 дни

Докладът за бъдещето на ТЕЦ "Марица-изток" трябва да бъде готов до 10 дни. Това заяви народният представител Искра Михайлова в кулоарите на парламента. Остава неясно какво се случва с отпусната помощ от 250 млн. лева годишно за подкрепа на "Мини Марица-изток". Няма и яснота за  споразумението със синдикатите, което беше подписано след бурни..

публикувано на 18.09.24 в 11:25
Андрей Чорбанов

ИТН подкрепя законопроекта на "Възраждане" за вендинг машини за лекарства

Депутатите от "Има такъв народ" подкрепят промените на "Възраждане" на Закона за лекарствените продукти, с които се предлага продажба на лекарства чрез вендинг автомати с цел овладяване проблема със снабдяването. Депутатът Андрей Чорбанов заяви, че и в момента лекарствата без рецепта не подлежат на контрол и че лекарствата, които ще са в..

публикувано на 18.09.24 в 11:16

Туристическият бранш: Работници от трети страни ползват страната ни като трамплин. Визите се бавят

Туристическият бранш продължава да изпитва затруднения заради забавяне в издаването както на работни визи за сектора, така и на туристически за лица от трети страни, които искат да посетят страната ни. Засега като основни потърпевши се очертават секторите на туризма и на строителството, но и много други браншове се сблъскват със затруднения..

публикувано на 18.09.24 в 11:11
Полски танк на учение в Латвия през май 2024

Полски военни с техника ще минат през България за участие в учение на НАТО

Личен състав и военна техника на въоръжените сили на Полша ще преминат днес от граничния пункт Видин през София до граничен пункт Кулата във връзка с участието им в учение на НАТО. Полски военнослужещи с техника ще транспортират материални ресурси на 19 септември от граничен пункт Видин до пункт "Капитан Андреево“. Автоколоните ще бъдат ескортирани..

публикувано на 18.09.24 в 11:09
Роксана Мънзату

Роксана Мънзату: Рестартирането на икономиката на ЕС изисква подкрепа за застрашените от бедност

Рестартирането на икономиката на Европейския съюз в конкуренция със Съединените щати и Китай изисква подкрепа за застрашените от бедност и насоки за младите хора, които сега навлизат на трудовия пазар. Това е мнението на румънския кандидат еврокомисар Роксана Мънзату, която ще управлява ресора "Пазар на труда и социалните права" Пред Радио..

публикувано на 18.09.24 в 11:01