Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Концесионерът на плаж „Смокиня“: Дейностите са ремонтни и не засягат дюните

Еколозите: Концесионерът няма право да пипне и една песъчинка на плажа

Снимка: БГНЕС

Дейностите са под наблюдение. Целта е да се изравнят дигите и се извършва необходим ремонт“. Това каза пред БНР концесионерът на плажа на къмпинг „Смокиня - Север“ Иван Алексиев. 

Ивицата на плажа е изцяло разорана от брега до дюните. През уикенда екоинспекцията в Бургас провери сигнал за разорани дюни на плажа, който е към община Созопол. В момента няма разрушени участъци, колчетата са поставени по нареждане на концесионера от шуменска фирма. 

„Заради бурното море тази зима взехме решение да подменим заведенията, оказа се, че тук има само купчина боклуци, остатъци от предишни стари заведения, изхвърлихме много боклук, имаше закопани фекални шахти и отпадъчни ями, извикахме специалисти, за да се справят с проблема, забихме колчета, за да се предпазят дюните. Когато това ставаше, имаше хора от кадастъра и те не даваха да се пипат дюните. Това, за което се претендира, са част от четири стари заведения - там се подравни - хората мислят, че крадем пясък, което не го правим. Имаме разрешение за дейностите от всички необходими институции за това", категорично заяви Алексиев и поясни, че тези колчета обозначават, че 2,5 метра от колчето в посока пътя започва дюната. 

В предаването „Преди всички“ с коментар по темата се включи Атанас Русев от „Да запазим Корал“: 

„Това, което твърди концесионерът, е пълно безобразие. Той няма право на плажа да пипне една песъчинка. Тия измислици с тия диги са абсолютно незаконни... За унищожаване на дюни има сериозни законови санкции вече. И сега там на плажа трябва да е полицията. А екоинспецията също е за затвора. Тази институция трябва да бъде затворена, тя не работи от години“. 

Русев обеща още: 

Ние ще освободим плаж „Корал“, където също има нарушения - преди 4 години поставиха дълга ограда, която нарушава дюните. Но ние ще я премахнем и ще освободим българската земя.

Все още няма становище на екоинспекцията в Бургас по казуса на плаж "Смокиня". Но концесионерът е предоставил пред медиите документи за извършваните ремонти дейности. 
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Натали Петрова - Банско Филм Фест

В София започва кинопанорама на италианското планинарско кино

В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и планинарското кино. Трите филмови..

публикувано на 10.02.25 в 08:32
Ася Пенчева - Исландия

Исландия - там, където човек би се върнал отново и отново!

Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..

публикувано на 03.02.25 в 09:35

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19