"Хората искат промяна, различна България. Това показват изборните резултати в цялата страна". Това каза пред БНР издателят Манол Пейков, който вече е депутат от "Демократична България".
Според него трябва да се отчита факта, че Слави Трифонов се е задържал два пъти по-дълго в медиите, отколкото най-дълго властвалите български правителства, а медийната среда в България се променя по-динамично, отколкото политиката:
"За мен това ще бъде голямото неизвестно в новия парламент, но аз избягвам да гледам стереотипно на неговия политически проект. Доста от хората, които ще влязат, са сериозни експерти. "Демократична България" ще търси тематични мнозинства в този парламент. Повече от очевидно е, че ние не можем да участваме в управляващо мнозинство, но за сметка на това има толкова много важни проблеми за решаване, първият, от които е промяна в изборния закон, но и много проблеми с културата, по които аз очаквам да имаме единомислие с доста депутати, не само от партията "Има такъв народ", но и от други партии", подчерта Пейков в предаването "Графити по въздуха".
Според него големият проблем с културата в българския парламент е, че тя е "заметена под килима". Той коментира, че "за разлика от други огромни теми като енергетиката, например, които са ключови за развитието и независимостта на страната, в която живеем, в културата няма толкова тежки лобита, с които да трябва да се бориш... Проблемът с културата е, че никой не го е грижа".
Според Пейков, "ако народът има добро образование и управлява добре своята култура, има достъп до култура във всяко ъгълче на страната, тогава ще имаме културата да избираме правилните хора, да вземаме правилните решения, а управлението на страната зависи от това".
"Според мен не трябва за пореден път да чакаме месията, който ще дойде и с щракане на пръсти ще промени нещата. В момента става дума за пренареждане на уседнали отношения и те са уседнали от дълго време, но не са уседнали от хубаво".
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..
През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя". Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..
"В момента трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..