Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НДК - съдба за поколения и симбиоза между духовно и материално

Снимка: Ани Петрова

Отбелязваме 40 години от изграждането на НДК като многофункционален център на културата. НДК е архитектурен символ, построен във връзка с отбелязването на 1300 години от създаването на българската държава.

"Честит празник на всички колеги, на всички българи, един чудесен юбилей на организация с огромна обществена значимост“, каза пред БНР председателят на Съвета на директорите на НДК Борислав Велков.

"На 31 март е открита зала 1 на НДК, но тогава заради пандемията не можахме да отбележим годишнината. Тези, които са планирали НДК, са свършили изключително смислена работа на световно ниво. Били са визионери, заложили са много символи и много традиции, които и до ден днешен са основните събития в НДК. Сградата е осмоъгълник - символ на промяната и възраждането, има вплетен кръст, символ на материалното и духовното", посочи Велков.

"Над 40 автори са работили по отношение на изкуството, с около 120 монументални произведения на изкуството, те са вплетени в архитектурата, това е синтез между изкуство, материално и функционалност с висока художествена стойност - което е изключителна рядкост за конгресен център", заяви още в предаването "Хоризонт до обед" Велков.

Основното предназначение на сградата, разполагаща с 13 зали, е за културни прояви. Най-голямата зала (Зала 1) е с 3380 места. НДК е с огромна застроена площ на 8 етажа и 3 подземни нива.

"НДК е съдба за поколения от хора. НДК като архитектурен символ на честванията за 1300 години България и много хора заслужават признание за това - като Георги Йорданов, който заслужва огромно уважение и признателност, обединил енергията на десетки хора", посочи още Борислав Велков.

"Според мен НДК остарява добре. НДК е направен като демонстрационна сграда и комплекс, той трябва да покаже мощта на държавата и мощта на културните институции", каза архитект Анета Василева:

"Той е тотално произведение на изкуството и от тази гледна точка е ярък пример на модернизма и има запазени много нива на автентичност, независимо от ремонтите. Външните каменни облицовки, слънцето на Георги Чапкънов, архитекурно-художествения синтез, въпросът е как ще опазваме и занапред тази сграда, която е сграда с изключително последователно изградена идентичност", посочи още Василева.

По думите й това, от което най-много е загубил комплексът на НДК, е премахването на паметника 13 века България пред него.

През юли 2005 г. Международната организация на конгресните центрове присъжда на НДК годишното отличие "Най-добър конгресен център в света". 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христо Гърбов

Христо Гърбов: Не съм тъжен човек

Христо Гърбов е обичан от публиката актьор. Той може да те накара да се разсмееш от сърце, но и да те разплаче. Мисли, че "Смехът е голяма сила – искрена и разтоварваща, но и пречистваща и оздравителна".  Той гостува в поредицата "Магията на театъра" на "Нощен хоризонт". Може да се каже, че всички харесват Христо Гърбов и се радват да го гледат на..

публикувано на 24.02.25 в 13:58
Татяна Харизанова

Татяна Харизанова: Имам цялата свобода пред бялото платно!

В студените зимни дни имаме време да се обърнем навътре към себе си, да се успокоим , да се научим да чакаме по-светлите дни, да се убедим, че те скоро ще дойдат и ще посрещнем по-топлите и щастливи слънчеви лъчи . Тази философия се утвърждава във времето и в нея ни убеждава житейският поглед на изкуството . То умело запечатва проекцията..

публикувано на 24.02.25 в 09:40
Ралица, Пресиана и Теди Славова - Млади фолклорни таланти

Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова са с българската народна музика в сърцето

24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..

публикувано на 23.02.25 в 07:20
Валентин Велчев - певец

Валентин Велчев събра естрада и фолк на бляскав концерт в София

Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..

публикувано на 23.02.25 в 06:10
Божидар Златков и Николай Ангелов Иванов

За първи път в ефира на БНР народният изпълнител Божидар Златков изпя песента "Деведжии"

Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..

публикувано на 23.02.25 в 06:00
Историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“

За първи път Столичната община организира възстановка, посветена на делото на Васил Левски

По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...

публикувано на 23.02.25 в 05:24

Моноспектакълът на Димитър Николов „Момо или животът пред теб“ ще се играе на пловдивска сцена

Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов -  „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..

публикувано на 23.02.25 в 05:00