Отбелязваме 40 години от изграждането на НДК като многофункционален център на културата. НДК е архитектурен символ, построен във връзка с отбелязването на 1300 години от създаването на българската държава.
"На 31 март е открита зала 1 на НДК, но тогава заради пандемията не можахме да отбележим годишнината. Тези, които са планирали НДК, са свършили изключително смислена работа на световно ниво. Били са визионери, заложили са много символи и много традиции, които и до ден днешен са основните събития в НДК. Сградата е осмоъгълник - символ на промяната и възраждането, има вплетен кръст, символ на материалното и духовното", посочи Велков.
"Над 40 автори са работили по отношение на изкуството, с около 120 монументални произведения на изкуството, те са вплетени в архитектурата, това е синтез между изкуство, материално и функционалност с висока художествена стойност - което е изключителна рядкост за конгресен център", заяви още в предаването "Хоризонт до обед" Велков.
Основното предназначение на сградата, разполагаща с 13 зали, е за културни прояви. Най-голямата зала (Зала 1) е с 3380 места. НДК е с огромна застроена площ на 8 етажа и 3 подземни нива.
"НДК е съдба за поколения от хора. НДК като архитектурен символ на честванията за 1300 години България и много хора заслужават признание за това - като Георги Йорданов, който заслужва огромно уважение и признателност, обединил енергията на десетки хора", посочи още Борислав Велков.
"Според мен НДК остарява добре. НДК е направен като демонстрационна сграда и комплекс, той трябва да покаже мощта на държавата и мощта на културните институции", каза архитект Анета Василева:
"Той е тотално произведение на изкуството и от тази гледна точка е ярък пример на модернизма и има запазени много нива на автентичност, независимо от ремонтите. Външните каменни облицовки, слънцето на Георги Чапкънов, архитекурно-художествения синтез, въпросът е как ще опазваме и занапред тази сграда, която е сграда с изключително последователно изградена идентичност", посочи още Василева.
По думите й това, от което най-много е загубил комплексът на НДК, е премахването на паметника 13 века България пред него.
През юли 2005 г. Международната организация на конгресните центрове присъжда на НДК годишното отличие "Най-добър конгресен център в света".
В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..
Изложбата "Към неизвестното" беше открита вчера - 03.11, в Общинския културен инстиут "Красно село". Тя представя нови произведения на Антон – Константин Анастасов. Творчеството му вече е било показвано в САЩ и Германия. Негови картини присъстват и като фон на известни компютърни игри. "В картините и в игрите страховете могат да бъдат..
Тарас Шевченко среща Христо Ботев в една особена прегръдка между националните герои на Украйна и на България. Може да я видим по време на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО , който ще се открие в зала "Люмиер" на НДК този петък от 19 часа. Фестивалът вече се проведе в Украйна. България ни подкрепи за първи път на такова ниво,..
"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей . " Човек не бива никога да се предава , независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да..
Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" ще открие 38-ото издание на "Киномания" на 13 ноември в Зала 1 на НДК. Филмовият фестивал "Киномания" ще се проведе от 13 ноември до 01 декември в София, Пловдив и Варна, а билетите са вече в продажба. В програмата на "Киномания" очаквайте прожекцията на осем български филма и много..
Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..
В Плевен с два впечатляващи концерта отбелязаха 65 години от създаването на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. Концерт - спектаклите „Наследството” и „На Север от Балкана” заслужиха аплодисментите на препълнената зала в Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Аплодисментите не стихваха по време на двата..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..
" В случая с изчезналите гласове на "Величие", които ние открихме и се появиха, първоначално аз получих един сигнал за секция в Пазарджик, където..