Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Шаркова: Трябва да има съдебен контрол на конкурсите по Закона за публичните предприятия

В конкурсите за управителни органи на лечебните заведения всичко е забулено в мистерия и неяснота, смята специалистът по медицинско право

Снимка: Ани Петрова

Никъде в Закона за публичните предприятия или в правилника за прилагането му не е предвидено обжалване на проведените конкурси, тоест съдебен контрол. Това каза пред БНР специалистът по медицинско право адвокат Мария Шаркова.

Законът за публичните предприятия е приет през 2019 година, а в преходните и заключителните му разпоредби са уредени 16-месечни срокове, в които да се назначат управителни органи на публичните предприятия по прозрачен начин, поясни Шаркова. Тя коментира конкурсите за бордове и изпълнителни директори на държавните болници, чието начало бе дадено в предизборния месец март. 

До този момент практиката на ВАС относно подобни конкурси и казуси сочи, че те не подлежат на съдебен контрол. Съдебният контрол обаче би премахнал съмнения, които в момента се появяват и това би гарантирало повече сигурност, че конкурсът се провежда законосъобразно и без да има други мотиви, които стоят зад него, отбеляза адвокат Шаркова в предаването „Преди всички“.

Не е ясно какъв е съставът на комисиите, които оценяват кандидатите, нито какви са критериите, по които те са оценявани, при класирането не знаем и защо някой е на първо място, а друг – на второ, подчерта Мария Шаркова.  

Въведени са твърде общи критерии, например за професионалния опит на кандидатите, уточни още тя.

„Не знаем каква е тежестта на всеки отделен критерий, както и какви са показателите за оценка. Оставаме в неведение по какъв начин са вземани тези решения, комисията по какъв начин е извършвала своята работа.“

Няма порок в това лечебните заведения да се превърнат в печеливши предприятия, да не говорим само за просрочени задължения, посочи още адвокат Шаркова.

„Не знаем дали това е целта на провежданите конкурси, при липсата на прозрачност на провежданите конкурси не можем да знаем какви са целите.“

Според специалиста по медицинско право е нормално да има съмнения дали конкурсите за управителни органи на лечебните заведения са проведени обективно, „след като всичко е забулено в такава мистерия и неяснота за публиката“.

Мария Шаркова апелира да се публикува цялата документация около провеждането на конкурсите в системата на здравеопазването, „за да се разсеят всякакви съмнения“.

Мнението в детайли чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда Бачева раздаде хранителни продукти на настанените в центровете за бездомни на Столичната община

С помощта на Българската хранителна банка зам.-кметът по социални дейности в София Надежда Бачева раздаде 600 пакета с хранителни продукти на настанените в кризисните центрове за бездомни на Столичната община. Тя увери, че в студените дни ще бъдат настанени всички желаещи, които живеят на улицата в центровете в "Красна поляна", "Захарна фабрика" и..

публикувано на 20.02.25 в 14:57

Проектозакон в Испания: Държавните служители могат да работят до 72-годишна възраст

Управляващите в Испания предлагат увеличаване на възрастта, до която пенсионираните държавни служители могат да продължат да работят. Проект за промени в законодателството предвижда възможност да се трудят до 72 години.  В момента пенсиониран държавен служител може да продължи да работи на същата позиция най-късно до 70-годишна възраст. С..

публикувано на 20.02.25 в 14:46

ЕК: Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не

"Президентът Зеленски е избран легитимно на свободни, честни и демократични избори" - това каза говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер в отговор на въпрос за думите на американския президент Тръмп, който го нарече "диктатор". "Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не", подчерта говорителят.  Де Керсмакер отново припомни..

публикувано на 20.02.25 в 14:44

Нови текстове в Закона за киберсигурност предвиждат по-високи глоби

Нови сектори и по-сериозни глоби предвиждат нови текстове, приети в Закона за киберсигурност. Текстовете, въвеждащи европейските изисквания за мрежова и информационна сигурност - НИС-2, бяха одобрени от пленарната зала на първо четене. Промените предвиждат задължителни процедури по докладване на киберинциденти и глоби за неспазване на..

публикувано на 20.02.25 в 14:43

Парламентарното заседание бе прекъснато заради липсата на кворум

Парламентът прекъсна парламентарното си заседание заради липсата на кворум. Председателят на НС Наталия Киселова даде 30-минутна почивка, след като се оказа, че няма кворум в пленарната зала. Красимир Терзиев от ГЕРБ-СДС поиска удължаване на заседанието до приключването на определените точки за деня. От "Възраждане" предложиха да не се..

публикувано на 20.02.25 в 14:24
Д-р Николай Болтаджиев

Д-р Болтаджиев: Бюджетът на НЗОК е лошо направен, с много пороци и без реформи

Бюджетът на НЗОК е лошо направен, с много пороци и без идеи за реформи . Това мнение изказа пред д-р Николай Болтаджиев, който доскоро беше член на Надзорния съвет на НЗОК. Той обясни, че "обявените 65 млн. лева по-малко са отрязани от предишния проектобюджет": "Това не е фатално, не е проблем, че парите са намалени с 65 млн. лева. Проблемът и..

публикувано на 20.02.25 в 14:23

ЕС може да пренасочи средства от Кохезионния фонд

"Има възможност за пренасочване на част от средствата по Кохезионния фонд на ЕС за други приоритети" - това каза говорителят на Комисията Мачей Берестецки в отговор на въпрос за публикации, в които се твърди, че част от неусвоените средства могат да се вложат в отбраната.  Ако се използва критерият за намаляване на неравенството между..

публикувано на 20.02.25 в 14:22