Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Серенадите на Даниел Хоуп и Цюрихския камерен оркестър

Новия си албум музикантите записват по време на пандемията

Даниел Хоуп
Снимка: Томас Енцерот

В очакване сме на първото гостуване в България на световноизвестния цигулар Даниел Хоуп, който на 15 април ще солира на Софийската филхармония в Концерт за цигулка и оркестър от Бенджамин Бритън. На диригентския пулт ще застане Григор Паликаров, а участие в събитието ще има и оперната прима Александрина Пендачанска, която ще изпълни сцени от опери на Рихард Вагнер и Рихард Щраус. 

Eдин от актуалните звукозаписни проекти на Даниел Хоуп e издание на Deutsche Grammophon, с което се отбелязва 75-годишнината от създаването на Цюрихския камерен оркестър.

Даниел Хоуп е избран за артистичен директор на състава през 2016 г. след поредица диригенти и като наследник на небезизвестния сър Роджър Норингтън, а така Цюрихският камерен оркестър показва ясно и желаната посока на развитие - с вече разпознаваем звук и изграден ансамбъл, да има за лидер елитен цигулар, който да води състава от концертмайсторското място, както някои други камерни оркестри със световна слава.

Изследването в дълбочина на жанра серенада, който съществува от столетия и е особено харесван от публиката, довежда до съставянето на програма от три емблематични цикъла: опус 48 на Пьотр Илич Чайковски, опус 20 на сър Едуард Елгар и накрая, но не на последно място - "Малка нощна музика" от Волфганг Амадеус Моцарт. Интересна е подредбата им, тъй като не е следвана хронологията при появата на творбите в исторически план.

„Острови на щастието“ - такова мото са избрали музикантите от Цюрих, водени от звезда с фамилията Хоуп (в превод - Надежда). И това казва много за насоката, поета с този компактдиск, записан изцяло през септември 2020 г., в тежките месеци на пандемията от коронавирус. Тъй като Цюрихският камерен оркестър прави много турнета, а явно това е било невъзможно задълго, тези "Серенади" - острови на щастието, са били до голяма степен и острови на спасението за швейцарците. И те са се постарали да дарят надежда с музика - една много благородна и красива кауза.

Албумът "Серенади" на Цюрихския камерен оркестър, воден от Даниел Хоуп, е на световния музикален пазар от края на месец януари 2021 г.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51