Седма в поредицата по азбучен ред е цигуларката Лора Маркова. Отговорите й можете да чуете в звуковия файл.
***
Лора Маркова е носителка на наградата “Олга Камбурова“ 2019, присъждана на млади таланти от екипа на предаването „Алегро Виваче“ на БНР.
Родена е през 2003 г. в София. На 5-годишна възраст започва да свири на цигулка – приета е в класа на Благородна Танева в НМУ „Любомир Пипков“, където учи и в момента.
Когато е на 11, Лора е поканена за солистка на Фестивалния оркестър под диригентството на Емил Табаков в Новогодишния концерт в зала 1 на НДК, излъчван и по БНТ на 1 януари 2015 г. На 16 става най-младият концертмайстор на професионален оркестър в България по покана на диригента Йордан Камджалов и неговия Genesis Orchestra.
Има в колекцията си много награди от национални и международни конкурси, сред които са Международният конкурс за цигулари в Ниш (Сърбия, 2013); „Добрин Петков“ в Пловдив; „Андреа Постакини“ в Италия; „Недялка Симеонова“ в Хасково; „Антон Рубинщайн“ в Дюселдорф; „Пиколо виолино“ в Италия; Международният конкурс за цигулари в Одеса. През 2018 г. получава Гран при от международния конкурс „Музиката и земята“ в София, а през 2019 г. става лауреат на престижния международен конкурс „Концертино Прага“, организиран от Чешкото национално радио. Благодарение на това участва в концерт на наградените млади музиканти с Чешката филхармония в зала „Рудолфинум“ в Прага и в концертно турне в Южна Бохемия. Също през 2019 г. Лора Маркова е наградена с Гран при на международния конкурс „Надежди, таланти и майстори“ в Добрич.
Към концертните изяви на Лора през 2019 г. се добавят тези във фестивалите „Варненско лято“ и “CIMA” във Виена. Между 2014 и 2019 г. участията на Лора са многобройни, като по-значимите от тях са в Дните на България във Франкфурт, „Музика Мунди“ в Брюксел, „Съкровища от България“ в Карнеги Хол - Ню Йорк, и други концерти във Франция, Италия, Гърция, Германия, Швейцария, Португалия.
Участва в майсторски класове на проф. Михаел Фришеншлагер, проф. Дора Шварцберг, проф. Леонид Кербел, проф. Захар Брон, проф. Иври Гитлис, проф. Павел Верников, проф. Светлана Макарова, Кеворк Мардиросян, проф. Марио Хосен, Веско Ешкенази, Светлин Русев, Мила Георгиева, Димитър Буров, Леонидас Кавакос и др.
Големите постижения на Лора Маркова през 2020 г. са Гран При от Международния конкурс „Асен Диамандиев“ в Боровец и Първа награда от Международния конкурс „Леонид Коган“ в Брюксел. Преди броени дни тя побуди в международния конкурс "Тибор Варга Джуниър" в Сион, Швейцария.
Чуйте в първия звуков файл как Лора Маркова отговори на 10-те въпроса на "Алегро виваче", а във втория е нейният разказ за участието и победата в конкурса "Тибор Варга Джуниър" 2021.
***
Очаквайте и останалите номинирани за "Млад музикант на годината 2020" в лексикона на "Алегро виваче" - в 11 поредни вторника след 21:10 часа.
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..