Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пастор Асен Христов има осем висши образования, но избра да е духовен водач

Асен Христов
Снимка: личен архив

Едно сираче, останало без майка едва четиригодишно и израснало по сиропиталищата, днес помага на хиляди хора, превръщайки се в естествения лидер на своите духовни братя и сестри. Пастор Асен Христов от Разлог има осем висши образования, последната му специалност е "Право", все още не е завършил двете докторантури. Убеден е, че мисията му е друга. Най-добрият му приятел е съпругата му Ваня, с която са заедно от домовете за сираци, през студентските години и досега. Дъщеря им Естер е отличничка, но той цени много повече шестиците на децата, които нямат компютри и телефони.

"Човешкият живот трябва да бъде стремеж към нещо, не е въпросът да се докажеш, а да удовлетвориш себе си повече. Почивка само горе на небето. Човешкият живот е кратковременен, краткотраен,  80-90 години няма да ги усетим как ще излетят, но не трябва да забравяме, че често човешкият живот е непредсказуем и ние не сме подготвени за смъртта. Искам да оставя диря в живота на хората, на децата, на сираците, на вдовиците", каза за БНР пастор Асен Христов.

В предаването "Рано в неделя" той сподели, че иска да живее повече между хората, отколкото да прекарва на академичната скамейка.

"Съпругата ми е най-добрият ми приятел, тя също е сираче. Имам много роднини, много братовчеди, в махалата живеем в по-тесен кръг, в по-близки отношения".

Снимка: личен архив

По думите му, "за да бъдеш лидер трябва да имаш качества, които да формираш".

"Лидерството не е в големите неща, лидерството е в отношенията към малките хора".

Пастор Асен Христов сподели, че най важното нещо за него е вярата. Съградил е най-голямата протестантска църква в страната. Той е и председател на Асоциацията на ромските пастори в страната. 

"Голямата ми мечта е да видя този народ променен. Затова съм в България, искам България да е друга това е голямата ми мечта".

Снимка: личен архив

Разплаква се, когато говори за успешната кауза да съградят нови домове на семейства от Разлог, чиито бараки изгоряха при голям пожар през септември 2019.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30