Директорът на театър „София“ Ириней Константинов обяви големия победител и отличените пиеси в шестия явен конкурс за написване на съвременна българска пиеса. Сред 43 претендента „Цветята“ на Теодора Иванова-Додо е безспорният фаворит на комисията с председател самия Ириней Константинов и членове Анелия Янева - театровед и театрален критик, проф. Маргарита Младенова - театрален режисьор, преподавател в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" и проф. Георги Каприев от Софийския университет, който е и театрален критик. Авторката на спечелилата пиеса ще получи 2000 лева награда, а работата по поставянето на пиесата започва веднага на камерната сцена, като намерението е премиерата да бъде през юни.
"Театър "София" има такава традиция, където е невъзможно да не бъде направен такъв конкурс. Това е театърът с най-добрите драматурзи, най-добрите автори на пиеси, едни от най-добрите български поети. Удоволствие беше да влезеш в бившия клуб на театър "София" и да видиш на масата в центъра как седят хора, пред които само изпитваш желание да се поклониш с цялото уважение. Това бяха Иван Радоев, Стефан Цанев, Константин Илиев, Кольо Георгиев, тогавашен директор на театъра, Първан Стефанов и за мен беше вътрешна необходимост да организирам конкурс на името на театър "София".
Проф. Маргарита Младенова, режисьор и член на журито коментира, че не всеки диалог е пиеса, както и не всяка чертичка върху листа е картина.
„Много е хубаво, че толкова хора държат на театъра през драматургията и се опитват да пишат пиеси. Голяма част от тези 43 текста имат интересни идеи, бяха писани от хора с въображение, има жив диалог, даже образи. Това, което според мен е проблем на младата драматургия, е неумението да замисли драматургична ситуация, която да притиска вътре образите, да разкриват своите намерения, своите мотиви и това да бъде акция“.
Анелия Янева, театровед и също член на журито, заяви:
"За мен най-голямото достойнство на този конкурс е, че създава среда за развитие на българска драматургия, независимо кои са финалистите и колко са финалистите. Автори имат стимул да пишат за български театър, което никак не е за пренебрегване и подценяване“.
Според четвъртия член на журито - проф. Георги Каприев, добрата новина е, че пиесите са 43.
„Помня, че когато 2004 г. стартира конкурсът на „Аскеер“ за драматургия, но той е за поставяни пиеси, ние имахме 9 пиеси първата година. Българската драматургия беше отритната, подценявана, минаха години. Ние имаме истински интерес към драматургията, това е много добра новина за пишещите хора в България".
Пиесата на Теодора Иванова-Додо „Цветята“ ще влезе в сборник, заедно с още четири текста от конкурса - „Срещата“ на Яна Добрева, „Бягай!“ на Ангел Калев, „Домино“ на Теодора Георгиева и „Езикът заминава“ на Галя Константинова. От театър „София“ обявиха, че ще има и седмо издание на конкурса за съвременна българска пиеса, който предстои да се проведе след 2 години.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Филмът "Обикновен инцидент" на иранския режисьор Джафар Панахи триумфира на 78-ото издание на кинофестивала в Кан, като спечели наградата "Златна палма", предаде АФП. Режисьорът успя да дойде в Кан за първи път от 15 години и лично получи отличието от председателя на журито - френската актриса Жулиет Бинош, и от Кейт Бланшет. В конкурсната..
Актьорът Марин Янев и режисьорът Ивайло Христов получиха двете големи награди "Аскеер" за цялостен принос към театралното изкуство. Три награди спечели драматизацията на Александър Секулов по едноименния роман на Алесандро Барико "Без кръв". За 34 пореден път на тържествена церемония в Театър Българска Армия бяха раздадени театралните..
В навечерието на 24 май, в общинската галерия в град Пордим откриха изложба на двама млади творци - Биляна Емилова и Радослав Недялков. Пордим се намира на 20-ина километра от Плевен и е известен като града с първата телефонна връзка, проведена у нас през 1877 година. Днес в него живеят хора, чиято потребност от изкуство води до..
България е част от турнето на Paree’s Group - акапелен ансамбъл от Ню Йор. Paree’s Group е международна формация, обединяваща певици от 9 държави, които изпълняват музиката на Шри Чинмой в пленителни, динамични медитативни композиции. Групата с членове от САЩ, Германия, Швейцария, Великобритания, Чехия, Словакия, Сърбия, Северна..
В Драматично куклен театър "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на пиесата "Олеанна" от Дейвид Мамет. Режисьор е Надя Панчева, в ролите - Делян Илиев и Теона Димова. "Олеанна" на Дейвид Мамет е пиеса в жанра психологически трилър, която поставя фокус върху властовите отношения, езика като инструмент за контрол и опасността от..
От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..
Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025. Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..