Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата "Значими жени в историята" събра трима посланици в Русе

„Значими жени в историята: от Прага през Братислава до Русе“
Снимка: Регионален исторически музей- Русе

Изложбата "Значими жени в историята: от Прага през Братислава до Русе" събра техни превъзходителства посланиците на Словакия Мануел Корчек, на Словения - Анджей Франгеш и на Кипър - Мариос Кундуридис. Защо именно в Русе? Защото от тук започна изследването на мястото на жените в историята. Основата положиха Ренета Рошкева и проф. Николай Ненов от Регионалния музей и Цвета Ненова от сдружение "Европейски пространства 21".

В началото бяха русенските жени - малко известни, но с огромен принос към световното развитие.

Идеята е оценена и от Дипломатическия културен институт в София. На официалното откриване в Русе посланикът на Словакия Мануел Корчек каза:

"В изложбата можете да видите първите жени, навлезли енергично в сферите, отредени само за мъже. Такива жени има днес все повече и много от тях имат забележителни успехи. Всеки от нас може да се сети за много имена на успешни жени в науката, политиката, дипломацията и много други области". 

След тържествените слова дойде ред и на неформалните разговори- например между Ренета Рошкева от русенския музей и г-жа Дагмар Остранска, Директор на Чешкия център в София.

"Моят вдъхновяващ пример е за Милада Хоракова. Тя е била юрист и през комунизма е осъдена. Тя за мен е голяма героиня", каза Ренета Рошкева.

"Тя, подобно на нашата Димитрана Иванова, която също е съдена за дейността си преди 9 септември, въпреки че тогава са я смятали за социалистка заради нейните предпочитания към равноправието като цяло", допълни г-жа Дагмар Остранска. 

В младите мъже на Европа и света е надеждата, че ще отпаднат предразсъдъците и стереотипите. Това казва и Ивана Марксфелдова, консул на Словакия, която посочи и че е феминистка:

"Модерните мъже, младата генерация разбират, че жената има право на избор, на живот, има права".

Изложбата може да бъде разгледана в Историческия музей до 23 май при спазване на необходимите противоепидемични мерки.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26