Появата на пандемията, породена от COVID-19, и продължителните периоди на локдаун в културния сектор в Австрия не възпират устрема на личности, които са вдъхновители с широк хоризонт на идеите и инициатори на събития, съчетаващи висока художествена стойност с обществено-социална значимост. Такава фигура е д-р Александър Александров, който през 2009 г. основава австрийското сдружение за изкуство и култура „Лилавият лебед“.
Многобройни през годините са инициираните от него успешни проекти, впечатляващи със своята мащабност и получили достоен отзвук, както сред българската общност тук, така и сред австрийската културна общественост. Сред благородните каузи се откроява откриването на паметна плоча във Виена на сградата, в която дълги години е живяла световноизвестната оперна прима Гена Димитрова. През 2018 г., отново по инициатива на сдружение “Лилавият лебед“, в Австрия се проведе турне на Хора на слепите “Акад. Петко Стайнов“ под надслов "Пътешествие на светлината" - проект, който бе отличен с почетното трето място в българската класация за културно събитие на 2018 г. на изданието „Площад Славейков“. През 2020 г. д-р Александър Александров създава към сдружението, съвместно с оперния певец Апостол Миленков, мъжкия ансамбъл „Православие“, чиято мисия е да изпълнява и допринася за популяризирането на църковно-славянските песнопения.
Д-р Александър Александров многократно е подчертавал в свои изказвания необходимостта от духовното съхранение на една нация, в която културните институции да бъдат обърнати към младата публика, а достойното представяне на българските музикални състави по световните сцени да бъде приоритет. Естествен израз на тази линия и продължение на дейността на сдружение „Лилавият лебед“ е неговият актуален проект – заплануваният през месец ноември тази година гастрол в австрийската столица на легендарната Детско-юношеска филхармония „Пионер“ под мотото „Отново във Виена“.
Създадената през 1952 г. формация завладява в продължение на десетилетия публиката на Европа и Америка под диригентството на своя ръководител - проф. Влади Симеонов. Още през 1959 и 1973 г. има своите успешни изяви в австрийската столица. През 2002 г. оркестърът е закрит, но 2008 г. той се ражда за нов живот, като продължава традициите на тази формация да бъде състав на световно ниво, в който децата имат стимул да музицират. В момента оркестърът е под ръководството на диригента Любомир Денев-син.
Предстоящите концерти на Детско-юношеската филхармония „Пионер“ във Виена през ноември 2021 г. ще бъдат под почетния патронаж на председателя на австрийския парламент Волфганг Соботка. Наред с творби на Мюфа, Дворжак, Любомир Пипков, Марин Големинов и др., специално за гастрола в програмата на концертите са включени изпълнения на две световни премиери на произведения от Любомир Денев-син и от австрийския композитор Курт Шмид, посветени на оркестъра. Концертите ще бъдат записани и издадени на компактдиск, плакатът за събитието е на големия български художник Стоимен Стоилов, а младите оркестранти ще имат съвместна творческа работилница с Wiener Musikseminar, както и посещение в Музикферайн.
В интервю за слушателите на предаването „ Алегро Виваче“ по "Хоризонт" д-р Александър Александров разказа за своята идея да покани във Виена Детско-юношеската филхармония „Пионер“, която той определя като „цивилизационно постижение на българската нация“. Той сподели подробности за програмата на концертите и за съпътстващите събития по време на гастрола.
Всички желаещи да подкрепят финансирането на проекта могат да внесат средства чрез платформата Wemakeit.
Чуйте интервюто с д-р Александър Александров в звуковия файл.
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..
Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..