Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България вече е 112-а в класацията на „Репортери без граници“ за свобода на медиите

| обновено на 20.04.21 в 11:49
Снимка: Репортери без граници

България пада с едно място в тазгодишната класация за свобода на медиите на организацията „Репортери без граници“ и вече заема 112-о място от общо 180 държави, включени в индекса. Страната ни е последна в ЕС по този показател, а като основни причини за влошаване на медийната среда у нас са посочени насилието над журналисти и непрозрачното финансиране на медии с европейски средства от българската държава.

В доклада на „Репортери без граници“ за страната ни е записано, че критичните журналисти са подлагани на клеветнически кампании и тормоз от страна на държавата, на сплашване и насилие.

Ситуацията с медиите е тревожна, защото никой не проявява интерес към разследването или осъждането на насилието над журналисти, посочват още от организацията и прилагат примери с бития и задържан от полицията по време на протестите от миналата година журналист Димитър Кенаров и побоя над разследващия репортер Слави Ангелов.

Припомнят се още и смъртните заплахи отправени към разследващия журналист Николай Стайков, след като пусна документален филм за корупция на високо ниво в съдебната система.

Журналистите често са призовавани и разпитвани от полицията за своята работа, докато политиците и олигарсите поддържат отношения, белязани от корупция и конфликти на интереси, с проправителствените медии, твърдят още от „Репортери без граници“.

И още - правителството разпределя европейско и друго публично финансиране за медии в пълна липса на прозрачност като това насърчава медиите, които получават такова финансиране да се отнасят благосклонно към властта. В същото време съдебният тормоз над независими медии,  представлява постоянна заплаха за свободата на печата, се казва още в доклада за България, която миналата година заемаше 111-ата позиция. За сравнение - най-голяма свобода на словото от балканските страни има в Румъния, която заема 48-о място в индекса, а на дъното в региона е Турция – 153-то място.

Водеща по свобода на медиите в световен мащаб е Норвегия, следвана от Финландия, Швеция, Дания и Коста Рика.

 Германия вече не е сред страните, където медийна среда  се определя като „добра“ и бележи спад с две позиции до 13-о място.

На дъното на класацията са Виетнам, Джибути, Китай, Туркменистан, Северна Корея, Еритрея.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боец на хутите по време на антиамерикански протест в Сана, Йемен, 12 юли 2024 г.

Израел е прехванал изстреляна от Йемен ракета

Израелските военни заявиха, че са прихванали ракета, изстреляна от Йемен към територията на еврейската държава.  Изстрелването съвпада с посещението на американския президент Доналд Тръмп в Персийския залив.  Израел нанесе нови удари по Йемен, обяви, че е извадил от строя летището в Сана В началото на този месец американският президент..

публикувано на 14.05.25 в 09:35

Румен Радев, АИКБ: Не виждам каквито и да е плюсове, ако не сме част от еврозоната

И работодателите се обявиха срещу идеята на президента за референдум за еврото. В писмо до държавния глава, председателя на парламента и премиера те заявяват категоричната си подкрепа за присъединяване на България към еврозоната от 1 януари 2026 г. " Не виждам каквито и да е плюсове, ако не сме част от еврозоната ", заяви пред БНР Румен Радев -..

публикувано на 14.05.25 в 08:58

Давор Щир: Хърватия спечели от въвеждането на еврото

Еврото донесе повече положителни неща за Хърватия, каза в интервю за БНР хърватският евродепутат от Европейската народна партия Давор Щир. Хърватия е последната страна от ЕС, приела еврото, и това стана през 2023 година.  Конкретно той посочва реформите, които страната е трябвало да извърши заради присъединяването си към еврозоната и те са довели..

публикувано на 14.05.25 в 08:50
Христо Панчугов

Христо Панчугов за референдума, поискан от президента: Популистки ход за дивиденти

"Това беше откровен популистки ход, който цели трупане на краткосрочни дивиденти. Нещо, което "Възраждане" правят доста отдавна".  Така политологът Христо Панчугов коментира внесеното от президента искане за провеждане на национален референдум.  То беше върнато като недопустимо, след като председателят на Народното събрание издаде..

публикувано на 14.05.25 в 08:45
УМБАЛ

39 години от първата сърдечна трансплантация на Балканите

Днес се навършват 39 години от първата сърдечна трансплантация в България и на Балканите. Операцията е извършена на 14 май 1986 година от екип, ръководен от проф. Александър Чирков   в столичната болница "Света Екатерина". В периода 1986-1988 г. са направени 6 сърдечни трансплантации, припомни за БНР проф. Димитър Петков, изпълнителен..

публикувано на 14.05.25 в 08:37

Безплатни прегледи при над 200 дерматолози в 30 града

Над 200 дерматолози от 30 града у нас днес ще преглеждат безплатно в рамките на кампанията Евромеланома.   Голяма част от специалистите изискват предварително записване на час. Списък на участващите болници, медицински центрове и лекари е публикуван на сайта на кампанията.  Безплатни прегледи за рак на кожата в УМБАЛ "Св. Георги"..

публикувано на 14.05.25 в 08:21

Заради протеста в наземния транспорт: Повече влакове в столичното метро

В София не се движат трамваи, тролеи и автобуси на градския транспорт. От 4 часа тази сутрин работещи в столичния обществен транспорт блокираха депата и гаражите - с искане за увеличение на заплатите. Заради протеста от столичния "Метрополитен" съобщиха, че се движат допълнителни шест влака по линиите на метрото. София под блокада -..

публикувано на 14.05.25 в 08:15