Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Априлското въстание в Добруджа - малко познати факти в изложба

Снимка: Мая Щърбанова

„Пред олтара на Свободата. Априлското въстание на север от Балкана“ – така се казва най-новата изложба, подредена в Художествената галерия в Добрич, която от днес е открита за посетители. 

Изложбата хвърля светлина върху по-малко познати страници от историята на Априлското въстание, които са не по-малко героични и драматични от добре известните ни събития в Панагюрище, Копривщица, Клисура и Батак.

В изложбата участват експонати от фонда на РИМ – Добрич, музеите във Велико Търново, Габрово, Шумен, Севлиево, Варна и Бяла черква. Рeгионалният клуб „46-и пехотен Добрички полк” също се е включил с оръжия и снаряжение от личните колекции на членове на военноисторическия клуб. Дизайнът на плакатите, информационните пана и част от пространството на изложбата са на добричкия художник Венцислав Великов. 

Априлското въстание в Добруджа не избухва. Причините за това са няколко. По-голямата част от местното население по това време е съставено от мюсюлмани, а близостта на граничната зона до многобройни мощни военни гарнизони е друг фактор.

Добруджанци все пак се включват в революционното движение. Такъв пример е Спас Соколов, който е бил част от щаба на Ботевата чета, в която участие вземат още десетина добруджанци. По думите на уредника в РИМ в Добрич Пламен Николов събитията около Априлското въстание на север от Балкана са малко познати, затова и изложбата има за цел да въведе посетителите именно в тези малко известни факти. 

Далеч по-малко познати се оказват страниците, свързани с Априлското въстание в Северна България – макар и в отделни райони и по-изолирано, макар повечето действия да са били под формата на отделни чети, драматизмът и героизмът са не по-малки от добре познатите ни центрове на въстанието, разказва пред БНР Пламен Николов. Затова акцентът е на север от Балкана.

Според Николов документите и личните вещи на участници във въстанието са най-ценните за историята експонати в тази изложба:

„Тук е пушката, с която е загинал Панайот Волов, тук е револверът на Стефан Стамболов, пушката и сабята на Сидер Грънчаров…“

Интересни експонати в изложбата са и т.нар. саби-априлки, които са български оръжия, използвани само в този кратък времеви период на Априлското въстание. Те най-често са били изковавани от земеделски сечива – коси, плугове и други.  

Голяма част от изложените оръжия са от личната колекция на д-р Добрин Добрев - председател на Рeгионалния клуб „46-и пехотен Добрички полк”. Той сподели, че всички членове на клуба са взели активно участие в подготовката на тази изложба. 

Кой с каквото може – с артефакти, с труд, с духовна подкрепа успя да се реализира тази изложба. 46-и полк е пример в България за отлична работа с местните структури.“

Автор на визуалната част на изложбата е художникът Венцислав Великов. 

Изложбата се открива тази вечер от 17.00 часа в Художествената галерия в Добрич. 

Снимки: Мая Щърбанова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38