Изложбата хвърля светлина върху по-малко познати страници от историята на Априлското въстание, които са не по-малко героични и драматични от добре известните ни събития в Панагюрище, Копривщица, Клисура и Батак.
В изложбата участват експонати от фонда на РИМ – Добрич, музеите във Велико Търново, Габрово, Шумен, Севлиево, Варна и Бяла черква. Рeгионалният клуб „46-и пехотен Добрички полк” също се е включил с оръжия и снаряжение от личните колекции на членове на военноисторическия клуб. Дизайнът на плакатите, информационните пана и част от пространството на изложбата са на добричкия художник Венцислав Великов.
Априлското въстание в Добруджа не избухва. Причините за това са няколко. По-голямата част от местното население по това време е съставено от мюсюлмани, а близостта на граничната зона до многобройни мощни военни гарнизони е друг фактор.
Добруджанци все пак се включват в революционното движение. Такъв пример е Спас Соколов, който е бил част от щаба на Ботевата чета, в която участие вземат още десетина добруджанци. По думите на уредника в РИМ в Добрич Пламен Николов събитията около Априлското въстание на север от Балкана са малко познати, затова и изложбата има за цел да въведе посетителите именно в тези малко известни факти.
Далеч по-малко познати се оказват страниците, свързани с Априлското въстание в Северна България – макар и в отделни райони и по-изолирано, макар повечето действия да са били под формата на отделни чети, драматизмът и героизмът са не по-малки от добре познатите ни центрове на въстанието, разказва пред БНР Пламен Николов. Затова акцентът е на север от Балкана.
Според Николов документите и личните вещи на участници във въстанието са най-ценните за историята експонати в тази изложба:
„Тук е пушката, с която е загинал Панайот Волов, тук е револверът на Стефан Стамболов, пушката и сабята на Сидер Грънчаров…“
Интересни експонати в изложбата са и т.нар. саби-априлки, които са български оръжия, използвани само в този кратък времеви период на Априлското въстание. Те най-често са били изковавани от земеделски сечива – коси, плугове и други.
Голяма част от изложените оръжия са от личната колекция на д-р Добрин Добрев - председател на Рeгионалния клуб „46-и пехотен Добрички полк”. Той сподели, че всички членове на клуба са взели активно участие в подготовката на тази изложба.
„Кой с каквото може – с артефакти, с труд, с духовна подкрепа успя да се реализира тази изложба. 46-и полк е пример в България за отлична работа с местните структури.“
Автор на визуалната част на изложбата е художникът Венцислав Великов.
Изложбата се открива тази вечер от 17.00 часа в Художествената галерия в Добрич.
Снимки: Мая Щърбанова
150-годишната църква "Св. Николай Чудотворец" в смолянското село Арда се ремонтира изцяло с дарения. На Никулден там ще отбележат тържествено годишнината от първата служба в храма. "Решихме да не се затрие тая реликва . Хората имат голяма отзивчивост за такива неща и даряват. Има над 80-90 дарения , стабилни суми", разказва пред БНР Никола..
От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите на волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..
65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни . Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..
Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..
Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин. Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал 45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..
Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" . Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..
В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев . Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога . Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..
Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца - футболисти от Силистра, защото играели на гоненица по етажите . Така завършва..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..