„Ако през 1989 година тиражът на една книга е бил средно 13 хиляди екземпляра, в момента тиражът е между 400 и 600 екземпляра. Колко пъти е намалял тиражът на книгата говори за това колко е спаднало нивото на четене. Едва около 27% от българите са прочели от 5 до 10 книги в годината, докато средното в Норвегия е по 15,5 книги на човек“, каза за БНР Десислава Алексиева, член на Управителния съвет на Асоциация „Българска книга“.
Според нея един от положителните резултати от решението за намаляване на ДДС за книгите за период от една година и половина е свързан с това, че се е повишил хонорара на авторите.
„Авторският хонорар е функция на това, че издателят плаща процент от коричната цена без ДДС. Когато е по-ниско ДДС ставката, която се плаща на автора е по-висок, неговият труд е по-добре заплатен. Същото важи и за преводите. Отрази се с това, че даде глътка въздух на българското книгоиздаване. С тези пари, които не се дават за ДДС могат да се издадат нови заглавия, разнообразни заглавия“, допълни Алексиева в предаването „Нощен хоризонт“.
По думите й Асоциация „Българска книга“ настоява решението за 9% ДДС за книгите да е постоянна мярка.
„Запазването на ставката на ДДС ще бъде сериозна заявка от държавата кое в икономиката е важно".
Асоциация „Българска книга“ настоява 2% от средствата по Механизма за възстановяване и устойчивост да бъдат реинвестирани в култура.
В условията на задълбочаваща се икономическа криза единственият начин книгите да достигнат до максимален брой хора е да има работещи библиотеки с обновени книжни фондове, коментира Десислава Алексиева.
„Затова нашето основно предложение е да се инвестира в закупуването на книжни заглавия за библиотеките. Реално това не е пряка помощ за издателите, ние не искаме субсидии. Ние казваме - подкрепете библиотеките, нека те да имат нови книжни заглавия. Това косвено ще подкрепи целия бранш - не само книгоиздателите, но и книготърговците“.
Асоциация „Българска книга“ предлага до 2025 година да бъдат закупени 7 милиона книги, за което ще са необходими 90 милиона лева.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..
Изложбата "Към неизвестното" беше открита вчера - 03.11, в Общинския културен инстиут "Красно село". Тя представя нови произведения на Антон – Константин Анастасов. Творчеството му вече е било показвано в САЩ и Германия. Негови картини присъстват и като фон на известни компютърни игри. "В картините и в игрите страховете могат да бъдат..
Тарас Шевченко среща Христо Ботев в една особена прегръдка между националните герои на Украйна и на България. Може да я видим по време на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО , който ще се открие в зала "Люмиер" на НДК този петък от 19 часа. Фестивалът вече се проведе в Украйна. България ни подкрепи за първи път на такова ниво,..
"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей . " Човек не бива никога да се предава , независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да..
Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" ще открие 38-ото издание на "Киномания" на 13 ноември в Зала 1 на НДК. Филмовият фестивал "Киномания" ще се проведе от 13 ноември до 01 декември в София, Пловдив и Варна, а билетите са вече в продажба. В програмата на "Киномания" очаквайте прожекцията на осем български филма и много..
Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..
В Плевен с два впечатляващи концерта отбелязаха 65 години от създаването на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. Концерт - спектаклите „Наследството” и „На Север от Балкана” заслужиха аплодисментите на препълнената зала в Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Аплодисментите не стихваха по време на двата..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..