Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празнуваме Лазаровден

| обновено на 24.04.21 в 07:53
Лазаровден в с. Тодорово, Плевенско, 24 април 2021 г.
Снимка: Ани Петрова

Днес е Лазаровден. По този повод във всички православни храмове се отслужва Света литургия.

По традиция днес се изпълнява обичаят Лазаруване. Млади жени, наречени лазарки, облечени в народни носии берат цветя, с които плетат венци за утрешния празник Цветница. Момите обикалят и къщите, пеят обредни лазарски песни, благословят стопаните за здраве, щастие и берекет, а те ги даряват с яйца, пари и плодове.

 Лазаровден и Цветница са сред най-очакваните и обичани пролетни празници в Ямболско. В региона изминалата седмица се е наричала Лазарова, тъй като през нея девойките се подготвяли за лазаруването.

В много от селата традицията се е запазила до 60-те години на миналия век. народната певица Донка Бумбалова, която е родом от село Каравелово, си спомня:

 - Събирахме се в училище. Всички носехме цветя, правехме си венчета и песни пеехме и играехме. Ходехме от къща на къща да пеем и която ни води, целува ръката на стопанката и ѝ дават паричка.

В региона обичаят Лазаруване е познат и като Буенек и Ромбана, а в групите са взимали участие по 20- 30 девойки на възраст от 14 до 18 години.

Лазаруването ще възстановят днес 11 момичета в етнографския музей на открито „Етъра“ край Габрово. Ето какво споделиха те пред кореспондента на БНР:

-  Няма как да се омъжа без да съм била лазарка и си казах, ами няма как ще бъда лазарка. Нямам търпение да танцуваме, да пеем заедно, да се забавляваме!

-  Всяка от нас носи пролетни цветя и всяка от нас вие венче. След това ги хвърляме в реката.

Лазаровден е един от най-красивите празници и може би най-чаканият от редовните посетители на музея на открито край Габрово. 

Момичетата, които се подготвят за празника, са от габровски гимназии. Някои от тях вече са лазарували и тази година са довели свои приятелки. Така нареченото „Училище за лазарки“ е инициатива на екипа на Етнографския музей, подета преди десетина години. Уредници от „Етър“-а ги запознават с народната обредност, със символиката, учат ги на песните и танците, които се изпълняват на този ден.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще има ли 50% мита? Ново напрежение по оста Вашингтон-Брюксел за тарифната политика

От 1 юни европейският внос в Съединените щати може да бъде обложен с мита от 50% по искане на президента Доналд Тръмп. Препоръката той отправи през собствената си социална мрежа. Според Тръмп преговорите с Брюксел "не дават резултат". С анонса си американският държавен глава нарушава обявената от самия него 90-дневна пауза на митата, за да има време за..

публикувано на 23.05.25 в 18:54
Бившият македонски премиер Любчо Георгиевски дава показания по делото срещу председателя на закрития български клуб в Битоля „Иван Михайлов“, Люпчо Георгиевски

Люпчо Георгиевски: България трябва да е по-активна с културни и икономически проекти в РСМ

Тази среща, искана от РСМ с България по време на срещата на върха в Хага, трябваше да е много по-рано. Нашето правителство е вече от година. От македонска страна искат по нов начин да се реши проблемът с България , а досега нямат и една среща, каза бившият премиер на РСМ Люпчо Георгиевски в интервю пред БНР. Според него българското..

публикувано на 23.05.25 в 18:39
В

Венец от България на паметната плоча на светите братя Кирил и Методий в "Санта Мария Маджоре"

Папа Лъв XIV прие във Ватикана българската държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков,  на аудиенция, традиционна в навечерието на 24 май . Аудиенцията е част от вече вековна традиция на официални визити от България в навечерието на празника на славянските първоучители Кирил и Методий. Премиерът Росен Желязков отбеляза че тя е и..

публикувано на 23.05.25 в 18:34
Затворници преди размяната

Русия и Украйна освободиха по 390 военнопленници

Русия и Украйна освободиха по 390 военнопленници и заявиха, че ще освободят още през следващите дни, като се очаква това да бъде най-голямата размяна от началото на войната досега. Всяка от страните е освободила днес 270 войници и 120 цивилни. Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че ще бъдат освободени още хора в събота и неделя...

публикувано на 23.05.25 в 17:56
Христо Петров

Христо Петров: Няма решение за локалите, което да се приложи от днес за утре

" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш, че е успешно, това копираш". Това каза пред БНР  Христо Петров , евродепутат: "Не е тайна за никого, че най-имитираните хора и хората, на които най-много се подражава в България, са от страна на..

публикувано на 23.05.25 в 17:43

Лекарите в Англия заплашват със стачка заради недостатъчно увеличение на заплатите

Лекарите в Англия заплашват със стачка, въпреки че им беше предложено 4% увеличение на заплатите. Британската медицинска асоциация - синдикатът, представляващ лекарите - заяви, че увеличението, влизащо ефективно в сила от 1 април, е "нелепо" и не е достатъчно, за да отмени "историческото замразяване на заплатите". Междувременно..

публикувано на 23.05.25 в 17:08
Областният управител на Монтана Калин Хайтов свика спешна среща заради проблемите с водоподаването.

През 2024 г. има 221 аварии в Крива бара, Брусарци и Буковец

Да се направи карта на авариите по водопроводната мрежа в село Крива бара, разпореди областният управител на Монтана. Над 200 са отстранените през миналата година аварии в Брусарци, Крива бара и Буковец.  Заради безводието няколко пъти жителите протестираха. През 2015 година в трите населени места бе извършен ремонт на водопровода с Европейски..

публикувано на 23.05.25 в 17:08