Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Американската академия за филмово изкуство ще раздаде наградите „Оскар“ на 25 април

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В неделя Американската академия за филмово изкуство ще раздаде за 93-ти път най-престижните филмови награди – „Оскар“. За организаторите това със сигурност ще бъде най-необичайната церемония на Оскарите провеждана до сега. За нас българите, най-очакваната, с надеждата Мария Бакалова да ни донесе статуетка, тежаща 3 кг 850 гр. с 24 каратово златно покритие.

Предпазни маски, намален брой присъстващи, най-малко 3 теста за Covid-19 и мерене на температурата преди влизане в залата – това сазадължителни изисквания към участниците в Церемонията по раздаването на Оскари-те тази година. Със сигурност никога до сега най-впечатляващото филмово шоу не е изглеждало по този начин. Но Covid- пандемията налага нови правила и на звездите. Изискванията за маските ще бъдат леко разхлабени, защото целият спектакъл се третира като филмова продукция. Въпреки това, когато гостите са пред камерите те ще трябва да бъдат без предпазни маски, но извън обсега на камерите те трябва да бъдат на лицата им, включително и по-време на почивките.

Обичайно в залата в театър “Долби” от 3 500 места едва 300 биват отделени за зрители. Останалите са за номинираните и техните гости. Но не и сега. Според предварителната информация в театъра ще има едва 170 човека, а номинираните за “Оскар” имат право да доведат със себе си само един гост. Мария Бакалова е избрала да бъдес майка си.

И тази година център на събитието ще бъде, както обичайно театър “Долби” в Лос Анджелис. Но и не само той. Необичайно, но любопитно Централната  жп гара в града също ще бъде място за участниците и декорите там вече са готови.

Свои декори и атмосфера близка до тази на Холивуд си създадоха и жителите на исландското градче Хусавик, които заради номинацията си в категорията за оригинална песен и участието си във вечерта на Оскарите показаха как боядисват в червено главната си улица, за да имат и те червен килим.

Броят на филмите, отговарящи на условията за номинация миналата година е бил 344. Тази година филмите, от които са отбрани номинираните са били 366.

В последните години имаше сериозни упреци към организаторите за дискриминация на дамите, както и за расова дискриминация .Тази година за първи път в категорията “най-добра режисура“ има 2 жени и то със сериозни заявки за статуетка: Клои Чжао и Емералд Фенъл. А също номинации на 9 творци с различен цвят на кожата.

Както изглежда тазгодишният филм на Оскари-те ще бъде “Манк”. Тази черно-бяла лента има 10 номинации. Биографичен филм, който разказва за сценариста Хърмах Джей Маккавитц. Снимките приключват по добро стечение на обстоятелствата през февруари миналата година, точно преди пандемията от Covid-19 да спре работата и да промени живота на всички ни. Снимките са завършени, но музиката се налага да бъде  записвана от всеки човек от оркестъра поотделно в неговия дом.

Има и още какво да се разказва за най-големият и най-впечатляващият спектакъл в света на киното, но нека не разкриваме всичко. В неделя вечер, 225 държави по света ще проследят 93-ти епизод от филмовото шоу наречено “Оскарите”. И ние ще бъдем част от зрителите. И ще стискаме палци за нашата Мария.

Информацията можете да чуете и в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01