Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антична фигура на гладиатор бе открита под останките на средновековната крепост Урвич

Снимка: Николай Овчаров

Антична фигура на гладиатор бе открита под останките на средновековната крепост Урвич, съобщи през седмицата археолога проф. Николай Овчаров. Той и негов екип проучват обекта от години, който е близо до София и сега освен фигурката на гладиатор са намерени и множество златни, сребърни и бронзови монети. 

Преди малко повече от месец в ефира на „Хоризонт“ ви представихме книгата „Крепостта Кокалянски Урвич и късносредновековния манастир в нея”, чиито автори са археолозите проф. Николай Овчаров и Филип Петрунов. В тази монография са представени основните резултати от проучвания, продължили десетилетия за крепостта Урвич до софийското село Кокаляне. Това е един от най-дълго проучваните обекти, който е и съвсем близо до столицата - само на 5 км. 

Съвместната работа на проф. Николай Овчаров и Филип Петрунов продължава и тази седмица те представиха нови находки - златни, сребърни и бронзови монети и уникално изображение на гладиатор, което доказва блясъка на игрите в Амфитеатъра на Сердика от римската епоха, каза проф. Николай Овчаров:

"В нашите разкопки най-неочаквано в областта на манастира и в областта на крепостните стени попаднахме на зидове от римската епоха и на множество монети. Те са стотици на брой, златни сребърни, бронзови монети, периода от втори, трети век нататък до 6 век и там в тези наши разкопки излезе тази фигура на гладиатор, първата ни идея беше римски войник. Това се виждаше по много неща, той е в позата, в която държи копие. Предната част е счупена, но добре се вижда главата му, всичко е запазено в една нападателна поза, копие насочено напред добре, хванато с двете ръце, погледът устремен напред към някакъв враг. Първата ни идея беше, че това е римски боец, но после, когато се задълбахме в литературата се оказа, че имаме гладиатор. Гладиатор и то не какъв да е гладиатор, това е така нареченият венатор". 

Изображението на венатор, за което говори проф. Николай Овчаров, е високо 7 см и е изрязано от оловен лист. На него личи фигура на гологлав боец, облечен в къса туника, пристегната с препаска на кръста. Краката са обути в ботуши или обвити с кожа от коленете надолу, като човекът държи дебело копие, с което атакува, каза още проф. Овчаров:

"В случая ние имаме чудесни аналогии на нашето изображение. Това са различни мозайки от римската империя, от големият императорски дворец в Константинопол от началото на 4 век, от галерия "Боргезе" в Рим пак от 4-5 век , главно от 4-5 век са аналогиите, а чертите на нашият оловен войник много добре показват в същото време 4-5 век. Затова говорят стилови особености като прическата и големите очи. Това е много характерен белег за епохата на Константин Велики и неговите наследници. Ние с увереност можем да датираме нашият гладиатор в 4-5 век именно във времената на Константин Велики и неговите наследници".

Снимка: Николай Овчаров

Филип Петрунов, археолог от Националния археологически институт с музей към БАН и докторант в Нов български университет каза за откритите монети:

"В процеса на проучване на късносредновековния манастир, който е от 15-17 век, ние попаднахме на едно значително голямо количество късноантични паметници. Ние имаме по-малко от 30 монети от османската епоха от края на 14-ти до края на 17 век и над 200 монети от периода 2-6 век. Това са всички императори от 198 година до края на 6 век, до 570 година. Монета на  Марциян". 

Археолозите обаче правят уточнението, че крепостта „Кокалянски Урвич“ край София e едно от последните убежища на цар Иван Шишман срещу османското нашествие. През ХV-ХVІІ в. в нейните останки пък е съграден важен манастир, съхранил български традиции и описан от първия български възрожденец Паисий Хилендарски в „История славянобългарска”. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38