През 2009-а година Алекс Шулман, който по това време е журналист, решава да започне блог. Казва си: „Щом никой не иска да публикува творбите ми, аз сам ще ги публикувам“. Така започва неговият път като писател.
"Понякога в тези блогове пишех за баща си, починал преди няколко години. Оказа се, че най-големият издател в Швеция следи блоговете ми. Посъветва ме да напиша книга за баща си. Това беше първата крачка към литературата за мен. Все повече исках да пиша и по-малко да се занимавам с дейността си като журналист. Все още смятам, че радиото е страхотна медия, имам си дори и собствен подкаст, който много ми харесва да поддържам. Аз и моят добър приятел Сиг от Ел Ей работим по него. Там представяме гледните си точки по събитията от света".
Романите на Алекс Шулман се оказват успешни. В тях той разказва за нелекото си детство и начина, по който то е повлияло на неговото осъзнаване.
"Пишех за баща си, защото много ми липсваше. Той беше много възрастен, когато се родих, беше на 60. Когато бях на 6 или на 7 осъзнах, че той скоро ще умре. Докато пораствах се чувствах сякаш се подготвям за неговата смърт. Първата ми книга е точно за това – на много ранна възраст да трябва да се сбогуваш с човек, когото обичаш. Беше успех, който ми помогна да видя бъдеще, в което бях писател. Започнах да работя по това. Написах още няколко книги. Например, за майка ми. Тя имаше много проблеми, беше алкохоличка. Трудно растях с нея, тя бе толкова болна. След това написах най-големия си успех, преди „Оцелелите“. Книга за тайната афера на баба ми с един много известен шведски писател. Открих любовни писма между баба ми и този човек. Това ми помогна да опиша тяхната любовна история, развила се през 1932.
Всеки път, в който напишех книга, хората в семейството ми се превръщаха във врагове. Те не искаха да говорят с мен. Мислеха, че аз съм продал честта на семейството. Огромна болка бе за мен да осъзная, че моите книги все повече ме отдалечават от най-близките ми хора".
Автобиографичните романи на Алекс Шулман го отвеждат и до „Оцелелите“. Книга, която му печели международна известност, преведена е на 30 езика.
"Има неща в нея, които са директно взети от живота ми. Рамката на историята, например – тя е за трима братя, които са доста отдалечени един от друг. Майка им обаче умира. Когато отиват да разчистят апартамента й намират писмо – сякаш от другия свят. Точно така се случи и с мен, и моите братя ден преди погребението на майка ни. В апартамента й намерихме послание към нас. Странно беше. Най-странното изживяваме за мен до момента. Да седя там с братята си и да чета писмото на починалата ни майка. В този момент реших, че мога да създам история и от тази ситуация.
Структурата на историята в книгата е голям експеримент за мен. В нея има две времеви линии. Първата е разказана отзад напред и обхваща един ден. Денят в който братята намират писмото от майка им. Първата глава се оказва последната – с тримата мъже, седящи пред къщата от детството си. Те са мокри до кости, кървят, прегръщат се и плачат. Тогава се питаш „Какво се е случило тук?“. Втората част на книгата се развива два часа по-рано, когато се борят във водата – и ти се питаш, какво става тук? След това се връщаме отново два часа назад – разказвам този ден отзад – напред. Разказвам и историята от детските години на братята хронологично".
Романът „Оцелелите“ може да бъде разгледан и като история за прошката. Онази, която дължим най-вече на себе си.
"Мисля, че тук загатвам и проблемът за срама. Носим много срам в себе си, ние, хората. Толкова е тежко да го носим, понякога. Аз също мисля за своя „срам“. И то често. В книгата става въпрос и за нещо, случило се със средния брат. Инцидент, който носи със себе си. Той се превръща в товар за цялото семейство. Според мен, книгата ни кара да се запитаме за онези неща, случили се в детството ни, които не са станали ясни за нас. Винаги ще има различни версии на истината. Осъзнах го. Когато бях по-малък си мислех, че миналото не може да бъде променено. Бъдещето пък е навсякъде и можеш да започнеш да го формираш по всяко време. С възрастта осъзнавам, че миналото се променя непрекъснато. Говорейки с различни хора в различни ситуации, всеки от тях има своята версия за случка от миналото".
Интервюто на Иван Русланов с Алекс Шулман в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковия файл.
В Историческия музей в Дряново, с изложба от акварелни творби, пресъздаващи архитектурните шедьоври на майстор Колю Фичето, ще бъде дадено началото на националните чествания, посветени на 225 –та годишнина от рождението на възрожденския строител. Петнайсетина събития под наслов „(Не)познатият Колю Фичето“ обединява програмата, която..
Председателят на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски призова областните управители, които са членове на формацията, да напуснат местата си с мотива, че правителството е срамно. "Призовавам областните управители, които са членове на ДПС, днес още да напуснат областните управи. Ако искат да са членове на ДПС и да имат бъдеще в ДПС, когато аз..
Отказът на Тръмп от Парижкото споразумение де факто няма да доведе до големи сътресения. Проблематична точка може да бъде приносът на САЩ в глобалното подпомагане на преодоляването на негативните аспекти на климатичните промени - този т. н. Глобален фонд за адаптация" в размер на 300 милиарда долара годишно. Това каза за БНР Георги Стефанов -..
Депутатите решиха да променят дневния си ред и по предложение на "ДПС - Ново начало" отпадна първата точка в програмата им - за създаване на Временна комисия, която да разследва наличието на влияние на САЩ върху България, включително чрез неправителствени организации и фондации. Това доведе до спор между вносителите на предложението..
Майка на дете, което се лекува в онкохематологията на Университетската болница "Царица Йоанна – ИСУЛ" е отправила анонимно писмо до фондация "Даная", в което изразява възмущението си от условията за лечение в болницата. От своя страна, от фондация "Даная" са сезирали по сигнала ИА "Медицински надзор" и Министерството на здравеопазването и..
Протестиращите от месеци в Сърбия призовават за обща стачка утре. Призивите идват от студентите, които организират блокади в цялата страна след рухването на бетонната козирка на жп гарата в Нови Сад на 1 ноември. Тогава загинаха 15 души. Вчера част от преподавателите в различни сръбски университети обявиха, че не искат да провеждат изпити и..
Един човек загина, а други 25 бяха ранени при руско нападение с дрон и ракети срещу югоизточния украински град Запорожие, съобщиха местните власти. Повече от 20 000 жители са останали без електричество и отопление в резултат на атаката през нощта, заяви губернаторът Иван Федоров. Причината според него е унищожаването на енергийно..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..