Няма и документирана история за неговото съществуване, защото архивите са били отнесени от румънците през 1940 година.
Храмът „Свето Възнесение Господне“ е построен през 1926-27 година. Църквата е строена в продължение на десет години. Изграждането е започвано и спирано няколко пъти заради Първата световна война, а след това и заради окупацията на Южна Добруджа от румънците, разказа отец Стефан Димитров:
"Започват Балканските войни и спира, всичко е на фронта, спира строителството. След това Румъния анексира нашите територии - Североизточна България, след като анексират започват да довършват църквата и я изграждат, но идват другите времена, когато те трябва да си отиват оттук и я оставят и нашите я довършват църквата".
Отец Стефан поел село Искра като енория едва преди две седмици. В списъка му са още миряните в селата Гарван, Попина, Поляна, Сребърна и Ветрен. Но въпреки това този храм е вече в сърцето му и пали искрата на желанието му той да бъде възстановен. Сформирано е и ново църковно настоятелство.
"Взех иконите от тук, защото тази влага е започнала да ги разрушава, тъй наречените царски икони. Прибрах ги на сигурно, на сухо място с надеждата да даде Господ да можем да я възстановим, защото е прекрасна", допълни отец Стефан Димитров.
Храмът представлява трикуполна базилика и е изградена по каноните на византийските черкви. Поемайки грижата за него отец Стефан поканил Негово Високопреосвещенство Доростолския митрополит Яков, за да я види.
"Дойде човекът и се разтрепери като видя".
В село Искра от 2400 жители едва 50-60 са християни, но храмът трябва да бъде възстановен, заяви своята подкрепа и кметът на селото - Вилдан Мемиш:
"За мен е болно да видя такава сграда, дано се намерят доброжелатели да помогнат, да се направи един основен ремонт, защото тя е с почти 100-годишна история и е най-голямата в област Силистра. Всевишният е един, дали сме мюсюлмани или православни християни всеки има нужда от Божия закрила, да дойде да пречисти душата си, да се моли, да благодари на Всевишния. За мен това е кощунство - нещо, което е изградено преди 100 години с много труд и с оскъдни средства да се руши и да не се обръща внимание. Отправила съм този проблем и към общинското ръководство, събирали сме се, но капиталовите средства в общината са оскъдни, тъй като ние сме малка община, за ремонта на този храм са нужни доста средства".
Последната литургия в този храм е била преди около петнайсет години, разказа Даниел Станчев. Той се грижи за църквата от 20 години и е член на новото църковно настоятелство. Помни, че в първите му години в селото е имало трийсет български къщи, но на служба са ходели десетина човека.
Лошото стопанисване и частичните некачествени ремонти допълнително утежняват състоянието на църквата в Искра. Оказва се, че за последните 20 години веднъж били отпуснати пари от Дирекция "Вероизповедания" и с тях бил направен частичен ремонт на покрива, но явно некачествен, тъй като няма и следа от него. Сто декара са църковните земи, отдадени под аренда, като нито лев не е бил отделян за храма, при все, че според писаните правила 1/3 е за него, а останалите за Епархията. Този въпрос отец Стефан е поставил на вниманието на дядо Владика. Ако поне малко бяха давани на църквата, то нямаше да е може би в чак такова окаяно състояние, коментира Даниел Станчев.
"За 20 години по една трета от рентата, сега смятай колко пари трябва да са влезли в църквата. Някой трябва да го потърси това нещо. Няма как аз да го потърся".
Тепърва строителни специалисти ще правят оглед на състоянието с цел обезопасителни дейности по храма. След това ще се мисли за общ проект за основен ремонт и възстановяване на православната обител. Колко ще струва той е трудно да се предвиди, но се предполага, че ще са необходими 1 милион лева. Преди време е правен проект за европейско финансиране, но е свършила мярката. А според новите изисквания черквата трябва да бъде паметник на културата, но това няма как да стане, тъй като е строена след Освобождението през 1878 година.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.Риволи е град в Италия, свързан с Наполеон и неговата победоносна италианска кампания, на него е кръстена и централна улица във френската столица, а на №59 от 1 ноември 1999 г. живее съвременното изкуство. Тогава трима артисти от KGB (Kalex, Gaspard, Bruno) окупират изоставена с години сграда и я..
Уникалният кукерски фестивал "Старчевата" в Разлог и тази година сибира над 3000 пазители на старата традиция за прогонване на злото и възвестяването на младата година . Девети международен кукерски карнавал "Старчевата" в Разлог На Атанасовден от седемте махали на града тръгна шествие с над 250 чауши, придружавани от..
Мюмюне Мехмедова пристига в Брюксел през далечната 2006 година , когато страната ни все още не е членка на Европейския съюз. Трудно взима решението да остави дома си, семейството, децата и да тръгне от родното Лудогорие към неизвестното, но тогава била притисната от обстоятелствата. Разказва, че в Разградско имала малък бизнес - магазин за..
За последните три години над 100% се е увеличил броят на възпитаниците в Центъра за специална образователна подкрепа в Силистра . Причините – подобрените условия за работа и професионализмът на експертите, но и нарастващият брой деца с дефицити. Извършен е основен ремонт на фасадата на сградата за 400 хил. лв. По европейски проект са..
На 8 декември се навършват 44 години от смъртта на английския музикант и активист за мир Джон Ленън. Певецът е убит на 8 декември 1980 г. Смъртта му шокира целия свят, но наследството му продължава да вдъхновява поколения. „Още, когато бях малко дете и когато чух Бийтълс за първи път леля ми Стефка донесе един магнетофон и пусна ¨O,..
Международният ден на студентите се отбелязва на 17 ноември заради поредица от кървави събития, случили се в Чехия през 1939 година. „Събитията са свързани с окупацията на Чехословакия през 1939 година. Престава да съществува Чехословашката република и се обявява протекторатът в Чехословакия. В тези смутни и тъжни времена единствената част..
За първи път театърът в Силистра започва новата година с над 60 000 лева неразплатени задължения. В други години процентът е бил минимален. Коледно-новогодишните празници са били белязани от липсата на пари за режисьори, сценография, командировъчни . Отложена е премиера и заради неодобрен от Министерството на културата разход за пулт..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..