Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преводачът Катя Диманова ни пренася в света на книгите на Исабел Алиенде

Катя Диманова
Снимка: личен архив

Катя Диманова е превела 7 от книгите на Исабел Алиенде, една от тях е "На жените с обич".

"Беше голямо удоволствие, защото отново потънах в нейния особен свят на великолепен разказвач, на своите житейски истории. Има едно изречение, което самата писателка казва - това е новата ми мемоарна книга, разказ за моя живот като жена, като феминистка и за изключителните жени, които съм срещала и познавала в дългия си житейски път", каза в предаването "Нощен хоризонт" Катя Диманова. Тя е преводач, журналист, редактор, работила е дълги години в испанска редакция на Радио България в БНР.

Според преводачката в книгите на Исабел Алиенде се наблюдава промяна в погледът към света на писателката, в зависимост от възрастта, на която пише.

"В тази книга ми е много интересен погледът на една възрастна жена - 78-годишна. Тя е родена 1942 година. В книгата определено се говори, че една жена до края трябва да си остане жена, да се грижи за себе си, да гледа на света според своите физически ограничения, които възрастта налага в един или друг момент". 

Снимка: Славена Илиева

Червената нишка в книгата "На жените с обич" е феминизма на родената в Чили Исабел Алиенде, допълни Катя Диманова.

"Дори така започва книгата - не преувеличавам като казвам, че бях феминистка още в детската градина, преди понятието да стане известно в моето семейство. Наистина е много интересен разказа, тя се бунтува срещу патриархалния начин на живот, срещу зависимостта на жената от мъжа. А ролята на една жена трябва да бъде много по-голяма и тя може да изпълнява всичко, което трябва".

Славена Илиева, Катя Диманова       Снимки: личен архив

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският джаз има своя нов биг бенд Sofia Jazz Collective

Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.

публикувано на 27.04.25 в 14:40

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40