Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Страстната седмица

Томас Цеетмаер дирижира Софийската филхармония за първи път

Томас Цеетмаер

На Велики четвъртък на Софийската филхармония отново ще гостуват забележителни музиканти. На диригентския пулт ще застане австриецът Томас Цеетмаер - уважаван диригент, който е и цигулар, основател и примариус на прочутия квартет, носещ неговата фамилия.

В програмата са включени две произведения: Реквием от Моцарт с участието на Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“ и солистите Евгения Ралчева, Петя Петрова, Михаил Михайлов и Ивайло Джуров; и Концерт за виола и оркестър от Бела Барток, в който ще солира Рут Килиус - член и съосновател на квартет „Цеетмаер“.

Рут КилиусКонцертът ще бъде в зала „България“ от 19 ч., при 50% разрешено запълване на местата за публиката, според актуалното изискване във връзка с противоепидемичните мерки.

В момента Томас Цеетмаер ръководи Камерния оркестър на Щутгарт, Германия, и Музикалния колегиум във Винтертур, Швейцария. От тази година му предстои да оглави още един състав - Националния оркестър на Оверн във Франция. Всичко това - паралелно с дейността му на солист - цигулар и камерен изпълнител с квартет „Цеетмаер“. Притежава почетни докторски степени от Музикалната академия "Франц Лист" във Ваймар и Нюкасълския университет.

След първата си репетиция със Софийската филхармония маестро Цеетмаер отбеляза в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт":
  
"Всички те са прекрасни музиканти, чудесни инструменталисти. Бяха много концентрирани и съм много щастлив от първата ни среща." И още: "Срещам български музиканти в оркестрите. Например соло-виолончелиста на оркестъра „Северна Симфония“, когато бях негов директор - Александър Сомов. С него изпълнихме и Концерта на Шуман. После той се премести в Страсбург, където се срещнахме отново. Много съм щастлив да бъда най-накрая тук, защото това е първото ми идване в България.“

Тук Томас Цеетмаер ще дирижира програма, която обединява две напълно различни произведения - Реквиема на Моцарт и Виоловия концерт от Барток. Но и двете са писани в последните дни на композиторите, които са ги създали.
 
"Концертът на Барток е сред най-важните сред виоловите концерти, а Моцартовият Реквием - сред Реквиемите. И двете са останали незавършени и са дописани от техните ученици. Има много трагизъм в това, но и двете произведения са велика музика и за мен е много интересно да ги представя заедно.“ - сподели маестрото.

Томас Цеетмаер балансира между солистичните си ангажименти, тези с Цеетмаер квартет и работата си като диригент през последните близо 20 години, когато и дирижира. Прави впечатление, че солистичната му дейност не остава на заден план, а доказателство за това е наградата „Опус Класик“, която получи през 2020 г. за албума си със солови сонати и партити от Йохан Себастиан Бах.
 
"Голяма част от работата ми сега е дирижирането. Главната. Бих казал, че и ангажиментът ми към квартета е важен - имаме интересни проекти, макар и с по-малко концерти. Както споменахте, записах и солов албум с цигулковите сонати и парти на Бах. Предстои да ги изпълня това лято и на фестивала в Залцбург. Така че продължавам да правя всичко, защото съм музикант. Но имам няколко оркестъра, с които работя сега и това заема най-голяма част от времето ми.“

Цялото интервю с Томас Цеетмаер чуйте в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30