Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Страстната седмица

Томас Цеетмаер дирижира Софийската филхармония за първи път

Томас Цеетмаер

На Велики четвъртък на Софийската филхармония отново ще гостуват забележителни музиканти. На диригентския пулт ще застане австриецът Томас Цеетмаер - уважаван диригент, който е и цигулар, основател и примариус на прочутия квартет, носещ неговата фамилия.

В програмата са включени две произведения: Реквием от Моцарт с участието на Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“ и солистите Евгения Ралчева, Петя Петрова, Михаил Михайлов и Ивайло Джуров; и Концерт за виола и оркестър от Бела Барток, в който ще солира Рут Килиус - член и съосновател на квартет „Цеетмаер“.

Рут КилиусКонцертът ще бъде в зала „България“ от 19 ч., при 50% разрешено запълване на местата за публиката, според актуалното изискване във връзка с противоепидемичните мерки.

В момента Томас Цеетмаер ръководи Камерния оркестър на Щутгарт, Германия, и Музикалния колегиум във Винтертур, Швейцария. От тази година му предстои да оглави още един състав - Националния оркестър на Оверн във Франция. Всичко това - паралелно с дейността му на солист - цигулар и камерен изпълнител с квартет „Цеетмаер“. Притежава почетни докторски степени от Музикалната академия "Франц Лист" във Ваймар и Нюкасълския университет.

След първата си репетиция със Софийската филхармония маестро Цеетмаер отбеляза в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт":
  
"Всички те са прекрасни музиканти, чудесни инструменталисти. Бяха много концентрирани и съм много щастлив от първата ни среща." И още: "Срещам български музиканти в оркестрите. Например соло-виолончелиста на оркестъра „Северна Симфония“, когато бях негов директор - Александър Сомов. С него изпълнихме и Концерта на Шуман. После той се премести в Страсбург, където се срещнахме отново. Много съм щастлив да бъда най-накрая тук, защото това е първото ми идване в България.“

Тук Томас Цеетмаер ще дирижира програма, която обединява две напълно различни произведения - Реквиема на Моцарт и Виоловия концерт от Барток. Но и двете са писани в последните дни на композиторите, които са ги създали.
 
"Концертът на Барток е сред най-важните сред виоловите концерти, а Моцартовият Реквием - сред Реквиемите. И двете са останали незавършени и са дописани от техните ученици. Има много трагизъм в това, но и двете произведения са велика музика и за мен е много интересно да ги представя заедно.“ - сподели маестрото.

Томас Цеетмаер балансира между солистичните си ангажименти, тези с Цеетмаер квартет и работата си като диригент през последните близо 20 години, когато и дирижира. Прави впечатление, че солистичната му дейност не остава на заден план, а доказателство за това е наградата „Опус Класик“, която получи през 2020 г. за албума си със солови сонати и партити от Йохан Себастиан Бах.
 
"Голяма част от работата ми сега е дирижирането. Главната. Бих казал, че и ангажиментът ми към квартета е важен - имаме интересни проекти, макар и с по-малко концерти. Както споменахте, записах и солов албум с цигулковите сонати и парти на Бах. Предстои да ги изпълня това лято и на фестивала в Залцбург. Така че продължавам да правя всичко, защото съм музикант. Но имам няколко оркестъра, с които работя сега и това заема най-голяма част от времето ми.“

Цялото интервю с Томас Цеетмаер чуйте в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Левон Манукян: Разград заслужава да има качествен културен живот

След продължителен период на криза Разградската филхармония „Проф. Димитър Ненов“ се възстановява и през новия сезон ще бъде част от Театрално-музикалния и филхармоничен център в града. Негов директор в момента е диригентът Левон Манукян, който разкри сериозните си намерения да работи както за укрепване на състава на оркестъра и трупата на театъра,..

публикувано на 16.09.24 в 19:06
Мистериите на Хухла

Българи, гърци и турци ще се надиграват, надпяват и надсвирват на фестивала "Мистериите на Хухла"

Фестивалът "Мистериите на Хухла" се разширява териториално и времево. В мистичното ивайловградско село ще се срещнат представители на три етноса – българи, гърци и турци. Те ще се надсвирват, надиграват, надпяват и надприказват в продължение на три дни – от 21 ви до  23 – ти септември. Иван Бунков, инициатор и организатор на "Мистериите на..

публикувано на 16.09.24 в 12:40
Част от основния актьорски състав в

"Шогун" в очакване на триумф на наградите "Еми"

Новата телевизионна адаптация на романа "Шогун" на писателя Джеймс Клавел се очаква да триумфира на американските награди "Еми" - телевизионният еквивалент на "Оскарите". Церемонията ще се състои в Лос Анджелис тази нощ българско време. Наградите "Еми" ще бъдат връчени за 76-и път и се очаква за първи път носителят на най-престижната..

публикувано на 15.09.24 в 08:54

Новият албум на пианиста Иван Янъков вече е на световния пазар

От днес, 13 септември, на световния музикален пазар излиза най-новият албум на българския пианист Иван Янъков . В него са включени произведения за соло пиано от Цезар Франк, Йозеф Хайдн и Сергей Рахманинов.  Изпълнителят споделя, че това е музика, която познава отдавна, но сега се връща към нея, за да я изработи в детайли и да я представи студийно...

публикувано на 13.09.24 в 16:50

Голямата меса от Антон Брукнер ще звучи в чест на 200-годишнината му в София

На 20 септември от 19:00 часа в зала „България” почитателите на класическата музика ще има шанса да чуят една от мащабните творби на Антон Брукнер – Голяма меса № 3 във фа минор за солисти, хор и оркестър. Концертът е посветен на 200-годишнината от рождението на забележителния австрийски композитор, станал особено популярен със своите..

публикувано на 13.09.24 в 15:44
Габровският камерен оркестър

Дни на камерната музика - за 48-и път в Габрово

И тази година габровската публика има шанса предсезонно да се радва на ценни музикални събития - традиционните Дни на камерната музика започват на 15 септември и ще продължат шест поредни вечери. Фестивалният афиш, съставен за пореден път от диригента на Габровския камерен оркестър Иван Стоянов, предвижда гостувания в града на български изпълнители,..

публикувано на 13.09.24 в 15:05
Любомир Пипков

Спомен за хоровите шедьоври на Любомир Пипков

На 6 септември се навършиха 120-годишнината от рождението на един от най-ценените български композитори - Любомир Пипков.  В своето творчество той пресъздаде духа на епохата - независимо от жанра, в който композираше. Но за една личност с толкова богата душевност и едно толкова извисено творчество е трудно да се говори в малкото минути,..

обновено на 13.09.24 в 14:37