„Винаги, когато се харчат пари, парламентът има контролираща роля - това е така на национално и на европейско ниво. Затова при създаването на Фонда за възстановяване и устойчивост бяха приети много от предложенията на Европейския парламент. Например, Еврокомисията първоначално предложи парите да се влагат в две области - екология и дигитализация, но евродепутатите казахме, че държавите имат различни нужди и така бяха добавени четири нови стълба“.
Това каза пред БНР зам.-председателят на ЕНП Зигфрид Мурешан, член на работна група към Европейския парламент, която ще оценява националните планове за възстановяване и устойчивост.
Вчера беше последният ден, в който 27-те държави членки на Европейския съюз трябваше да предадат своите национални планове за средства от Фонда за възстановяване и устойчивост. Първа своя план на Европейската комисия предаде Португалия, която държи ротационното председателство и за пример на останалите направи това още на 22 април. Повечето страни ще предадат плановете си през май. За всеки план Европейската комисия има два месеца да изготви оценка и одобрение, след което може да потекат и първите европари - 13% от договорената сума. 10 членки все още не са ратифицирали така нареченото „решение за собствени ресурси“, което позволява на Евросъюза да тегли заеми от финансовите пазари. Без пълна ратификация на това решение във всички 27 държави - така очакваният Фонд за възстановяване няма как да заработи. А освен оценка от Комисията, всяка една от 27-те страни ще трябва да докаже и пред Европейския парламент, че планира да харчи парите, както е заложено.
В предаването „Събота 150“ Мурешан допълни:
„Приехме, че парите трябва да се инвестират в екологични и цифрови проекти, но също така и за конкурентоспособност и икономическа кохезия - проекти, които ще направят икономиките ни по-силни. Създадохме и стълб, наречен социална и териториална кохезия - пари, насочени към различни категории от населението, например за възрастните, за модернизиране на старчески домове. Друга посока е институционалната устойчивост, включително държавни институции, които имат нужда от модернизиране и подкрепа, което включва и болници. И последният стълб е за младите, за модернизиране на образованието и подготовка на децата да бъдат успешни в бъдеще на трудовия пазар. Успяхме да увеличим и предварителното финансиране на проектите. Еврокомисията искаше да отпуска 10% от сумите, а парламентът ги увеличи на 13%. Това означава, че държавата ще получи тези 13% в момента, в който Еврокомисията одобри националния план за възстановяване“.
Той поясни, че ЕП ще продължи да наблюдава и изпълнението на плановете.
„Има ясни срокове и цели. Държавите ще получат парите в бъдеще, ако изпълняват сроковете и целите. В края на всяка процедура Европейският парламент трябва да даде становище, че парите са похарчени, както трябва, и едва след това се превеждат сумите. Договорихме също и важни клаузи за прозрачност - крайните получатели на европейските средства трябва да бъдат публични, за да знаем точно кой получава парите накрая“.
Договорена е специална роля на службата на Европейския съюз за борба с измамите ОЛАФ и на европейската прокуратура, защото чрез новия многогодишен бюджет и чрез този нов Фонд за възстановяване и устойчивост през следващите години Европейският съюз ще похарчи повече пари от всякога.
„И едно е ясно - колкото повече харчим, толкова по-голям трябва да бъде контролът, за да може парите да достигнат хората в нужда“.
За да функционира Фондът, всички членки трябва да са ратифицирали решението за собствени ресурси. Само така то може да бъде използвано от Европейската комисия като гаранция за заемане на пари от пазарите. 17 членки вече ратифицираха решението за собствени ресурси, остават още 10.
„Европейската комисия е готова да заема пари от финансовите пазари от началото на юни. Ако всички членки ратифицират решението за собствени ресурси до началото на юни, Еврокомисията ще започне да заема пари и така държавите ще започнат да получават парите“, допълни Зигфрид Мурешан.
Работната група в Европарламента, която ще наблюдава изпълнението на националните планове, се състои от 27 членове, създадена е на принципа на представителност на всяко политическо семейство в Европарламента. Групата на Европейската народна партия - най-многобройната в Европейския парламент, има седем членове, социалистите имат петима, Възобнови Европа - четирима, Зелените - трима.
Интервюто със Зигфрид Мурешан можете да чуете в звуковия файл.
Организации за защита на потребителите предупреждават за възможни измами при закупуването на стоки онлайн. Има реална опасност да не се намери адрес или телефон на търговеца или дори сайтът вече да не съществува. "Оказва се, че след кражба на лични данни и след пробив в системите, се стига дотам, че активни онлайн потребители, на които са..
В Батак ще се проведе Празник на суджука и тънките мезета. Местни майстори ще представят свои стари рецепти, които се предават през поколенията. Организатори са регионален клуб „Родова памет“, с подкрепата на община Батак, историческия музей и читалище "4 май-1897". Призивът към участниците и гостите на празника е да са облечени с народни..
Президентът на Венецуела Николас Мадуро положи клетва за третия си шестгодишен мандат, на церемония, определена като нелигитимна от опозицията и редица държави по света. Междувременно, САЩ повишиха паричната награда за информация, която да доведе до арест на Мадуро. Наградата вече е 25 милиона долара. "Голяма победа за демокрацията във Венецуела" - с..
Отношенията между Европа и САЩ по време на втория мандат на Тръмп ще бъдат много по-трудни, отколкото при други стопани на Белия дом. Тази прогноза направи пред БНР политологът Огнян Минчев от Софийския университет "Св. Климент Охридски". По думите му, новоизбраният американски президент не харесва европейската интеграция – нещо,..
Доверието на украинците в президента им е паднало до най-ниската си точка от началото на войната, стана ясно от най-новото проучване на Киевския международен институт по социология (КМИС), данни от което бяха публикувани през седмицата. На рейтинг от 52 процента – колкото събира Володимир Зеленски към декември 2024 г. – би завидял всеки..
На 11 януари отбелязваме международния ден на думата "благодаря", който има за цел да привлече вниманието на обществото към вежливото отношение между хората. На този ден благодарим на семейството си, на близките си, на колеги и приятели и на всички, които са направили деня ни по-добър и по-ведър. За какво благодарим и казваме ли често..
До поголовна сеч е довело регламентирано обезлесяване в близкото до София село Осоица. Местните власти възнамеряват да сезират съда. „Горско-стопански план“ от 2022 г., утвърден със заповед на директора на Агенцията по горите, предвижда да се отсекат иглолистни дървета от бял и черен бор около село Осоица. Уточни директорът на Държавно горско..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г...